wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-14| Geodezja, Mapy, Firma

Rok 2021 w ofertach pracy na Geoforum.pl

W ubiegłym roku na Geoforum.pl ukazało się wyraźnie więcej ogłoszeń dotyczących zatrudnienia niż rok wcześniej.


Rok 2021 w ofertach pracy na Geoforum.pl
Rok 2021 w ofertach pracy na Geoforum.pl <br />
Liczba ofert pracy w ujęciu rocznym
Liczba ofert pracy w ujęciu rocznym
Rok 2021 w ofertach pracy na Geoforum.pl <br />
Liczba ofert pracy w ujęciu miesięcznym
Liczba ofert pracy w ujęciu miesięcznym

Tradycyjnie już w styczniu analizujemy liczbę ogłoszeń, jakie ukazały się w mijających 12 miesiącach na stronie geoforum.pl/praca. Jak zwykle zastrzegamy też, że wyników tych nie należy traktować jako reprezentatywnych dla całej branży geodezyjno-kartograficznej, choć z pewnością są one ciekawą wskazówką dotyczącą aktualnej sytuacji na rynku pracy. Bardziej wymierne informacje na ten temat zapewni nasze coroczne badanie dotyczące bezrobocia, które wiosną opublikujemy w miesięczniku GEODETA.

Przechodząc do sedna: w roku 2020 dostrzegliśmy wyraźny spadek liczby ogłoszeń (aż o 1/5 względem roku 2019), co zapewne spowodowane było niepewną sytuacją gospodarczą w związku z pandemią. Ale już w roku 2021 wybór ofert zatrudnienia znacząco się poprawił. Liczba ogłoszeń zwiększyła się bowiem o blisko 15% – wciąż jednak utrzymuje się nieco poniżej poziomu z lat 2018–2019.

Dodajmy, że za wzrost ten odpowiadają wyłącznie anonse z kategorii „Dam pracę”, które tradycyjnie przeważają. Liczba ogłoszeń osób poszukujących pracy okazała się natomiast nieznacznie niższa niż rok wcześniej.

Rozbijając statystyki na poszczególne miesiące, widać, że najwięcej ofert pracodawców – podobnie jak przed pandemią – publikowanych jest wiosną (w marcu aż 112) i latem. Na przeciwnym biegunie jest tradycyjnie grudzień (41).

Wzrost liczby ofert zatrudnienia w geodezji i kartografii zdają się potwierdzać choćby niedawne targi pracy zorganizowane w listopadzie 2021 r. przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Nie brakowało bowiem na nich wystawców, którzy gotowi byli zatrudniać absolwentów z różnych specjalizacji nawet bez większego doświadczenia zawodowego.

Oczywiście odrębną kwestią jest to, czy ten wzrost popytu na pracowników przekłada się na wzrost wynagrodzeń. O tym przekonamy się, analizując wyniki internetowej ankiety Geoforum.pl, którą można wypełniać jeszcze do końca tego tygodnia (16 stycznia).


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Realia Wszyscy zarabiają tylko nie geodeci. Notariusz sprzedając lokale w bloku, wstawia dane w jeden szablon i kosi po maksymalnej stawce z jednego bloku ma kilkaset tysięcy. Geodeta mierzy powierzchnię użytkowa lokalu i rysuje plan za 200zl. Takie są realia. Który się więcej napracuje. Odnoszę wrażenie, że geodeta to taka prost...ka tyle, że tańsza niż ta przy drodze.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
problem w tym, że geodezja jest... "biznesem", a właściwie to nie jest żadnym biznesem, w którym marża za usługi jest bardzo niska. Przyczyn tego jest wiele i nie będę się rozpisywał ale nawet na sprzedaży czegokolwiek obecnie są lepsze marze niż na świadczeniu usług geo. I tyle w temacie-to wszystko weryfikuje rynek.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: problem w tym, że geodezja jest... no wiesz, marża za mapę do celów projektowych bez zmian jest w sumie duża jak na handel detaliczny. Kupujesz za 107zł z odgik online, sprzedajesz za 600zł, czasem też online. Koszty wytworzenia operatu elektronicznego i jeden wyjazd w teren na wywiad nie są duże, w końcu do spożywczego też trzeba towar przywieźć z hurtowni a marża to kilkanaście procent. Tak nas postrzegają: 3000zł za kreskę na mapie i wkopanie paru słupków po 8zł szt. w godzinę za 150zł od punktu, toż glazurnik za tyle to musi się cały dzień z płytkami męczyć.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: problem w tym, że geodezja jest... Glazurnik to ceny robocizny od 120 za metr na podłodze a ściana to 170 tak na początek koszty po jego stronie to żart przecież nawet kliny i krzyże weźmie na Ciebie. A geodeta: GPS, tachimetr lub stacja robotyczna, niwelator (ostatni to pikuś) oprogramowanie gdzie kasę koszą firmy informatyczne i coroczne opłaty, nowe wersie (przypadek że prawo się zmienia na okrągło) zapomniałem przegląd sprzętu w serwisie, koszt poprawek do GPS, dziwne graniczniki, paliki, farba, paliwo samochód, podpis kwalifikowany, ubezpieczenie, księgowa, po nowemu oprogramowanie do PDF a zapomniałem DOO "107zł". To mało ? 107 zł ile ? Jeszcze na koniec ośrodki zamykają zgłoszenia geodetą. Czy to jest działanie zgodne z prawem ? Na jakiej podstawie ? Czy to nie jest przypadkiem ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej ? A może to zawłaszczenie zgłoszeń i przymuszenie do ponownych opłaty ? Co z wykonanymi pomiarami ? Przedłużenia dotyczą tylko nowych zgłoszeń. Prawo podobno nie działa wstecz.
 4 
zgłoś
przebranżowiony geodeta to po prostu g...no nie zawód. Pracodawcy mają g...wno, robią zlecenia za psie pieniądze, a chcą jeszcze coś uczknąć dla siebie, więc zatrudniają młodych za najniższą. Jedni i drudzy mają przej....ane. Młody ma bide, frustracje gdyż znajomi po innych kierunkach prą do przodu, zaczynają kariery i zarabiają już niezłe pieniądze na etatach, a młodzi geodeci biegają w deszczu z młotkiem po pokrzywach za najniższą. Później taki delikwent robi uprawnienia, zakłada działalność 30dziestka czy 40dziestka na karku i się zaczyna dzierganie mapek za 700zł, aby wgryźć się w rynek i zarobić na zus. A w tym wieku znajomi z innymi kwalifikacjami budują wille, kupują nowe samochody, jeżdżą na wakacje i taki geodeta nie jest już zadowolony, że zarabia trochę lepiej niż kasjerka z biedronki. Jedno co mogę poradzić, omijajcie ten kierunek z daleka, jak już się w nim kształcicie to zastanówcie się co chcecie innego robić w zyciu i to rzućcie w ch...re geodezje, gdyż zmarnujecie sobie życie.
 3 
 26 
odpowiedz zgłoś
odp: przebranżowiony W punkt. Zgadzam się. Geodezja do bieda z nędzą. Jest dokładnie tak jak napisałeś.
 3 
 14 
odpowiedz zgłoś
odp: przebranżowiony Cyt.: "Pracodawcy mają g...wno, robią zlecenia za psie pieniądze, a chcą jeszcze coś uczknąć dla siebie, więc zatrudniają młodych za najniższą. Jedni i drudzy mają przej....ane. ". Jest na to chyba rada... Niech młodzi zakładają swoje prężne firmy (zwłaszcza że aby prowadzić usługi geodezyjne wcale nie trzeba posiadać uprawnień zawodowych), niech robią duże - przyzwoite - pieniądze za wykonywane usługi, niech ewentualnie zatrudniają "starych" geodetów, w szczególności tych, którzy mają problem w odnalezieniu się w obecnej rzeczywistości. Rozumiem, że takie zatrudnienie nie będzie już "za najniższą". Jedni i drudzy będą wówczas z pewnością zadowoleni. Młodzi pracodawcy oczywiście powinni mieć wewnętrzne przekonanie, że nieetycznym jest, aby w prowadzonej przez siebie działalności można było "uszczknąć coś dla siebie"...
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: przebranżowiony przestań jęczeć pod każdym wątkiem o zarobkach przegrywie.
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
Nie jest przegrywem bo się przebranżowił.
 1 
 7 
zgłoś
odp: odp: przebranżowiony Do Adam Wójcik- Jak rozwijać prężną firmę jak dziadki za aktualizację (22 tematy - przetarg) biorą za całość 15 000 PLN brutto . Jak trzeba nisko upaść żeby tak się szmacić - no chyba ze drugie tyle dogadane pod stołem...
 6 
zgłoś
odp: odp: przebranżowiony no wiesz, biznes i lobbing rozwija się normalnie, jak zawsze. Przez nepotyczne układy, korupcję, znajomości. Dzisiejsze dziadki to niedawni młodzi (dziś pewnie jakiś młody ma zresztą kolejne urodziny i już nie jest taki młody, jak jeszcze wczoraj), którzy wypisali się z popeerelowskich firm w nadziei na budowanie kapitalizmu i branie spraw we własne ręce. No i budujemy, od samego dołu podstaw, często ciągle własnymi rękami, jak nie mamy wspomnianych na wstępie układów. Bo wtedy jedynym kryterium wyboru naszych usług jest cena na rynku drobnych robót, zapychanym przez kolejnych młodych i średnich.
zgłoś
odp: odp: przebranżowiony Przegrywem to ty będziesz prezesie drogi jak w geodezji zacznie brakować murzynów i będzie trzeba zakasać rękawy i biegać z młotkiem na stare lata. Takie czasy już blisko, młodzi ludzie mają teraz alternatywę na dużo lepsze zawody i zarobki. A ci co studiują geodezje to zazwyczaj nieświadomi realiów w tym zawodzie. Na szczęście coraz takich mniej i czasy, że będzie trzeba zdjąć garniturek pamiętający PRL i przywdziać gumofilce coraz bliżej:)
 1 
 3 
zgłoś
@MłodyPrenrzny >>Jak rozwijać prężną firmę jak dziadki za aktualizację (22 tematy - przetarg) biorą za całość 15 000 PLN brutto . Jak trzeba nisko upaść żeby tak się szmacić - no chyba ze drugie tyle dogadane pod stołem... >> Młody i "Prenrzny", dlaczego masz jakieś pretensje do "dziadków"? Weź chłopie sprawy w swoje rence... Z pewnością naprawisz świat... PS. Jakkolwiek sformułowane przez Ciebie określenie "Prenrzny" nie napawa mnie zbytnim optymizmem... Ale cóż... Świat się zmienia... Kiedyś byłi "prężni", a teraz jak widać są "prenrzni"...
 2 
 2 
zgłoś
odp: odp: przebranżowiony biorą tyle bo mogę, biorą tyle bo jest dużo taniej siły roboczej, która jest gotowa pracować za niskie pieniądze, a więc biorą za tyle bo mogą. Kto im zabroni-nikt. Dlaczego? Bo nie ma nadzoru nad wykonawcami prac geodezyjnych w Polsce żadnego. Przykład-proszę bardzo pierwszy z brzegu-modernizacja egib robiona rękami studentów. Mnie tylko jedno wkurza, bo 90% materiałów z zasobu co się nie weźmie jest do poprawy, a więc biorą mało, robią byle jak, bo mogą po prostu.
 1 
zgłoś
hmm Większość osób które szuka, nie ogłasza się więc stąd taka statystyka. Nie ogłaszają się, bo obecny szef mógłby to zauważyć i co wtedy ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: hmm wtedy dałby podwyżkę
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: hmm hahah, jak mój były "szefuńcio". Przez dwa lata brak odpowiedzi, w tym czasie studia, uprawnienia i szkolenia z własnej kieszeni. A zarobki minimalnie powyżej najniższej. Dlatego były, którego nie pozdrawiam.
 2 
 4 
zgłoś
A po co studia?
 1 
zgłoś
odp: hmm Mam na to radę... Przecież zawsze można zostać politykiem (posłem, senatorem, ministrem)... Są niejednostkowe przykłady, że niespełnieni geodeci osiągnęli na tym polu duże sukcesy. Wówczas nie ma stresu... A wręcz ciepła, dobrze płatna posadka. Może taki model kariery dla geodetów jest optymalny? I co wówczas powie obecny szef? Niech mówi - i robi - co chce... A jak będzie podskakiwał, to z pewnością coś się znajdzie, aby go utemperować... Polityka to niejebajka... :)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS