Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-08| GIS, Teledetekcja

Landsat 9 przesyła pierwsze zdjęcia

Nieco ponad miesiąc od startu amerykański satelita teledetekcyjny Landsat 9 wykonał pierwsze zdjęcia Ziemi.


Landsat 9 przesyła pierwsze zdjęcia

Aparat znalazł się w kosmosie 27 wrześni br., natomiast opublikowane właśnie na stronie NASA pierwsze zobrazowania naszej planety pochodzą z 31 października. Zobaczymy na nich m.in. fragmenty zachodniej Australii, Florydy, Himalajów, rezerwatu Indian Navajo czy jeziora Erie. Jedna z wizualizacji pokazuje ponadto możliwości pracy satelity w różnych kanałach spektralnych.

Po opublikowanych właśnie obrazach nie należy spodziewać się niczego zaskakującego. Satelita oferuje bowiem dane w podobnej jakości jak starszy Landsat 8. Oba aparaty obrazują Ziemię w 11 kanałach spektralnych w rozdzielczości od 15 do 100 metrów wzdłuż pasa o szerokości 185 kilometrów. Różnica między satelitami tkwi natomiast w rozdzielczości radiometrycznej, która wzrosła z 12 do 14 bitów. Oznacza to, że Landsat-9 pozwoli rozróżnić do 16 tys. odcieni danej długości fali, podczas gdy dla Landsata-7 było to tylko 256. Umożliwi to uchwycenie subtelniejszych różnic na zdjęciach – w szczególności dla lasów czy ciemniejszych obszarów.

Wiadomość o publikacji pierwszych zdjęć jest o tyle ważna, że pokazuje, iż Landsat 9 pracuje bez zarzutu. Oznacza to, że satelita powinien rozpocząć operacyjną działalność zgodnie z pierwotnymi złożeniami, a więc na początku przyszłego roku. Wspólnie z Landsatem-8 będzie wówczas pozyskiwać nawet 1,5 tys. scen dziennie, obrazując całą planetę co 8 dni.

Najważniejsze są jednak jego możliwości w połączeniu z europejskimi satelitami Sentinel-2 o podobnych zdolnościach teledetekcyjnych. Wszystkie te cztery aparaty zapewnią bowiem czas rewizyty dowolnego zakątka naszej planety na poziomie raptem 2 dni, co wprowadzi zupełnie nową jakość w monitorowaniu zmian zachodzących na powierzchni naszej planety.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS