|2021-11-03|
Geodezja, Prawo
Mierniczy górniczy łatwiej uzyska uprawnienia geodezyjne [aktualizacja]
Opublikowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze przewiduje istotne zmiany m.in. w zdobywaniu uprawnień z zakresu geodezji i kartografii.
Jak czytamy w uzasadnieniu załączonym do projektu, głównymi celami tej nowelizacji jest przede wszystkim: wyodrębnienie nowego działu administracji rządowej „geologia”, lepsza ochrona złóż kopalin, wprowadzenie instrumentów prawnych związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną czy usprawnienie działalności organów nadzoru górniczego.
Zmiany również w Pgik
Opublikowany w ubiegłym tygodniu projekt przewiduje również zmianę Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W art. 44 dodany zostanie ust. 3a w brzmieniu: „Osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania czynności mierniczego górniczego, stwierdzone w trybie odrębnych przepisów, ubiegające się o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 1 [geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne], są zwolnione z obowiązku spełnienia wymagań określonych w ust. 1 pkt 4 i 5 [czyli posiadania odpowiedniego doświadczenia zawodowego oraz wykazania się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii]”
Ponadto art. 45a ust. 3 otrzyma brzmienie: „Postępowania kwalifikacyjnego określonego w ust. 2 pkt 2 nie prowadzi się wobec osób, o których mowa w art. 44 ust. 3 i 3a oraz art. 44a ust. 1 pkt 3 i ust. 3”.
Skąd taka zmiana?
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, w aktualnym stanie prawym istnieje dysproporcja pomiędzy sytuacją osób posiadających uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie nr 1, a osób posiadających kwalifikacje do wykonywania czynności mierniczego górniczego, stwierdzonych w trybie przepisów Pgig.
Od 1 stycznia 2012 r. osoby posiadające geodezyjne uprawnienia nr 1 mogą – na podstawie art. 116 ust. 3 pkt 1 Pgig – bez żadnych warunków dodatkowych, czyli na równi z mierniczymi górniczymi, wykonywać obsługę geodezyjną oraz sporządzać dokumentację mierniczo-geologiczną we wszystkich odkrywkowych zakładach górniczych. Tymczasem osoby posiadające kwalifikacje mierniczego górniczego (obecnie to około 350 aktywnych zawodowo osób), które mają niezbędne wykształcenie geodezyjne, a ponadto wykonują na co dzień prace geodezyjne i kartograficzne na potrzeby ruchu zakładów górniczych, nie mogą wykonywać innych prac geodezyjnych bez przeprowadzenia odrębnego postępowania kwalifikacyjnego. Proponowana nowelizacja ma tę dysproporcję zlikwidować.
Jak wyjaśniono dalej, w przypadku obu uprawnień zakres wymaganej wiedzy i umiejętności są zbieżne, a zakres i sposób wykonywanych czynności – tożsamy. Ponowna weryfikacja wiedzy i umiejętności mierniczych górniczych jest zatem zbędna.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Konsultacje projektu nowelizacji trwają do połowy listopada. Ustawa zacznie obowiązywać 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
AKTUALIZACJA Z 5 LISTOPADA: Do propozycji art. 2 nowelizacji odniósł się główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. W liście przesłanym do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wnioskuje o rezygnację z tej propozycji.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|