Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-01-14| artykuł sponsorowany | Firma

Kiedy sprawdzać się będzie płyta fundamentowa?

Ławę lub płytę fundamentową wykorzystuje się w celu posadowienia budynku. To jedna z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć przy budowie domu. Jedną z częściej wykorzystywanych opcji są płyty fundamentowe. Od lat 80. poprzedniego stulecia są używane szczególnie w krajach o niesprzyjającym klimacie i niekorzystnych uwarunkowaniach glebowych. I oczywiście główną zaletą płyty fundamentowej jest to, że pozwala równomiernie przenosić obciążenia do gruntu. Poza tym ma bardzo dużą nośność.


Kiedy sprawdzać się będzie płyta fundamentowa?

Zalety płyty fundamentowej

Warto pamiętać o tym, że płyty zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż tradycyjne fundamenty. Dzięki temu skutecznie mogą zmniejszyć ryzyko powstawania odkształceń konstrukcji nośnej budynku. W tym segmencie rynku pojawiają się też nowoczesne trendy i materiały, co sprawia, że kolejne pokolenia sięgają po rozwiązanie. Budowanie na płycie fundamentowej jest szybkie i tanie, a to niezwykle istotne przy wszystkich pracach.

Osadzanie budynków na płycie fundamentowej

Budowa płyty fundamentowej jest bardzo prosta. Można ją podzielić na cztery etapy. Pierwszym z nich będzie usunięcie humusu. Na przygotowaną powierzchnię układa się warstwę podkładowo-drenażową na przykład z pospółki, piasku bądź żwiru. To jest baza do wykonania płyty fundamentowej oraz zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Tę drugą warto również ułożyć od spodu fundamentu, ponieważ wówczas minimalizuje się powstawanie mostków termicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów w tym wypadku można mieć problem z zaplanowaniem przyłączy na przykład do wentylacji, a także zamontowaniem instalacji grzewczej.

Wytrzymałe płyty fundamentowe

Położenie płyty fundamentowej będzie wymagać także doświadczenia od ekipy budowlanej. Coraz więcej jest firm, które specjalizują się w wykonywaniu różnego rodzaju autorskich opracowań tego rodzaju posadowienia. Jest ono wykorzystywane na przykład przy wykonywaniu kondygnacji podziemnych. Wówczas odpowiednie zbrojenie płyty fundamentowej będzie lepszym rozwiązaniem niż ławy, szczególnie gdy są trudne warunki gruntowe, a lustro wody występuje wysoko. To także rozwiązanie problemu posadowienia budynku w każdym terenie, a odpowiednio dobrana grubości płyty staje się gwarancją, że budynek ze ścianami nośnymi będzie wytrzymałą konstrukcją. Budynek posadowiony na płycie fundamentowej stanowi dosyć sztywny układ, a dzięki temu dobrze się sprawdza nawet w trudnych warunkach posadowienia.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama