Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2021, Nr 10 (317) |


• Przewiert kontrolowany, czyli o geodezyjnej obsłudze budowy tunelu w Świnoujściu • Mistrz Techniki Polskiej prof. Jerzy Gaździcki 15 października kończy 90 lat • Walne Zgromadzenie Geodezyjnej Izby Gospodarczej • Mało wystawców i sporo nowości – relacja z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Polski Ład na 70 metrach

Projekt przepisów ułatwiających budowę domów jednorodzinnych jest mocno krytykowany przez architektów, inżynierów budownictwa, samorządowców czy planistów. Tymczasem branża geodezyjna wydaje się podchodzić do niego obojętnie. Czy słusznie?

Kontrowersyjne regulacje wprowadza nowelizacja Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy są częścią flagowego rządowego programu „Polski Ład” i zapewne z tego powodu kolejne etapy procedury legislacyjnej zaliczane są w ekspresowym tempie. Nowelizację opublikowano do konsultacji na początku sierpnia, miesiąc później przyjął ją rząd, a dwa tygodnie później przegłosował Sejm. O ile nie wydarzy się żadna niespodzianka, przepisy powinny zacząć obowiązywać na przełomie 2021 i 2022 roku.

• Dla kogo łatwiej?

Uproszczona procedura dotyczy wolnostojących budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych. Nie mogą mieć one więcej niż dwie kondygnacje, ich zasięg oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa musi być prowadzona wyłącznie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki.

Inwestycja spełniająca powyższe warunki będzie mogła być realizowana „na zgłoszenie”, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. W uproszczonej procedurze wyłączono ponadto możliwość zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia. Do budowy będzie można zatem przystąpić od razu po doręczeniu urzędowi zgłoszenia. By jednak ograniczyć ewentualne nielegalne działania inwestora, będzie on zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że:
• planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
• przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
• dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS