wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-03-30| GNSS, Software

Konstelacja Spire pomoże wykryć zakłócenia GPS w przestrzeni kosmicznej

Amerykańska firma Spire zajmie się pracą nad prototypem technologii DEEP, która pomoże identyfikować zakłócenia częstotliwości radiowych i GPS w zastosowaniach wojskowych.


Konstelacja Spire pomoże wykryć zakłócenia GPS w przestrzeni kosmicznej <br />
Źródło: Spire Global
Źródło: Spire Global

Firma Spire – dostawca danych satelitarnych, usług analitycznych i kosmicznych, wykorzystuje swoją konstelację satelitów geolokalizacyjnych do wykrywania zakłóceń systemu GPS. Dzięki ponad 40 odbiornikom GNSS klasy naukowej rozmieszczonym na różnych niskich orbitach okołoziemskich Spire jest w stanie zapewnić nieprzerwane i niemal globalne pokrycie szerokiego zakresu obserwacji GNSS i danych telemetrycznych. Firma zbiera dane do wykorzystania przez Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, co jest szczególnie ważne chociażby w świetle trwającej inwazji Rosji na Ukrainę i związanych z nią zakłóceń.

We wrześniu 2021 roku Siły Kosmiczne USA podpisały z firmą Slingshot Aerospace kontrakt o wartości 2 milionów dolarów na opracowanie prototypu narzędzia analitycznego, które wykorzystuje dane o lokalizacji w przestrzeni kosmicznej do identyfikacji potencjalnych źródeł elektronicznych zakłóceń naziemnych. Spire odegra kluczową rolę w tym kontrakcie, dostarczając firmie Slingshot Aerospace dane telemetryczne GPS, co jest zadaniem realizowanym od momentu rozpoczęcia współpracy przez obie firmy w 2021 roku.

Identyfikacja zakłóceń częstotliwości jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa. Sygnały przechwycone w otwartej przestrzeni powietrznej stanowią zagrożenie dla znajdujących się na orbicie obiektów kosmicznych i misji wojskowych. Prototyp DEEP jest próbą wykorzystania przez wojsko amerykańskie istniejących komercyjnych danych telemetrycznych z satelitów do łatwej identyfikacji tych źródeł zakłóceń i usuwania potencjalnych problemów, zanim staną się one zagrożeniem.

– Bezpieczne, niezawodne i pewne operacje kosmiczne opierają się na sygnałach z globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS), takich jak GPS. Obecnie zakłócenia częstotliwości radiowych tych sygnałów stanowią bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich systemów kosmicznych znajdujących się na orbicie. Projekt DEEP koncentruje się na możliwości zidentyfikowania i scharakteryzowania potencjalnych źródeł tych zakłóceń w dowolnym miejscu na Ziemi, co stanowi kluczowy krok w zachowaniu bezpiecznego i niezawodnego działania globalnych zasobów kosmicznych – mówi Melanie Stricklan, dyrektor generalna i współzałożycielka Slingshot Aerospace.

– Spire jest podekscytowany możliwością pogłębienia współpracy z Slingshot Aerospace i US Space Systems Command. W ramach projektu DEEP Spire będzie wspierać Slingshot i SSC naszą wiedzą w zakresie przetwarzania sygnałów GNSS oraz zdolnością do wykrywania źródeł zakłóceń GNSS, w tym zakłóceń GPS – dodaje Kamal Arafeh, starszy wiceprezes ds. sprzedaży w firmie Spire.

Źródło: Spire Global, PH


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS