wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-11| GIS

Państwowy rejestr nazw geograficznych już po noworocznej aktualizacji

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił do przeglądania i pobierania zaktualizowane dane PRNG, które uwzględniają zmiany urzędowych nazw obowiązujące od 1 stycznia br.


Państwowy rejestr nazw geograficznych już po noworocznej aktualizacji <br />
Jedna ze zmian dotyczy jeziora Kluki koło Choszczna, które teraz nazywa się Klukom
Jedna ze zmian dotyczy jeziora Kluki koło Choszczna, które teraz nazywa się Klukom

Zaktualizowany PRNG uwzględnia zmiany wprowadzone przez rozporządzenia:

 • ministra spraw wewnętrznych i administracji z 8 grudnia 2021 r. ws. ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych (ich zakres szerzej opisaliśmy TU),
 • Rady Ministrów z 30 lipca 2021 r. ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miast.

Najnowsza wersja danych zawiera ponadto wyniki prowadzonej na bieżąco aktualizacji i weryfikacji PRNG, w tym:

 • lokalizację 215 urzędowych nazw miejscowości, które dotychczas nie posiadały określonej lokalizacji przestrzennej, a w wyniku prowadzonych prac i na postawie informacji pozyskanych z urzędów gmin zostały zlokalizowane,
 • zweryfikowane błędy, w tym uwagi zgłoszone przez użytkowników i wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych.

Zaktualizowane dane PRNG można bezpłatnie pobierać w Geoportalu przez warstwę dostępną w grupie „Dane do pobrania”, a także przez usługę sieciową WFS. Przeglądanie rejestru możliwie jest z kolei z poziomu warstwy umieszczonej na Geoportalu w grupie „Dane topograficzne” bądź przez usługę WMS.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS