Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-15| Geodezja, Prawo

Ustawa o domach do 70 m kw.: Sejm odrzuca sprzeciw Senatu

Podczas wczorajszego (14 października) posiedzenia parlament zakończył prace nad ustawą, która ma ułatwić budowę jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Przepisy czekają teraz na podpis prezydenta.


Ustawa o domach do 70 m kw.: Sejm odrzuca sprzeciw Senatu

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym został opublikowany do konsultacji na początku sierpnia, a nieco ponad miesiąc później przyjęła go Rada Ministrów i trafił pod obrady Sejmu. Izba niższa parlamentu przegłosowała go 17 września. Senat przyjął z kolei uchwałę o odrzuceniu tej ustawy, ale podczas wczorajszego głosowania Sejm sprzeciwił się tej decyzji. Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 267 posłów, a 187 było przeciw.

Zgodnie z przegłosowanymi przepisami każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Inne kluczowe założenia nowych przepisów są następujące:

  • Budynki objęte uproszczoną procedurą mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane,
  • Budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
  • Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa.
  • Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m kw.
  • Wprowadza się uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw. polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.
  • Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że:
    • planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
    • przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nie ustanowienia kierownika budowy,
    • dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.
  • By zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
  • Rozszerza się także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia oprócz dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. także do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m kw. nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.
  • W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana będzie w ciągu 21 dni.

Nowelizacja wejdzie w życie 2 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Więcej o nowelizacji oraz o jej ewentualnych konsekwencjach dla geodezji piszemy w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS