wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-15| Geodezja, GIS, Mapy

Rada IIP o pozytywnych skutkach otwierania danych

Efekty uwolnienia danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przeszły moje najśmielsze oczekiwania – podkreślał podczas dzisiejszego (15 września) posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.


Rada IIP o pozytywnych skutkach otwierania danych
Rada IIP o pozytywnych skutkach otwierania danych

Głównym tematem spotkania było podsumowanie ostatnich zmian w przepisach geodezyjnych. GGK podkreślił, że obowiązujący od 31 lipca pakiet nowych rozporządzeń to finał szeroko zakrojonego procesu legislacyjnego, który trwał de facto 3 lata. Bo to właśnie w II połowie 2018 roku nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne została wpisana do planu prac Rady Ministrów. Przepisy weszły w życie 31 lipca 2020 r., zaś przez kolejny rok wprowadzano pakiet 14 rozporządzeń wykonawczych, z których ostatnie (tj. dotyczące BDOT10k) zaczęło obowiązywać 5 sierpnia.

Omawiając wprowadzone zmiany, Waldemar Izdebski skupił się na bezpłatnym udostępnieniu danych PZGiK, w szczególności ortofotomapy, danych wysokościowych oraz bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k). GGK podkreślił, że wszystkie te zbiory zostały udostępnione w jednolity sposób na Geoportalu. Miesięcznie użytkownicy tego serwisu mapowego pobierają na swoje dyski średnio około 60 TB tych danych. Jednak w ocenie GGK mniej ważny niż wolumen plików jest sposób ich wykorzystania. – Obserwujemy coraz więcej różnorodnych inicjatyw bazujących na tych zasobach, również zagranicznych. To dla mnie ogromny powód do satysfakcji, bo pokazuje, że możemy nie tylko naśladować sprawdzone pomysły z Zachodu, ale także sami kreować pewne rozwiązania – mówił GGK.

Dobrą dostępność bezpłatnych danych PZGiK potwierdził dr hab. Dariusz Gotlib – wiceprzewodniczący Rady IIP oraz kierownik międzyuczelnianego projektu CENAGIS (CENtrum Analiz Geoprzestrzennych I Satelitarnych). Na potrzeby tego przedsięwzięcia bez większych problemów pobrano bowiem wszystkie otwarte zasoby PZGiK (łącznie zajęły one grubo ponad 100 TB), a wszystko to przy użyciu ogólnodostępnych usług Geoportalu. W ramach projektu przygotowano ponadto mechanizmy ETL do automatycznej aktualizacji tego zasobu.

Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji Jan Schnerch dodał z kolei, że idea otwartości danych przestrzennych stała się wśród obywateli na tyle popularna, że wiele osób wychodzi z założenia, iż już cały PZGiK jest dostępny bez opłat. Z tego powodu warto nagłaśniać, że spora część zasobu wciąż jednak podlega opłatom.

Waldemar Izdebski podkreślił podczas Rady IIP, że na tym wcale nie koniec uwalniania danych. Proces ten powinien bowiem objąć również bazę zdjęć lotniczych oraz mapy topograficzne. W ocenie GGK jest szansa, że przepisy, które to umożliwią, wejdą w życie jeszcze w tym roku.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Co rada to pan Zbigniew zasiada rad - nierad
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Jeden konkretny przykład zastosowania uwolnionych danych który ma jakiekolwiek znaczenie praktyczne. Proszę... please... może Redakcja... może mile zaskoczony Waldemar... może ktoś z czytelników. Swoją drogą... to nie są uwolnione dane bo nikt ich wcześniej nie więził... to są po prostu dane bezpłatne.. bez ceny... no, inaczej mówiąc bezwartościowe. ;-)
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Jeden konkretny przykład zastosowania geodeci biorą współrzędne punktów granicznych z portali i pokazują je w terenie. Bez żadnej analizy. W zasadzie nie muszą być geodetami. GPS w lizing, trochę ulotek we wsi i biznes się kręci! Nie wiem czy o taki przykład chodziło:)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jeden konkretny przykład zastosowania Czy w związku z tym należy wszystko schować, bo niektórzy robią coś na nielegalu? Czy noże do krojenia kurczaka też należy zakazać sprzedaży, bo Kuba Rozpruwacz czy inny Wampir z Sosnowca używa ich niezgodnie z przeznaczeniem?
 2 
zgłoś
odp: odp: Jeden konkretny przykład zastosowania Miał być przykład..w czym problem? Gdy jakość danych jest tak zła, informacje które można uzyskać z analizy tych danych nie dają gwarancji, że czas poświęcony na ich przygotowanie i analizę ma sens. Może to jest przyczyną, że poza może naukowymi teoretykami tzw Rynek nie garnie się do analizy byleczego. Ale już lepsze to, niż gdyby były to dane tajne.
zgłoś
odp: odp: Jeden konkretny przykład zastosowania Jakość jakich danych jest zła ? Podasz przykład czy po prostu musisz sobie ponarzekać ?
zgłoś
jakoś nikomu widzę nie przeszkadza, że udostępniamy beznadziejnej jakości dane o położeniu punktów granicznych. Ale samo udostępnianie jest dobre i pro rozwojowe, bez dwóch zdań. Tak trochę tylko para idzie w gwizdek.
 5 
odpowiedz zgłoś
czekamy z utęsknieniem na uwolnienie geodetów od podgików. likwidacja tej komunistyczne struktury pomogłaby wszystkim.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Trzymam za słowo z tymi zmianami prawa, do końca roku zostało 115 dni.
odpowiedz zgłoś
odp: Trzymam Koledzy mnie uświadomili że 105, przepraszam za nieścisłość.
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS