wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-27| Geodezja, Prawo

Nowelizacja budżetu 2021: nieco więcej dla geodezji

W związku z wypracowaniem przychodów wyższych od oczekiwań rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej. Przewiduje ona zmiany również w wydatkach na geodezję.


Nowelizacja budżetu 2021: nieco więcej dla geodezji

W całym budżecie dochody państwa wzrosną o 78,5 mld zł w porównaniu z pierwotnie przyjętą ustawą budżetową na 2021 r. i wyniosą 483 mld zł. Wydatki wzrosną z kolei o 7% do poziomu 523,4 mld zł.

– Dane z wykonania budżetu państwa w ostatnich miesiącach i aktualne prognozy wskazują, że w 2021 r. dochody budżetu państwa będą znacznie wyższe, niż pierwotnie planowaliśmy. To wynik przede wszystkim szybkiego odbicia gospodarczego, które przekłada się m.in. na wyższe wpływy podatkowe. Dlatego konieczna jest nowelizacja budżetu na ten rok, tak by móc dalej wspierać wzrost gospodarczy Polski. Będzie to budżet proinwestycyjny, ponieważ inwestycje są jednym z motorów wzrostu gospodarczego – powiedział minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. – Dzięki zwiększonym dochodom budżetu państwa możemy zrealizować rządowe priorytety przy równoczesnym zmniejszeniu o ponad połowę deficytu budżetowego – powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Jeśli chodzi o geodezję, jedyna istotna zmiana dotyczy budżetu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. W pierwszej wersji ustawy miał on wynosić 32,946 mln zł, a po nowelizacji będzie o 932 tys. zł wyższy.

Wydatki GUGiK na prace geodezyjne pozostają bez zmian na poziomie 16,7 mln zł. Warto jednak dodać, że wg projektu przyszłorocznego budżetu w 2022 r. wzrosną one do blisko 24 mln zł.

W projekcie przewidziano również wyższe wydatki na samorządowe prace geodezyjne i kartograficzne, ale tylko nieznacznie. Wg nowelizacji wyniosą one 121,853 mln zł, czyli raptem o 100 tys. zł więcej niż w obowiązującej ustawie. Z kolei w przyszłym roku przewidziano na ten cel o niecały milion złotych więcej.

Bez zmian pozostaje także pozycja „prace geodezyjno-urządzeniowe na potrzeby rolnictwa” z kwotą 139 mln zł. Za rok wartość ta ma jednak znacząco wzrosnąć – do 329 mln zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS