Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-14| GIS, Mapy

Wykorzystanie otwartych danych przestrzennych: BDOT10k w praktyce

Wiadomości o jakoby zbliżającym się zmierzchu bazy danych obiektów topograficznych 10k (o szczegółowości odpowiadającej skali 1:10 000) są zdecydowanie przedwczesne. I wcale nie trzeba mieć wielkich umiejętności informatycznych, żeby z tych danych efektywnie korzystać. W lutowym GEODECIE pisze o tym Karolina Turlewicz, specjalistka ds. GIS w firmie GIAP na co dzień pracująca z danymi BDOT10k.


Wykorzystanie otwartych danych przestrzennych: BDOT10k w praktyce <br />
Dane GML zbioru BDOT10k dla miasta Wrocławia w programie QGIS
Dane GML zbioru BDOT10k dla miasta Wrocławia w programie QGIS

Jednym z głównych zastosowań danych BDOT10k jest tworzenie standardowych opracowań kartograficznych [patrz GEODETA 1/2022 – red.]. Ale dane te mogą być również z powodzeniem wykorzystywane jako materiał do analiz wspomagających procesy decyzyjne przedsiębiorców, pracowników jednostek samorządowych na różnych szczeblach administracji, a także zwykłych obywateli mających podstawową wiedzę z zakresu narzędzi GIS.

• Dostępność danych przestrzennych

Dane BDOT10k są jednym ze zbiorów udostępnianych od 2020 roku bezpłatnie. Reguluje to zapis art. 40a ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Wymienione w nim zbiory są prowadzone, aktualizowane, weryfikowane oraz udostępniane przez właściwe organy prowadzące państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Zgodnie z rozporządzeniem z 2 kwietnia 2021 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a także ustawą Pgik dane BDOT10k są gromadzone w wojewódzkiej części zasobu. „Tworzenie, w uzgodnieniu z Głównym Geodetą Kraju, oraz prowadzenie i udostępnianie bazy danych, o której mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 [BDOT10k – przyp. autorki] oraz standardowych opracowań kartograficznych w skali 1:10 000 należy do zadań marszałka województwa”. W związku z tym większość WODGiK-ów na swoich stronach WWW udostępnia pliki GML do pobrania. Przeważnie zlokalizowane są one w zakładkach „Dane bez opłat” lub na stronie głównej z takim samym dopiskiem. Oprócz BDOT10k w GML, metadanych oraz schematów XSD do niektórych zbiorów dołączona jest również informacja o dacie aktualności danego zbioru.

• Wykorzystanie danych

BDOT10k dla 380 powiatów oraz miast na prawach powiatu obejmuje obecnie setki gigabajtów danych zebranych w kilkudziesięciu klasach obiektów i udostępnionych w plikach GML. Bezpłatny program QGIS daje możliwość korzystania z tych danych zarówno w zakresie geometrii obiektów, jak i ich atrybutów.

Dzięki dużej dostępności oraz łatwoś­ci odczytu zbiory BDOT10k poza zastosowaniem do tworzenia standardowych opracowań kartograficznych mogą być szeroko wykorzystywane do innych celów. Użytkownicy w zależności od posiadanej wiedzy i doświadczenia wykonają proste lub bardziej złożone analizy przestrzenne wspierające podejmowanie decyzji, np. w zakresie planowania przestrzennego, lokalizacji inwestycji, rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej czy transportowej...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS