|2021-12-16|
Geodezja, Prawo
Ilu geodetów uprawnionych przybyło w mijającym roku?
10 grudnia zakończyły się ostatnie w tym roku egzaminy na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii. W całym roku zdały je łącznie 382 osoby.
Do grudniowej sesji przystąpiło 79 osób, zaś uprawnienia zdobyło 57 z nich. Łącznie w całym 2021 roku w egzaminach wzięło udział 560 osób, a z powodzeniem zakończyły je 382 osoby. Daje to zatem zdawalność na poziomie 68%, czyli wyraźnie więcej niż rok wcześniej (53%). W przypadku poszczególnych sesji egzaminacyjnych wskaźnik ten wahał się w tym roku od 59 do 81%.
Jak wynika z rejestru prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, w mijającym roku wydano łącznie 389 dokumentów uprawnień geodezyjnych i kartograficznych (szczegóły prezentujemy w tabeli i na wykresie obok). To aż ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2020, choć o 17% mniej niż w 2019 r.
Głównym powodem tego jednorazowego znaczącego skoku jest oczywiście pandemia koronawirusa. W 2020 r. z powodu dwukrotnie wprowadzanych obostrzeń udało się przeprowadzić jedynie trzy sesje egzaminacyjne – w lutym, wrześniu i październiku. Organizowanie egzaminów było wstrzymane również na początku bieżącego roku. Wznowiono je jednak decyzją z 11 marca, dzięki czemu pierwsza sesja mogła się odbyć pod koniec kwietnia. Łącznie zorganizowano ich 8.
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w 2021 roku najwięcej uprawnień wydano w zakresie 1 (62%). Dwukrotnie mniej popularna była „dwójka” (29%), a tylko co 20 wydany dokument dotyczył „czwórki”.
Ponadto mijający rok po raz kolejny potwierdził, że tzw. deregulacja Gowina nie przyniosła znaczącego wzrostu liczby wydawanych uprawnień. Przypomnijmy, że na mocy tej reformy z 2014 r. uprawnienia z zakresów 3, 6 i 7 można uzyskać bez egzaminu – w tym celu należy jednak przedstawić dokumenty potwierdzające zdobycie odpowiedniego wykształcenia. W 2021 roku tylko 8 osób zdobyło uprawnienia z jednego z tych trzech zakresów, przy czym wyjątkowo nie wydano żadnego dokumentu w zakresie 7 (fotogrametria i teledetekcja).
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|