wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-06| Geodezja, Prawo

PTG: weryfikacja pracy geodezyjnej to nie jej kontrola

Czy weryfikacja wyników pracy geodezyjnej może oznaczać również kontrolę przebiegu samej pracy? Przegląd obowiązujących przepisów w tym zakresie opublikowało na swojej stronie Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


PTG: weryfikacja pracy geodezyjnej to nie jej kontrola

Jak zauważają autorzy opracowania – prezes zarządu PTG Dorota Pawłowska-Baszak oraz radca prawny Grzegorz Kowalski, pomimo niedawnego uproszczenia i znacznego odchudzenia przepisów regulujących wykonywanie i weryfikację prac wciąż bardzo często zdarzają się przypadki, gdy weryfikator stawia się w roli kontrolera jakości pracy. Czy ma do tego prawo? W ocenie przedstawicieli PTG zdecydowanie nie.

Powołując się na konkretne zapisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzeń wykonawczych (w szczególności nowych standardów), zwracają uwagę, że weryfikacji podlegają jedynie wyniki zgłoszonych prac, nie zaś poprawność ich wykonania. Poprzez „wynik pracy” należy zaś rozumieć dokumenty opracowane w związku z wykonanymi pomiarami sytuacyjnymi i wysokościowymi wchodzące w skład operatu.

Owe wyniki mogą być weryfikowane jedynie pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami. Jak zauważają przedstawiciele Towarzystwa, mieści się w tym również badanie kompletności przekazywanych dokumentów, ale jedynie w kontekście § 36 rozporządzenia ws. standardów.

Z powyższych rozważań wynika, czego weryfikacja nie może obejmować. A w ocenie PTG nie może ona dotyczyć chociażby badania poprawności: analizy materiałów PZGiK, przebiegu ustalonych granic, przeprowadzonych przez geodetę uprawnionego czynności związanych z rozgraniczeniem czy sporządzenia mapy z projektem podziału nieruchomości. „Niedopuszczalne jest również, aby w negatywnym protokole weryfikacji osoba go sporządzająca prowadziła polemikę z wykonawcą prac geodezyjnych lub wręcz wydawała mu polecenia typu: pomierzyć, dołączyć, poprawić, uzupełnić” – czytamy w analizie. Ma to zdaniem PTG wynikać z tego, że druk protokołu weryfikacji jest sformalizowanym i jednoznacznie określonym dokumentem urzędowym.

Jak podsumowują swoje rozważania przedstawiciele PTG, przedmiotem weryfikacji nie może być kontrola poprawności wykonanych prac geodezyjnych, ani też ocena działań kierownika pracy. Te czynności są zastrzeżone dla innych organów, takich jak sądy cywilne, wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego czy komisje dyscyplinarne.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS