wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-07| GIS, Teledetekcja

Spora aktualizacja ortofotomapy miast w Geoportalu

Na Geoportal.gov.pl udostępniono do przeglądania i pobierania ortofotomapy 26 miast z 9 województw. Nowe opracowania pokrywają blisko 3 tys. kilometrów kwadratowych.


Spora aktualizacja ortofotomapy miast w Geoportalu <br />
Park Pamięci Narodowej w Toruniu
Park Pamięci Narodowej w Toruniu

Aktualizacja objęła:

 • Łódź, Zgierz, Pabianice, Aleksandrów Łódzki, Sieradz, Zduńską Wolę, Bełchatów (woj. łódzkie),
 • Słupsk, Lębork, Kwidzyn (woj. pomorskie),
 • Toruń, Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie),
 • Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Krosno Odrzańskie, Babimost (woj. lubuskie),
 • Legnicę, Jawor, Lubań (woj. dolnośląskie),
 • Suwałki, Łomżę, Grajewo (woj. podlaskie),
 • Lubartów, Łęczną (woj. lubelskie),
 • Stalową Wolę (woj. podkarpackie),
 • Gorlice (woj. małopolskie).

Dla wyżej wymienionych miast udostępniono ortofotomapę z pikselem 10 cm (5 cm dla Łodzi, Torunia, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Suwałk) oraz numeryczny model terenu w formacie Arc/Info Ascii Grid o interwale siatki 1 m.

Są to już kolejne dane pozyskane na zlecenie GUGiK w ramach przetargu ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku. Docelowo w jego wyniku ortofotomapy miast powstaną dla blisko 20 tys. km kw. Termin realizacji zamówienia upływa w połowie grudnia br.

Jak pobrać i przeglądać nowe dane?

Ortofotomapy i NMT przyjęte do PZGiK można bezpłatnie pobierać przez skorowidze dostępne na Geoportalu w grupie warstw „Dane do pobrania”. Służy do tego również usługa sieciowa w standardzie WCS, z której można korzystać zarówno w kompatybilnych aplikacjach GIS-owych (np. darmowej QGIS), jak i bezpośrednio w Geoportalu (narzędzie menu > Pobieranie danych > Pobierz dane z usługi WCS).

Nową ortofotomapę można już także przeglądać w Geoportalu (grupa warstw „Ortofotomapa”).

Zdjęcia lotnicze udostępniane są natomiast odpłatnie, po złożeniu odpowiedniego wniosku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
kompresja :) jedna sekcja waży 1,3gb
odpowiedz zgłoś
odp: kompresja :) waży tyle bo musi ważyć, tak jak współrzędne muszą mieć tyle cyfr, a nie mniej, żeby mieć taką dokładność, a nie inną itd itd..
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: kompresja :) chyba doświadczenie
zgłoś
odp: odp: kompresja :) Zachęcam do lekcji grafiki, temat format i kompresja plików graficznych Otóż tak w skrócie NIE MUSI tyle warzyć i tyle w temacie... Waldemar wie tyle o informatyce co autor tego komentarza... Gdyby jedno zdjęcie musiało warzyć 1,5 GB to policz sobie ile warzyłby fiml w 8K...
 3 
 2 
zgłoś
odp: odp: kompresja :) Ważyć nie musi tyle ważyć. Wystarczy zastosować kompresję bezstratną, tylko wtedy nie będzie można napisać jak to tysiące TB są pobierane z geoportalu i statystyki nie urosną. A to że użytkownicy i sprzęt się męczy, no cóż niech się męczą w imię wyższego celu jakim jest zadowolenie GGK ze statystyk.
 2 
 5 
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS