Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-18| Geodezja, Prawo

Powstał kolejny projekt ustawy ws. scalenia w Lipnicy Wielkiej

Do Sejmu wpłynął już drugi projekt ustawy mający przeciąć węzeł gordyjski związany ze scaleniem gruntów we wsi Lipnica Wielka w powiecie nowotarskim.


Powstał kolejny projekt ustawy ws. scalenia w Lipnicy Wielkiej <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że pierwszy projekt ustawy w tej sprawie napisała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiając go Sejmowi na początku grudnia ubiegłego roku. Drugi projekt, który właśnie wpłynął do parlamentu, ma charakter obywatelski – podpisała się pod nim grupa 1,6 tys. mieszkańców gminy Lipnica Wielka.

Jedno scalenie, lata problemów

Postępowanie scaleniowe, którego dotyczą oba projekty ustaw, zainicjowane zostało jeszcze w 1984 roku. Decyzja zatwierdzająca projekt planu scalania została wydana w 2006 r., a w 2010 roku związany z nią operat poscaleniowy został przyjęty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i ujawniony w ewidencji gruntów i budynków oraz w księgach wieczystych.

Komplikacje zaczęły się, gdy rozstrzygnięcie to zostało zaskarżone przez część uczestników scalenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Ten wyrokiem z 2011 r. uchylił decyzję scaleniową i stwierdził, że nie może być wykonywana. W 2013 r. wyrok ten został utrzymany przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Orzeczenie to powinno teoretycznie skutkować przywróceniem stanu sprzed scalenia, w praktyce cofnięcie wszystkich zmian jest już jednak niemożliwe. Z kolei utrzymanie stanu wynikającego z decyzji scaleniowej wiązałoby się z koniecznością ponownego przeprowadzenia postępowania w całej wsi.

Operat scaleniowa podstawą naprawy

Ów węzeł gordyjski ma rozwiązać przedstawiony właśnie projekt ustawy o uregulowaniu stanu prawnego nieruchomości we wsi Lipnica Wielka. Jak czytamy w jego uzasadnieniu, zasadniczym celem proponowanych przepisów jest doprowadzenie do zgodności rzeczywistego stanu prawnego z tym ujawnionym w księgach wieczystych i operacie EGiB. Podstawowym założeniem jest oparcie się na stanie wynikającym z operatu scaleniowego, który był podstawą założenia ksiąg wieczystych wraz z uwzględnieniem zmiany stanu prawnego wynikającego z czynności i zdarzeń prawnych zaistniałych już po wydaniu decyzji scaleniowej. Proponowane rozwiązanie przewiduje, że istniejący operat EGiB założony na podstawie stanu wynikającego z uchylonej decyzji scaleniowej wraz z późniejszymi zmianami staje się operatem EGiB opisanym w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Projekt przewiduje też wypłatę właścicielom nieruchomości odszkodowania za szkodę poniesioną w efekcie realizacji zapisów tej ustawy. Autorzy projektu szacują, że kwota ta może sięgnąć łącznie nawet 5,7 mln zł, co i tak jest liczbą znacznie niższą niż koszt ewentualnego ponownego scalenia szacowany na ponad 15 mln zł.

Jak przekonują projektodawcy, wejście w życie tej ustawy wyeliminuje stan niepewności prawnej, wpłynie także na uspokojenie nastrojów społecznych oraz pozwoli uniknąć konfliktów między członkami lokalnej społeczności.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS