wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-01| Geodezja, Prawo, Kataster

Poligonowa nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB już obowiązuje

Wczoraj (30 września) w Dzienniku Ustaw (poz. 1781) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 23 września zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków.


Poligonowa nowelizacja rozporządzenia ws. EGiB już obowiązuje <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Akt ten przewiduje tylko jedną zmianę, choć dla niektórych gmin będzie ona istotna. Dotyczy ona definicji użytku gruntowego „Nieużytki – N”, która obowiązuje od 31 lipca br. Z jej obecnego brzmienia usuwany jest pkt 5, zgodnie z którym do kategorii tej zalicza się również: „wydzieloną część terenu zamkniętego przeznaczoną do szkolenia wojsk, w szczególności strzelnice, czołgowiska, rejony upadku pocisków, pasy ćwiczeń taktycznych, pola robocze poligonu wojskowego oraz placu ćwiczeń”.

Przepisy wchodzą w życie dzień po ogłoszeniu, a więc dziś (1 października). Akt ten przewiduje, że zmiany wprowadzone w EGiB na mocy definicji nieużytków obowiązującej od 31 lipca do 1 października uznaje się za niebyłe i przywraca się dane ujawnione na dzień 30 lipca 2021 r.

Skąd ta zmiana?

O problemach związanych z nową definicją nieużytków pisaliśmy w połowie sierpnia. Dla około 30 gmin w kraju, na terenie których znajdują się poligony wojskowe, poszerzona definicja nieużytków mogła spowodować istotne spadki wpływów z tytułu podatku od nieruchomości. Na przykład władze gminy Suchy Las szacowały, że ich budżet mógł się skurczyć o 10%, a w Kaliszu Pomorskim nawet o 1/3. W przypadku wszystkich „poligonowych gmin” wypływy z tytułu podatku od nieruchomości mogłyby spaść o 170 mln zł rocznie.

I to właśnie na ten problem zwróciło uwagę Ministerstwo Rozwoju i Technologii w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. Napisano w nim, że choć nowa definicja nieużytków może powodować negatywne skutki finansowe dla samorządów, to faktu tego nie przewidziano w ocenie skutków regulacji obowiązującego już rozporządzenia ws. EGiB.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ozzg Jedyna nadzieję w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Geodetów
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: ozzg A co, idziecie w kamasze ?
odpowiedz zgłoś
Z tego, co widzę Sprawdziłem pod Konotopem. Te rozjeżdżone pasy zmieniono (chyba, bo nie pamiętam, co było wcześniej) na Tr, które są przecięte wybranymi drogami gruntowymi oznaczonymi jako użytek Ls.
odpowiedz zgłoś
Z innej beczki A ja tak z innej beczki. Wszystkie grupy zawodowe strajkują, a geodeci dalej sobie wyrywają mapki za 700zl. Ten zawód to syf i bieda. Przeklinam dzień w którym postanowiłem zostać geodeta. Wiecie że teraz po podwyżkach szeregowy policjant będzie zarabiał 5 tys na rękę, często bez studiów prosty chłop. A geodeta się bije za 7 stówek za mapę od 30 lat bez zmian. Jeszcze przyjdą czasy że uprawnieni geodeci będą szli na kasę do biedronki, bo prowadzenie geodezji stanie się zajęciem tak mało opłacalnym.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Z innej beczki Opowiem Ci geodezyjną tajemnice, jeden prosty trick jak nie zabijać się o pracę. Wystarczy przejechać się na wieś i poszwędać się na wsi że sprzetem, coś tam niby pomiędzy w kamizelce a zaraz przypaleta się jakiś klient. Z początku chciałby za darmo ale jak dobrze ugadasz o tym jaka bieda (ważne aby przełamać ich myślenie że w Warszawie sami bogaci. Powiedziec im że w Warszawie zarabia się normalnie 5 tysięcy ale trzeba wydać na wynajmowane mieszkanie 2 tysiace więc masz tak samo do #$%!!y jak on). Jeszcze popsioczysz na PiS, wtedy wytyczenie granicy masz w kieszeni :)
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Z innej beczki ty chyba jakiś następny profesor nagabujący na studia geodezyjne. Człowiek wyraźnie pisze, że geodezja to dno i kupa błota. I tu się zgadzam.
 2 
zgłoś
Ciekawostka A jednak można szybko coś zmienić.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawostka Czy ogłoszenia na Geoforum typu: "Cała Polska. Prace kameralne - EWMAPA 12, TurboMAP i GeoInfo - Faktura - Oferuję kameralne opracowanie wyników pomiarów terenowych w programach EWMAPA, TurboMap, GEOINFO Delta. ... opracowanie plików dla ośrodka" to nie jest porażką polskiej geodezji, w tym wyznawców GML. Co PODGiK to inny program. Schematy aplikacyjne zmieniane co chwilę. To już lepiej było z rapidografami, samemu można było dorysować coś na blachach lub matrycach. Informatycy zrobili z nas niewolników i doją nas (geodetów i państwo polskie) niemiłosiernie.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ciekawostka Takie ogłoszenia nie są porażką jak to nazwałeś wyznawców GMLa, są porażką systemu nadzoru w geodezji i przedstawicieli wojewodów odpowiedzialnych za kontrolę zgodności systemów z KRI. Same zaś ogloszenia są całkowicie zgodne z prawem. Zawsze znajdzie się ktoś dla kogo komputer to wody nieznane. ;)
 1 
zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS