|2022-05-06|
Geodezja, Prawo
PTG: weryfikacja pracy geodezyjnej to nie jej kontrola
Czy weryfikacja wyników pracy geodezyjnej może oznaczać również kontrolę przebiegu samej pracy? Przegląd obowiązujących przepisów w tym zakresie opublikowało na swojej stronie Polskie Towarzystwo Geodezyjne.
Jak zauważają autorzy opracowania – prezes zarządu PTG Dorota Pawłowska-Baszak oraz radca prawny Grzegorz Kowalski, pomimo niedawnego uproszczenia i znacznego odchudzenia przepisów regulujących wykonywanie i weryfikację prac wciąż bardzo często zdarzają się przypadki, gdy weryfikator stawia się w roli kontrolera jakości pracy. Czy ma do tego prawo? W ocenie przedstawicieli PTG zdecydowanie nie.
Powołując się na konkretne zapisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzeń wykonawczych (w szczególności nowych standardów), zwracają uwagę, że weryfikacji podlegają jedynie wyniki zgłoszonych prac, nie zaś poprawność ich wykonania. Poprzez „wynik pracy” należy zaś rozumieć dokumenty opracowane w związku z wykonanymi pomiarami sytuacyjnymi i wysokościowymi wchodzące w skład operatu.
Owe wyniki mogą być weryfikowane jedynie pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami. Jak zauważają przedstawiciele Towarzystwa, mieści się w tym również badanie kompletności przekazywanych dokumentów, ale jedynie w kontekście § 36 rozporządzenia ws. standardów.
Z powyższych rozważań wynika, czego weryfikacja nie może obejmować. A w ocenie PTG nie może ona dotyczyć chociażby badania poprawności: analizy materiałów PZGiK, przebiegu ustalonych granic, przeprowadzonych przez geodetę uprawnionego czynności związanych z rozgraniczeniem czy sporządzenia mapy z projektem podziału nieruchomości. „Niedopuszczalne jest również, aby w negatywnym protokole weryfikacji osoba go sporządzająca prowadziła polemikę z wykonawcą prac geodezyjnych lub wręcz wydawała mu polecenia typu: pomierzyć, dołączyć, poprawić, uzupełnić” – czytamy w analizie. Ma to zdaniem PTG wynikać z tego, że druk protokołu weryfikacji jest sformalizowanym i jednoznacznie określonym dokumentem urzędowym.
Jak podsumowują swoje rozważania przedstawiciele PTG, przedmiotem weryfikacji nie może być kontrola poprawności wykonanych prac geodezyjnych, ani też ocena działań kierownika pracy. Te czynności są zastrzeżone dla innych organów, takich jak sądy cywilne, wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego czy komisje dyscyplinarne.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|