Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-03-23| Geodezja, Prawo

Co wolno z jedynką i czwórką - GIG o nowelizacji Pgik

W swoich uwagach do prekonsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego Geodezyjna Izba Gospodarcza odniosła się m.in. do propozycji listy prac, jakie mogą być wykonywane z poszczególnymi zakresami uprawnień zawodowych.


Co wolno z jedynką i czwórką - GIG o nowelizacji Pgik

Przypomnijmy, że prekonsultacje projektu ruszyły na przełomie lutego i marca br. Zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmiany dotyczą dwóch zasadniczych obszarów. Pierwszym jest precyzyjne określenie, jakie czynności można wykonywać, posiadając poszczególne zakresy uprawnień z zakresu geodezji i kartografii.

Do rządowych propozycji dla tego zagadnienia GIG złożyła dwie uwagi. Po pierwsze, organizacja zwraca uwagę, że ustalenie granic działek ewidencyjnych przy opracowaniu mapy do celów projektowych z uprawnieniami nr 1, 4 – co zaproponowano w noweli – jest sprzeczne z rozporządzeniem ws. EGiB, gdzie w § 33.1 jest dokładnie opisane, że granice ustala geodeta uprawniony z zakresu 2 lub 5. „Uważamy, że ustalenie jest czynnością, którą wykonujemy zgodnie z rozporządzeniem EGiB i nie możemy robić w tym zakresie wyjątków, ponieważ spowoduje to niepotrzebne zamieszanie” – pisze GIG.

Po drugie, organizacja stoi na stanowisku, że ustalania linii brzegowej również nie powinny wykonywać osoby z uprawnieniami nr 1 oraz 4.

Zasadniczym celem nowelizacji są jednak zmiany przepisów dotyczących gleboznawczej klasyfikacji gruntów. W tym zakresie GIG zwraca m.in. uwagę, że rządowe propozycje mogą prowadzić do nieprzejrzystości w zlecaniu przez starostę prac klasyfikacyjnych. „Starosta w takim przypadku może wybrać dowolnie, kogo chce, bez przeprowadzenia procedury. Takie zapisy wywierają negatywne skutki na sferę przedsiębiorczości, konkurencyjności i dostępności do zleceń poprzez niejasne formy wyboru klasyfikatora” – argumentuje Izba. Dlatego jej przedstawiciele proponują, by prace klasyfikacyjne były zlecane w ramach zamówienia publicznego lub postępowania ofertowego.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS