wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-14| GNSS

Septentrio udostępnia bezpieczne pomiary z Galileo

Belgijski producent precyzyjnych odbiorników GNSS – firma Septentrio, wprowadził do swojej oferty pierwsze urządzenia kompatybilne z nową usługą antyspoofingu europejskiego systemu Galileo.


Septentrio udostępnia bezpieczne pomiary z Galileo

Chodzi tu o OSNMA (Open Service Navigation Message Authentication) – mechanizm uwierzytelniania, który kompatybilnym odbiornikom GNSS pozwala zweryfikować, czy odbierana przez nie wiadomość nawigacyjna faktycznie pochodzi z satelitów tego systemu. Ułatwi to walkę ze zjawiskiem spoofingu, czyli nadawaniem fałszywych sygnałów. Spośród czterech systemów GNSS jedynie europejski oferuje takie rozwiązanie. Co istotne, korzystanie z niego jest darmowe, jest on bowiem częścią otwartej usługi Galileo.

Jak informuje Septentrio, obsługa OSNMA oferowana jest w modułach odbiorczych serii mosaic (w tym przeznaczonych dla odbiorników RTK), które właśnie weszły na rynek. Uzupełnia to wbudowaną w te urządzenia technologię AIM+ (Advanced Interference Mitigation), która redukuje wpływ celowego i przypadkowego zakłócania sygnałów GNSS na pomiary.

Septentrio jest jednym z pierwszych światowych producentów sprzętu satelitarnego, który oferuje obsługę OSNMA. Jest to możliwie dzięki temu, że przez ostatnie dwa lata spółka ta współpracowała ściśle z ESA nad rozwojem tej usługi.

– Cieszymy się, że możemy zacząć oferować technologię zapobiegającą fałszowaniu danych OSNMA w naszych odbiornikach GNSS. Nasza ścisła współpraca z ESA pozwoliła zdobyć wiedzę niezbędną do wdrożenia i walidacji tej funkcji w odpowiednim czasie – powiedział François Freulon, kierownik ds. zarządzania produktami w Septentrio. – Dodanie OSNMA do już silnej technologii zapobiegającej zakłóceniom i spoofingowi Septentrio przenosi nasze odbiorniki na nowy poziom jako lidera rynku elastycznych rozwiązań pozycjonowania i pomiaru czasu dla zastosowań przemysłowych i infrastruktury krytycznej – podkreśla.

Źródło: Septentrio, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS