wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-14| artykuł sponsorowany | Firma

Kiedy sprawdzać się będzie płyta fundamentowa?

Ławę lub płytę fundamentową wykorzystuje się w celu posadowienia budynku. To jedna z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć przy budowie domu. Jedną z częściej wykorzystywanych opcji są płyty fundamentowe. Od lat 80. poprzedniego stulecia są używane szczególnie w krajach o niesprzyjającym klimacie i niekorzystnych uwarunkowaniach glebowych. I oczywiście główną zaletą płyty fundamentowej jest to, że pozwala równomiernie przenosić obciążenia do gruntu. Poza tym ma bardzo dużą nośność.


Kiedy sprawdzać się będzie płyta fundamentowa?

Zalety płyty fundamentowej

Warto pamiętać o tym, że płyty zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż tradycyjne fundamenty. Dzięki temu skutecznie mogą zmniejszyć ryzyko powstawania odkształceń konstrukcji nośnej budynku. W tym segmencie rynku pojawiają się też nowoczesne trendy i materiały, co sprawia, że kolejne pokolenia sięgają po rozwiązanie. Budowanie na płycie fundamentowej jest szybkie i tanie, a to niezwykle istotne przy wszystkich pracach.

Osadzanie budynków na płycie fundamentowej

Budowa płyty fundamentowej jest bardzo prosta. Można ją podzielić na cztery etapy. Pierwszym z nich będzie usunięcie humusu. Na przygotowaną powierzchnię układa się warstwę podkładowo-drenażową na przykład z pospółki, piasku bądź żwiru. To jest baza do wykonania płyty fundamentowej oraz zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Tę drugą warto również ułożyć od spodu fundamentu, ponieważ wówczas minimalizuje się powstawanie mostków termicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów w tym wypadku można mieć problem z zaplanowaniem przyłączy na przykład do wentylacji, a także zamontowaniem instalacji grzewczej.

Wytrzymałe płyty fundamentowe

Położenie płyty fundamentowej będzie wymagać także doświadczenia od ekipy budowlanej. Coraz więcej jest firm, które specjalizują się w wykonywaniu różnego rodzaju autorskich opracowań tego rodzaju posadowienia. Jest ono wykorzystywane na przykład przy wykonywaniu kondygnacji podziemnych. Wówczas odpowiednie zbrojenie płyty fundamentowej będzie lepszym rozwiązaniem niż ławy, szczególnie gdy są trudne warunki gruntowe, a lustro wody występuje wysoko. To także rozwiązanie problemu posadowienia budynku w każdym terenie, a odpowiednio dobrana grubości płyty staje się gwarancją, że budynek ze ścianami nośnymi będzie wytrzymałą konstrukcją. Budynek posadowiony na płycie fundamentowej stanowi dosyć sztywny układ, a dzięki temu dobrze się sprawdza nawet w trudnych warunkach posadowienia.


«« powrótwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS