Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-25| Geodezja, Prawo

RPO o gleboznawczej klasyfikacji: obecny stan jest nie do zaakceptowania

W związku z niedawną kontrolą NIK nowy rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny apeluje do rządu o prawne uregulowanie wymagań dla osób przeprowadzających gleboznawczą klasyfikację gruntów.


RPO o gleboznawczej klasyfikacji: obecny stan jest nie do zaakceptowania

Problemem tym kolejni RPO zajmują się już od 2008 roku, a teraz na pilność jego rozwiązania uwagę zwrócił urzędujący na tym stanowisku od lipca br. Marcin Wiącek. Powodem są opublikowane niedawno wyniki kontroli NIK, w której kontrolerzy stwierdzili, że gleboznawcza klasyfikacja to dziś w dużej mierze fikcja. Jest to związane przede wszystkim z luką w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, w którym nie określono wymagań dla klasyfikatorów gruntów. W efekcie prace klasyfikacyjne mogą przeprowadzać zarówno osoby dobrze przygotowane, jak i bez kompetencji. Tymczasem właściwe sklasyfikowanie gruntów jest podstawą m.in.: planowania przestrzennego, wymiaru podatków, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami czy ewidencji gospodarstw rolnych.

Dlaczego od tylu lat problem pozostaje nierozwiązany? Głównym powodem jest spór kompetencyjny między resortami rolnictwa i rozwoju (a wcześniej innymi ministerstwami nadzorującymi sprawy geodezji i kartografii) o to, kto miałby te przepisy napisać. Co ciekawe, z najnowszego pisma RPO wynika, że spór ten został ponoć rozwiązany już dwa lata temu. Z informacji przekazanych rzecznikowi przez Polskie Stowarzyszenie Klasyfikatorów Gruntów wynika bowiem, że w 2019 r. podczas posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów ustalono, iż to resort rolnictwa zajmie się stosowną nowelizacją Pgik. Mimo to problem do dziś nie doczekał się prawnego uregulowania.

W ocenie RPO istniejący stan jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia art. 92 Konstytucji RP, a także budzi wątpliwość z punktu widzenia art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. Adresaci ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie są w stanie określić na podstawie jej przepisów, jakie wymagania kwalifikacyjne muszą spełnić, aby uzyskać uprawnienie do wykonywania projektów gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

RPO ponownie wskazuje zatem na zasadność pilnego podjęcia interwencji legislacyjnej zmierzającej do uregulowania wymogów kwalifikacyjnych dla osób wykonujących gleboznawczą klasyfikację gruntów i zwraca się do premiera z prośbą o przedstawienie informacji o stanie procesu legislacyjnego w tej sprawie. Pomimo rozstrzygnięcia negatywnego sporu kompetencyjnego pomiędzy resortami w 2019 r., dotychczas, pomimo działań podjętych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kwestia nie została rozwiązana, ponieważ wymaga trudnego do osiągnięcia współdziałania dwóch resortów – stwierdza w komunikacie Biuro RPO.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS