|2022-03-23|
Geodezja, Prawo
Co wolno z jedynką i czwórką - GIG o nowelizacji Pgik
W swoich uwagach do prekonsultacji projektu zmiany Prawa geodezyjnego i kartograficznego Geodezyjna Izba Gospodarcza odniosła się m.in. do propozycji listy prac, jakie mogą być wykonywane z poszczególnymi zakresami uprawnień zawodowych.
Przypomnijmy, że prekonsultacje projektu ruszyły na przełomie lutego i marca br. Zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmiany dotyczą dwóch zasadniczych obszarów. Pierwszym jest precyzyjne określenie, jakie czynności można wykonywać, posiadając poszczególne zakresy uprawnień z zakresu geodezji i kartografii.
Do rządowych propozycji dla tego zagadnienia GIG złożyła dwie uwagi. Po pierwsze, organizacja zwraca uwagę, że ustalenie granic działek ewidencyjnych przy opracowaniu mapy do celów projektowych z uprawnieniami nr 1, 4 – co zaproponowano w noweli – jest sprzeczne z rozporządzeniem ws. EGiB, gdzie w § 33.1 jest dokładnie opisane, że granice ustala geodeta uprawniony z zakresu 2 lub 5. „Uważamy, że ustalenie jest czynnością, którą wykonujemy zgodnie z rozporządzeniem EGiB i nie możemy robić w tym zakresie wyjątków, ponieważ spowoduje to niepotrzebne zamieszanie” – pisze GIG.
Po drugie, organizacja stoi na stanowisku, że ustalania linii brzegowej również nie powinny wykonywać osoby z uprawnieniami nr 1 oraz 4.
Zasadniczym celem nowelizacji są jednak zmiany przepisów dotyczących gleboznawczej klasyfikacji gruntów. W tym zakresie GIG zwraca m.in. uwagę, że rządowe propozycje mogą prowadzić do nieprzejrzystości w zlecaniu przez starostę prac klasyfikacyjnych. „Starosta w takim przypadku może wybrać dowolnie, kogo chce, bez przeprowadzenia procedury. Takie zapisy wywierają negatywne skutki na sferę przedsiębiorczości, konkurencyjności i dostępności do zleceń poprzez niejasne formy wyboru klasyfikatora” – argumentuje Izba. Dlatego jej przedstawiciele proponują, by prace klasyfikacyjne były zlecane w ramach zamówienia publicznego lub postępowania ofertowego.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|