wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-08| GIS, Mapy

Gdzie dokładnie powstanie Centralny Port Komunikacyjny?

Odpowiedź na tytułowe pytanie poznamy dzięki nowej warstwie udostępnionej właśnie w Geoportalu.


Gdzie dokładnie powstanie Centralny Port Komunikacyjny?
Gdzie dokładnie powstanie Centralny Port Komunikacyjny?

Centralny Port Komunikacyjny to sztandarowa rządowa inwestycja, która ma powstać na zachód od Warszawy. W jej ramach wybudowane zostanie nie tylko lotnisko, ale także węzeł drogowy i kolejowy oraz obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. Zgodnie z rządowymi zapewnieniami pierwsze samoloty mają wystartować z CPK już w roku 2027.

Ale gdzie konkretnie zlokalizowana zostanie ta inwestycja? To prezentuje nowa warstwa na Geoportalu, którą znajdziemy w grupie „Programy rządowe”. Jak wyjaśnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii, umożliwia ona przeglądanie zasięgu obszarów objętych „szczególnymi zasadami gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji celu publicznego w zakresie budowy CPK”. Warstwa zawiera obszary z ustanowionym prawem pierwokupu nieruchomości oraz prawem do przeprowadzenia badań lub pomiarów niezbędnych przy przygotowaniu i realizacji tej inwestycji.

Zasięgi przestrzenne tych obszarów zostały wyszczególnione w tzw. rozporządzeniu obszarowym według zasad określonych w art. 29 ust.1 ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

Możliwość wyświetlenia nowej warstwy na tle innych materiałów udostępnianych w Geoportalu pozwala np. prześledzić zasięg tej inwestycji z dokładnością do poszczególnych działek. Ponadto dzięki niedawanej aktualizacji tego serwisu mapowego możliwie jest wyświetlanie tej warstwy również na podkładzie ortofotomapy z pikselem 5 cm, którą pozyskano specjalnie na potrzeby tej inwestycji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
w tytule "gdzie dokładnie" a na mapie jeden obszar ma 40x40km i jest większy od Warszawy, drugi "jedynie" 12x8km na styku 3 powiatów, mogący pomieścić z 10 lotnisk... widocznie mamy różne oczekiwania dokładności XD
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS