wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-03| Geodezja, Prawo

Mierniczy górniczy łatwiej uzyska uprawnienia geodezyjne [aktualizacja]

Opublikowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze przewiduje istotne zmiany m.in. w zdobywaniu uprawnień z zakresu geodezji i kartografii.


Mierniczy górniczy łatwiej uzyska uprawnienia geodezyjne [aktualizacja]

Jak czytamy w uzasadnieniu załączonym do projektu, głównymi celami tej nowelizacji jest przede wszystkim: wyodrębnienie nowego działu administracji rządowej „geologia”, lepsza ochrona złóż kopalin, wprowadzenie instrumentów prawnych związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną czy usprawnienie działalności organów nadzoru górniczego.

Zmiany również w Pgik

Opublikowany w ubiegłym tygodniu projekt przewiduje również zmianę Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W art. 44 dodany zostanie ust. 3a w brzmieniu: „Osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania czynności mierniczego górniczego, stwierdzone w trybie odrębnych przepisów, ubiegające się o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 1 [geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne], są zwolnione z obowiązku spełnienia wymagań określonych w ust. 1 pkt 4 i 5 [czyli posiadania odpowiedniego doświadczenia zawodowego oraz wykazania się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii]”

Ponadto art. 45a ust. 3 otrzyma brzmienie: „Postępowania kwalifikacyjnego określonego w ust. 2 pkt 2 nie prowadzi się wobec osób, o których mowa w art. 44 ust. 3 i 3a oraz art. 44a ust. 1 pkt 3 i ust. 3”.

Skąd taka zmiana?

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, w aktualnym stanie prawym istnieje dysproporcja pomiędzy sytuacją osób posiadających uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie nr 1, a osób posiadających kwalifikacje do wykonywania czynności mierniczego górniczego, stwierdzonych w trybie przepisów Pgig.

Od 1 stycznia 2012 r. osoby posiadające geodezyjne uprawnienia nr 1 mogą – na podstawie art. 116 ust. 3 pkt 1 Pgig – bez żadnych warunków dodatkowych, czyli na równi z mierniczymi górniczymi, wykonywać obsługę geodezyjną oraz sporządzać dokumentację mierniczo-geologiczną we wszystkich odkrywkowych zakładach górniczych. Tymczasem osoby posiadające kwalifikacje mierniczego górniczego (obecnie to około 350 aktywnych zawodowo osób), które mają niezbędne wykształcenie geodezyjne, a ponadto wykonują na co dzień prace geodezyjne i kartograficzne na potrzeby ruchu zakładów górniczych, nie mogą wykonywać innych prac geodezyjnych bez przeprowadzenia odrębnego postępowania kwalifikacyjnego. Proponowana nowelizacja ma tę dysproporcję zlikwidować.

Jak wyjaśniono dalej, w przypadku obu uprawnień zakres wymaganej wiedzy i umiejętności są zbieżne, a zakres i sposób wykonywanych czynności – tożsamy. Ponowna weryfikacja wiedzy i umiejętności mierniczych górniczych jest zatem zbędna.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Konsultacje projektu nowelizacji trwają do połowy listopada. Ustawa zacznie obowiązywać 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

AKTUALIZACJA Z 5 LISTOPADA: Do propozycji art. 2 nowelizacji odniósł się główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. W liście przesłanym do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wnioskuje o rezygnację z tej propozycji.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ponieważ zawód mierniczego górniczego wkrótce nikomu nie będzie już potrzebny, chyba, że w kopalni uranu, to trzeba kolesi z kopalni przygotować do nowego zawodu - geodety. najłatwiej jest im na dzień dobry podarować za darmo uprawnienia geodezyjne. tak na otarcie łez i dla ułatwienia startu. wszelkie inne tłumaczenia, to mydlenie oczu.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: ponieważ Prawda jest taka, że oni będą mieć emeryturę po 25 latach pracy lub inne urlopy górnicze. Więc jak z nimi konkurować.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
towarzystwo się przyzwyczaiło do barburki, 13, 14, 15... a teraz zostaną na lodzie? nieeee, trzeba im dać w prezencie uprawnienia.
 1 
 3 
zgłoś
odp: odp: ponieważ barbórki się pisze niedouczony geodeto-analfabeto:)
 2 
 3 
zgłoś
odp: odp: ponieważ Prawda jest mierniczych górniczych podziemnych a dla odkrywek niestety nie -65 lat. To jest właśnie dezinformacja. Jak sie nie wie to lepiej sie nie wypowiadać!
 1 
zgłoś
Jeszcze jedno... tak jak napisałem niżej, nie mam problemu z nowelizacją w/w ustaw w tym kierunku, ale chciałbym zaznaczyć jedną istotną kwestię. Geodeta z zakresem I nie otrzymał możliwości uzyskania uprawnień mierniczego górniczego z "urzędu" czyli "mierniczego górniczego w zakładach górniczych innych niż podziemne zakłady górniczego oraz zakładach wykonujących roboty geologiczne o których mowa w art. 86 ustawy pgg", a więc obsługa również otworowych ZG i zakładów wykonujących roboty geologiczne służące poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż kopalin (tak w dużym skrócie) a tu mierniczy ma otrzymać możliwość otrzymania uprawnień geodezyjnych zakresu I z "urzędu" więc nie jest to wyrównanie "rachunków" w stosunku 1:1 ;) i koledzy po fachu zarówno geodeci i mierniczowie - mniej agresji, lepiej się spotkać i wypić dobrą flaszkę ;)
 1 
odpowiedz zgłoś
A na jaką ch*lerę Ci ta "jedynka"? Z geodetami programowo nie piję i każdemu odradzam - mają zbyt wielkie kompleksy, przez co szybko wyłazi z nich bydło.
 2 
odpowiedz zgłoś
Uprawnienia Powinni tez zrobić porządek z zakresem 4. Bo na chwile obecna to nie ma znaczenia czy masz 1 czy 4.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
PROPONUJĘ nadać majstrom na budowie 4 uprawnienie z mocy ustawy. na mapach się znajo, niwelator majo - czegóż chcieć więcej do nadania uprawnień?
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
A na jaki ci*l im to?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: PROPONUJĘ chłopcze z 4, gwarantuję ci, że nie jeden majster, wiele by cię jeszcze nauczył.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Uprawnienia mierniczego górniczego dla geodetów z zakresu 1 Dysproporcja zostałaby zlikwidowana, gdyby geodeci uprawnieni z zakresu 1 otrzymali uprawnienia mierniczego górniczego. Wprowadzenie ustawy spowoduje dysproporcję w drugą stronę. Poza tym jaki problem dzisiaj zdać uprawnienia. Lepiej byłoby zamiast nadawać uprawnień wydać upoważnienie tylko do wykonywania tych prac na terenach zakładów górniczych.
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
Witam, prace terenowe, sprzęt pomiarowy i sztuka zawodowa jest taka sama, zarówno w geodezji jak i miernictwie (powierzchniowym oczywiście), różnica zaczyna się w przepisach prawa i pracach kartograficznych. Mapy w miernictwie to inna bajka, począwszy od dok. geologicznej, projektu zagospodarowania złoża, wniosku koncesyjnego, planu ruchu, projektu rekultywacji, i dok. mierniczo-geologicznej. Uważam że skoro dopuszczono geodetów do prowadzenia odkrywkowych ZG (sam z tego skorzystałem) to w drugą stronę powinno być podobnie. Zdobywałem praktykę od 2016 r. na ZG i 27.10.2021 r. zdałem egzamin i zdobyłem uprawnienia mierniczego górniczego:) a wcześniej w czerwcu zdawałem egzaminy na AGH. Cały etap nauki trwał od lutego 2021 r. Ale było warto satysfakcja ogromna. Wracając do tematu rozmów. Prace terenowe jakie wykonuje mierniczy na odkrywkowych ZG to zakres 1 i 4 w geodezji. myślę że z dużym naciskiem na zakres 4. Ale uważam że dok. kartograficzna to jest to co bardzo różni geodezję i miernictwo.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: Witam, Gratuluję Panu i zapewne Pan to wie, ale proszę również pamiętać, że posiadanie uprawnień mierniczego górniczego upoważnia Pana z mocy ustawy do pełnienia funkcji Kierownika Ruchu Odkrywkowego Zakładu Górniczego. To są nowe dodatkowe uprawnienia i tak naprawdę zawód o którym zwykły geodeta nawet nie może pomyśleć. Nie ma co porównywać uprawnień geodety i mierniczego, bo to dwa inne światy i inna wiedza prawna. Tak naprawdę lobby kopalniane zabiegało o to, by dopuścić geodetów uprawnionych z zakresem 1, bo chodziło o nic innego jak obniżenie cen usług. No i stało się jak chcieli-odkąd geodeci weszli na OZG to w wielu przypadkach z racji tego, że nie mają kompletnie pojęcia w 90% przypadków co robią i po co to robią to trzeba po nich niejednokrotnie poprawiać. Ceny usług spadły choć to promile w działalności górniczej, zaś jakość usług poszła w dół o jakieś kilkaset procent. Nie mówię to o pomiarach ale o mapach, które geodeci tworzą nie mając pojęcia o przepisach i o normach górniczych.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Koledze marzy się już uprawnienie 4? Ja bym dał mierniczym górniczym wszystkie 7, a co mi tam? Niech mają - omnibusy. Jestem bardzo ciekaw, jak Kolega stwierdził, że bieganie po hałdach w kopalni wchodzi w zakres 4 uprawnienia? Bo chyba nie chodzi tylko o tę wyjątkowość, że to są hałdy na terenie ZG?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Koledze teraz już się chyba nie biega tylko chodzi? :)
 1 
zgłoś
odp: Koledze nie napisałem że marzy mi się zakres 4, proponuje aby Pan czytał ze zrozumieniem. Posiadam zakres 1 i upr. mierniczego górniczego i to mi wystarczy. A jeśli chodzi o prace z zakresu 4 na ZG to np: obsługa budowy zakładów przeróbczych, osiowanie linii technologicznych, pozycjonowanie maszyn, obsługa budowy hal często z suwnicami, pomiary deformacji terenu górniczego, monitoring osuwisk w wyrobiskach i rejonie zwałowisk nadkładu, pomiary obiektów wysmukłych które są narażone na wychylenia w związku z deformacjami terenu, założenie osnowy realizacyjnej i osnowy do pomiarów przemieszczeń i deformacji i wiele innych. Takie między innymi prace, może wykonywać mierniczy górniczy na ZG. Pozdrawiam Grzegorz Bocianowski
 1 
 4 
zgłoś
