Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-03-30| GNSS

Jak sankcje na Rosję wpłyną na ukończenie Galileo?

Nakładane na Rosję po inwazji na Ukrainę sankcje gospodarcze opóźnią ukończenie budowy wspólnotowego systemu nawigacji Galileo – wynika z informacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).


Jak sankcje na Rosję wpłyną na ukończenie Galileo? <br />
fot. ESA
fot. ESA

Przypomnijmy, że już kilka dni po ataku na Ukrainę ESA poinformowała, że zerwie wszelkie formy współpracy z Rosją. Agencja wciąż jednak analizuje, jaki będzie wpływ tej decyzji na konkretne programy kosmiczne.

Z punktu widzenia Galileo współpraca z Rosją była o tyle istotna, że to właśnie rosyjskie rakiety nośne Sojuz były wykorzystywane do wynoszenia tych satelitów z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej na orbitę okołoziemską. ESA już od kilku lat deklaruje, że chce zrezygnować z Sojuzów na rzecz francuskich Ariane 6. Z opublikowanego w tym tygodniu komunikatu wynika jednak, że rakiety te nie są jeszcze gotowe do zastąpienia swoich rosyjskich odpowiedników.

ESA informuje bowiem, że zerwanie współpracy dotyczącej wykorzystania Sojuzów wpłynie na dwa najbliższe planowane starty Galileo (tj. misje oznaczone jako M10 i M11). Pierwszy pierwotnie zaplanowano na wiosnę tego roku, a następny – na jesień. Operacje te miały być o tyle istotne, że dzięki nim konstelacja europejskiego systemu nawigacji powinna stać się kompletna, co z kolei pozwoliłoby na ogłoszenie pełnej operacyjności Galileo.

Z ogólnikowego komunikatu ESA wynika, że na razie instytucja ta rozważa możliwość wykorzystania europejskich rakiet Ariane 6 bądź Vega-C. Konkretne decyzje w tej sprawie mają jednak zapaść dopiero w czerwcu br. podczas posiedzenia Rady Agencji.

Dyrektor ESA ds. transportu kosmicznego Daniel Neuenschwander wyjaśnia, że trwają prace nad środkami mającymi złagodzić skutki sankcji w celu zapewnienia ciągłości usług wystrzeliwania Vega-C oraz zapewnienia maksymalnej liczby usług wystrzeliwania Ariane 6 dla misji zaplanowanych na lata 2023–2024.

– Siła ESA tkwi w głębokiej i trwałej współpracy międzynarodowej, która uczyniła Europę liderem globalnej społeczności kosmicznej – mówi dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher. – Stoimy dziś w obliczu niezrównanych wyzwań, ale jestem przekonany, że nasze państwa członkowskie wspólnie mogą zbudować dla Europy jeszcze silniejszy potencjał – zapewnia.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama