|2021-09-15|
Geodezja, GIS, Mapy
Rada IIP o pozytywnych skutkach otwierania danych
Efekty uwolnienia danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przeszły moje najśmielsze oczekiwania – podkreślał podczas dzisiejszego (15 września) posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.
Głównym tematem spotkania było podsumowanie ostatnich zmian w przepisach geodezyjnych. GGK podkreślił, że obowiązujący od 31 lipca pakiet nowych rozporządzeń to finał szeroko zakrojonego procesu legislacyjnego, który trwał de facto 3 lata. Bo to właśnie w II połowie 2018 roku nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne została wpisana do planu prac Rady Ministrów. Przepisy weszły w życie 31 lipca 2020 r., zaś przez kolejny rok wprowadzano pakiet 14 rozporządzeń wykonawczych, z których ostatnie (tj. dotyczące BDOT10k) zaczęło obowiązywać 5 sierpnia.
Omawiając wprowadzone zmiany, Waldemar Izdebski skupił się na bezpłatnym udostępnieniu danych PZGiK, w szczególności ortofotomapy, danych wysokościowych oraz bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k). GGK podkreślił, że wszystkie te zbiory zostały udostępnione w jednolity sposób na Geoportalu. Miesięcznie użytkownicy tego serwisu mapowego pobierają na swoje dyski średnio około 60 TB tych danych. Jednak w ocenie GGK mniej ważny niż wolumen plików jest sposób ich wykorzystania. – Obserwujemy coraz więcej różnorodnych inicjatyw bazujących na tych zasobach, również zagranicznych. To dla mnie ogromny powód do satysfakcji, bo pokazuje, że możemy nie tylko naśladować sprawdzone pomysły z Zachodu, ale także sami kreować pewne rozwiązania – mówił GGK.
Dobrą dostępność bezpłatnych danych PZGiK potwierdził dr hab. Dariusz Gotlib – wiceprzewodniczący Rady IIP oraz kierownik międzyuczelnianego projektu CENAGIS (CENtrum Analiz Geoprzestrzennych I Satelitarnych). Na potrzeby tego przedsięwzięcia bez większych problemów pobrano bowiem wszystkie otwarte zasoby PZGiK (łącznie zajęły one grubo ponad 100 TB), a wszystko to przy użyciu ogólnodostępnych usług Geoportalu. W ramach projektu przygotowano ponadto mechanizmy ETL do automatycznej aktualizacji tego zasobu.
Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji Jan Schnerch dodał z kolei, że idea otwartości danych przestrzennych stała się wśród obywateli na tyle popularna, że wiele osób wychodzi z założenia, iż już cały PZGiK jest dostępny bez opłat. Z tego powodu warto nagłaśniać, że spora część zasobu wciąż jednak podlega opłatom.
Waldemar Izdebski podkreślił podczas Rady IIP, że na tym wcale nie koniec uwalniania danych. Proces ten powinien bowiem objąć również bazę zdjęć lotniczych oraz mapy topograficzne. W ocenie GGK jest szansa, że przepisy, które to umożliwią, wejdą w życie jeszcze w tym roku.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
Jerzy Królikowski
|