dobrze, że p. napisał, że może wykonywać, bo który z mierniczych górniczych takie prace wykonuje? to po pierwsze - ile firm zewnętrznych pracuje dziś na terenach kopalni w zakresie obsługi geodezji inżynieryjnej? po drugie wspomina p. o miernictwie i geodezji, moim zdaniem geodezja to właśnie miernictwo. z jakiegoś "niezrozumiałego" powodu, dziś nie ma już mierniczych (są geodeci), mierniczy górniczy nie nazywają się geodetami górniczymi. mierniczy b. kłuli w oczy poprzednią władzę - to był taki relikt dawnej Polski, zatem trzeba było ich wcielić do socjalistycznego kołchozu... tak właśnie powstali dzisiejsi "geodeci". ja rozumiem te uśmiechy ludzików, którzy nie rozumieją zagadnienia (a może: nie ogarniają), przez lata przyzwyczailiśmy się do radzieckiej nazwy "geodeta", ale może warto wrócić do nazwy prawidłowej. ewentualnie wprowadzić nazwę geodeta górniczy.
 2 
zgłoś
szkoda słów. ci wielcy mierniczy górniczy nie mają pojęcia o pracy w zawodzie. niezrozumiałe jest zrównywanie ich z fachowcami w dziedzinie geodezji. jeżeli chcą posiadać uprawnienia, to niech podchodzą do egzaminu. nie ma żadnej dysproporcji, taka się dopiero pojawi, bo jak zostać mierniczym górniczym? ja też chcę!
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
No i mamy Mierniczego Jak Londyn się odnalazł zamiast Londka Zdroju
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: No i mamy Mierniczego Mierniczy górniczy należy do tzw. służby mierniczo-geologicznej i nie myl jego stanowiska z geodetą, który nawet w swojej ustawie pgik nie ma definicji i w rezultacie u was każdy ten wasz niby zawod wykonywać może. Jeśli jest inaczej to mnie popraw i odpowiedź na pytanie kto może być geodetą wykonawcą prac, a kto może być mierniczym górniczym? A z resztą, kolega poniżej w poście odpowiedział ci na pytanie co trzeba zdać, jakie studia skończyć, jakie egzaminy zdać i jaka mieć praktykę żeby legitymowac się uprawnieniami mierniczego górniczego. Teraz porównaj do tego tzw. u was w ustawie wykonawcę prac geodezyjnych.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: No i mamy Mierniczego Geodet to właściwie kto??? Nawet na wschodzie wracają do terminologii naturalnej - Ziemljemier. Mierniczy górniczy niech będzie wskazówką dla co niektórych naukowców którym się włos jeży że określenie Mierniczy Przysięgły jest jak najbardziej aktualne i należy je ponownie usankcjonować ustawowo.
 5 
 4 
zgłoś
odp: odp: No i mamy Mierniczego Mierniczy występuje też w krawiectwie jeśli ci to imponuje to kup sobie centymetr krawiecki i do dzieła.
 4 
 8 
zgłoś
odp: odp: No i mamy Mierniczego Mierniczy Warszawa masz rację ale obawiam się, że będzie za późno, bo wcześniej tzw. geodeta uprawniony zostanie zderegulowany. No bo po co on, skoro jego prace może wykonać tzw. wykonawca prac, który zgodnie z ich ustawa pgik nawet nie musi skończyć szkoły geodezyjnej? Ot takie kuriozum, ale obawiam się, że za około 10 lat zawód tzw. geodety uprawnionego ulegnie deregulacji jeśli sami geodeci nie dadzą rady go usankcjonować prawnie. Taka smutna prawda do refleksji...
 3 
 5 
zgłoś
odp: odp: No i mamy Mierniczego Tak przysięgły mierniczy krawiec?. Poproś lekarza żeby ci zmniejszył dawkę proszków bo fazę już złapałeś.
 5 
 1 
zgłoś
odp: odp: No i mamy Mierniczego Mierniczy warszawa, poczytaj ustawę i nie pal głupa:)
 1 
 2 
zgłoś
odp: No i mamy Mierniczego @ sam piszę do osy
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: No i mamy Mierniczego @ sam Twoja ignorancja co do określenia jakim jest "mierniczy" którym się posługujesz wcale mnie nie dziwi. Wyobraź sobie że nie tak dawno był taki zawód w krawiectwie jak mierniczy, podobnie jak kilkadziesiąt lat temu był taki zawód zastąpiony przez geodetę. Skoro chcesz być mierniczym to dobrze zrób wykrój i skrój sobie nowe wspaniałe bryczesy.
 1 
zgłoś
odp: odp: No i mamy Mierniczego @ sam [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
zgłoś
odp: odp: No i mamy Mierniczego @ sam Jesteś mierniczym to widać to i owo sobie mierzysz. Ja mały chłopczyk który jak dorośnie zostanie geodetą a teraz bawi się w mierniczego z centymetrem krawieckim.
 1 
 2 
zgłoś
Uprawnienia Nigdy nie było tak łatwo zdać uprawnień.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Uprawnienia nigdy nie było tak łatwo być Waldkiem
 5 
odpowiedz zgłoś
do GGK A co z zakresem pierwszym. Kiedy doczekamy się znacznego ułatwienia uzyskania uprawnień? Tyle się o tym mówi, a Pan Izdebski nawet nie przeprowadzi porządnej debaty na ten temat.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: do GGK Zakres 1 pal sześć, bo jest w miarę ok z liczbą geodetów w PL z tym zakresem. Problem jest z zakresem 2, gdzie już w wielu rejonach nie ma komu tego robic-tu w tym zakresie powinny iść duże ułatwienia żeby zachęcić ludzi do zdawania na ten zakres, bo za kilka lat będzie dramat
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
likwidacja i oto rozpoczęła się likwidacja zakresu 1-ego, kolejnym krokiem będzie likwidacja praktyki i egzaminu dla osób z mgr
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: likwidacja Raczej chyba dla technika. Z doświadczenia wiem że mgr musi się jeszcze dużo uczyć po uzyskaniu dyplomu co innego technicy.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Bo gumole na studiach głupieją.
 5 
zgłoś
.... "Jak wyjaśniono dalej, w przypadku obu uprawnień zakres wymaganej wiedzy i umiejętności są zbieżne, a zakres i sposób wykonywanych czynności ? tożsamy." W którym to miejscu zakres wiedzy i umiejętności geodety jeż zbieżny z tym co robi mierniczy górniczy? Przecież geodeta nie musi znać nawet ustawy prawo geologiczne i górnicze, bo na egzaminach jej znajomość nie jest wymagana nie mówiąc już o kilkunastu rozporzadzeniach i normach z zakresu górnictwa. Porównanie geodety i mierniczego górniczego to tak jak porównanie piernika z wiatrakiem, a mimo to nasze państwo dopuszcza geodetę do sporządzania dokumentacji górniczej. Jakie Państwo takie prawo- i tylko tak to należy skomentować.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
aby zostać mierniczym górniczym należy... 1.uzyskać stopień zawodowy minimum na poziomie inzyniera 2.po studiach 3 lata praktykować w ruchu zakładu górniczego (odkrywkowego lub podziemnego) 3.zdać egzaminy uzupełniające po ukończeniu kierunku geodezja i kartografia z przedmiotów:górnictwo, ochrona terenów górniczych, geodezja górnicza w trakcie wykonywania praktyki. 4.zdać egzamin przed komisją w Wyższym Urzędzie Górniczym. Aby uzyskać uprawnienia geodezyjne na egzaminie nie jest wymagana jakakolwiek wiedza z zakresu górnictwa, którą przedstawiłem powyżej. Geodeta kompletnie nie zna się na zagadnieniach górniczych jeśli nie praktykował w ruchu zakładu górniczego a mimo to jest uprawniony do sporządzania dokumentacji mierniczo-geologicznej. Może na egzaminach z zakresu 1 należałoby taką wiedzę wprowadzić jako niezbędną? Może należałoby również mierniczemu górniczemu nadać uprawnienia z zakresu 2 skoro wykonuje pracę na poziomie min. inżynierskim z zakresu geodezji w ruchu zakładu górniczego i ma ku temu praktykę?
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: aby zostać mierniczym górniczym należy... z zakresu 2? Chyba 4? Nie wiem, czy w ruchu zakładu górniczego występują ustalenia granic, podziały nieruchomości itp....
odpowiedz zgłoś
odp: odp: aby zostać mierniczym górniczym należy... to powiem ci tylko tyle, że mało wiesz o ruchu zakładu górniczego-zwłaszcza odkrywkowego ZG.
zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS