wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-25| Geodezja, Prawo

RPO o gleboznawczej klasyfikacji: obecny stan jest nie do zaakceptowania

W związku z niedawną kontrolą NIK nowy rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny apeluje do rządu o prawne uregulowanie wymagań dla osób przeprowadzających gleboznawczą klasyfikację gruntów.


RPO o gleboznawczej klasyfikacji: obecny stan jest nie do zaakceptowania

Problemem tym kolejni RPO zajmują się już od 2008 roku, a teraz na pilność jego rozwiązania uwagę zwrócił urzędujący na tym stanowisku od lipca br. Marcin Wiącek. Powodem są opublikowane niedawno wyniki kontroli NIK, w której kontrolerzy stwierdzili, że gleboznawcza klasyfikacja to dziś w dużej mierze fikcja. Jest to związane przede wszystkim z luką w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, w którym nie określono wymagań dla klasyfikatorów gruntów. W efekcie prace klasyfikacyjne mogą przeprowadzać zarówno osoby dobrze przygotowane, jak i bez kompetencji. Tymczasem właściwe sklasyfikowanie gruntów jest podstawą m.in.: planowania przestrzennego, wymiaru podatków, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami czy ewidencji gospodarstw rolnych.

Dlaczego od tylu lat problem pozostaje nierozwiązany? Głównym powodem jest spór kompetencyjny między resortami rolnictwa i rozwoju (a wcześniej innymi ministerstwami nadzorującymi sprawy geodezji i kartografii) o to, kto miałby te przepisy napisać. Co ciekawe, z najnowszego pisma RPO wynika, że spór ten został ponoć rozwiązany już dwa lata temu. Z informacji przekazanych rzecznikowi przez Polskie Stowarzyszenie Klasyfikatorów Gruntów wynika bowiem, że w 2019 r. podczas posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów ustalono, iż to resort rolnictwa zajmie się stosowną nowelizacją Pgik. Mimo to problem do dziś nie doczekał się prawnego uregulowania.

W ocenie RPO istniejący stan jest nie do zaakceptowania z punktu widzenia art. 92 Konstytucji RP, a także budzi wątpliwość z punktu widzenia art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. Adresaci ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie są w stanie określić na podstawie jej przepisów, jakie wymagania kwalifikacyjne muszą spełnić, aby uzyskać uprawnienie do wykonywania projektów gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

RPO ponownie wskazuje zatem na zasadność pilnego podjęcia interwencji legislacyjnej zmierzającej do uregulowania wymogów kwalifikacyjnych dla osób wykonujących gleboznawczą klasyfikację gruntów i zwraca się do premiera z prośbą o przedstawienie informacji o stanie procesu legislacyjnego w tej sprawie. Pomimo rozstrzygnięcia negatywnego sporu kompetencyjnego pomiędzy resortami w 2019 r., dotychczas, pomimo działań podjętych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kwestia nie została rozwiązana, ponieważ wymaga trudnego do osiągnięcia współdziałania dwóch resortów – stwierdza w komunikacie Biuro RPO.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
obecny stan jest nie do zaakceptowania A czy do zaakceptowania jest to, że OBOK SIEBIE są dwie działki np.na pierwszej jest użytek B płatne za m2, a na drugiej jest Br na użytku rolnym którą ma cwaniak i pseudo rolnik za którą płaci tak jak za użytek rolny czyli 10 RAZY MNIEJ. Geodeta jest tutaj między młotem a kowadłem bo na podstawie jego "INTERPRETACJI" gmina nalicza podatek.
odpowiedz zgłoś
odp: obecny stan jest nie do zaakceptowania Też uważam, że to niesprawiedliwe, że moi sąsiedzi rolnicy płacą drastycznie mniejsze podatki ode mnie (jestem płatnikiem podatku od nieruchomości, nie rolnego). Choć mają znacznie więcej budynków i gruntów, wielu też zarabia lepiej ode mnie. Niektórzy żyją naprawdę dostatnio, zatrudniają wielu pracowników itd. Korzystamy z tej samej infrastruktury komunalnej, z tej samej jakości dróg, mamy tą samą odległość od szpitala i szkoły, sklepów... Dlaczego ten podatek płacimy różny? W odróżnieniu ode mnie mają znacznie więcej pomocy od państwa, gdy im się w działalności nie powodzi z powodu powodzi. Albo suszy, wiatru czy najgorszej ze współczesnych plag: klęski urodzaju. No ale produkują żywność, trzeba jakoś wspierać tą działalność. Tylko czy to rozróżnianie podatkowe domu, siedliska, zwykłego garażu na niewykorzystywany w działalności rolniczej samochód akurat jest najlepszym ze sposobów? Jak widać chyba nie i powoduje sporo patologii.
odpowiedz zgłoś
Wyłączenie z produkcji rolnej powinno być płatne dla każdej klasy ziemi wtedy nie było by takich pokus na pseudo zmiany z III na IV
 4 
odpowiedz zgłoś
Pierwotna klasyfikacja nie jest święta , jak to niektórzy utrzymują i walczą o to. Znam z autopsji gdzie niejednokrotnie są gleby źle sklasyfikowane wtedy (pierwotna) i nawet teraz przy świeżych scaleniach i wymianach gruntów. Niejednokrotnie tam gdzie jest np: RIVa powinna być III no i na odwrót.
odpowiedz zgłoś
RPO o gleboznawczej klasyfikacji Problem z klasyfikacją polega na tym, że prac klasyfikacyjnych (za wyjątkiem zmian III klas) jest jak na lekarstwo. Nie ma potrzeb na taką pracę. Do zalesień i modernizacji wystarczy kilku klasyfikatorów na województwo a i tak nie wszyscy by z tego tortu uszczknęli. Wprowadzenie jakiś uprawnień i egzaminów spowodowałoby, że klasyfikatorów byłoby za mało bo mało komu chciałoby się je zdawać dla paru niepewnych robót w roku. To, że obecnie na fali są zmiany III klas to inna kwestia. I co najwyżej tylko ją powinno się w ramach prawa (obecny trend polegający na zakazach i utrudnieniach raczej zgodny z prawem nie jest) uregulować. Wtedy problem znika a zawód klasyfikatora ponownie staje się niszowy na pohybel wszystkim obecnie studiującym.
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Wiadomość bardzo ogólna. Wiele powiatów potrafiło rozwiązać ten sztuczny problem. Wystarczy że firmę założył najbliższy członek rodziny geodety urzędowego i już wiemy kto będzie robił dana robotę. Geodeci powiatowi wskazują że takie rozwiązanie podnosi jakość zasobu oraz przyspiesza pracę urzędu. Odosobnione głosy sprzeciwu tzw. prywaciarzy są nikczemne i jak określił je jeden z postperelowskik ministrów nie będą podane pod publiczna dyskusje.
 7 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS