Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-08-02| Prawo

Globema dostarczy oprogramowanie dla projektu CENAGIS

Stołeczna firma Globema dostarczy Politechnice Warszawskiej oprogramowanie FME na potrzeby realizacji wartego blisko 25 mln zł projektu CENAGIS (CENtrum Analiz Geoprzestrzennych I Satelitarnych).


Globema dostarczy oprogramowanie dla projektu CENAGIS

CENAGIS ma być unikatową platformą analiz geoprzestrzennych, przeznaczoną głównie do prac badawczo-rozwojowych. Jednym z jej głównych będzie ułatwienie opracowywania nowych modeli i algorytmów analizy danych przestrzennych przeznaczonych do wykorzystania w przemyśle, usługach oraz działalności urzędów.

Platforma CENAGIS składa się z trzech głównych komponentów:

  • Podsystemu Wirtualizacji pozwalającego na wykorzystanie maszyn wirtualnych dedykowanych analizom przestrzennym,
  • Podsystemu Analiz Big Data umożliwiającego przetwarzanie danych na dużą skalę i prowadzenie badań dla obszaru całego kraju,
  • Repozytorium Danych Przestrzennych obejmującego różnorodne dane wektorowe, rastrowe oraz chmury punktów ze skanowania laserowego obejmujące zasięgiem terytorium całej Polski.

Liderem projektu jest Politechnika Warszawska, ale w ramach Sieci Naukowej Analiz Geoprzestrzennych zaangażowały się w niego łącznie 24 jednostki badawcze z całego kraju.

W ramach realizacji projektu CENAGIS Globema dostarczy oprogramowanie FME. Jest ono kluczowym komponentem wykorzystywanym do pozyskiwania i integracji danych z wielu różnorodnych źródeł oraz do automatyzacji procesów przetwarzania danych wykonywanych w narzędziach dostępnych w architekturze CENAGIS.

Ze względu na skalę tego projektu konieczne było odpowiednie dopasowanie licencji FME do tworzonej architektury. Dzięki doświadczeniu ekspertów Globemy oraz wiedzy twórców projektu CENAGIS udało się znaleźć optymalne i wydajne rozwiązanie, które umożliwi realizację założonych celów. W prowadzonych rozmowach przydatne było również to, że zespół projektowy znał już Platformę FME oraz miał okazję przetestować jej możliwości na etapie budowania architektury. Twórcom zależało również na tym, aby platforma integracyjna umożliwiała odczytywanie i zapisywanie danych w wielu popularnych formatach geoprzestrzennych i nie tylko, a także by rozwiązanie było skalowalne, elastyczne, intuicyjne i proste w obsłudze dla większości użytkowników projektu.

W ramach umowy podpisanej z PW w projekcie CENAGIS będzie możliwość wykorzystania nieograniczonej liczby licencji Platformy FME – zarówno FME Desktop, jak i FME Server. Część licencji będzie wykorzystywana przez zespół projektowy do realizacji zadań związanych ze zbudowaniem i uruchomieniem platformy analiz geoprzestrzennych, m.in. do:

  • pozyskiwania i integracji danych udostępnianych przez firmy, urzędy i instytucje publiczne,
  • gromadzenia oraz wstępnej kontroli poprawności danych,
  • automatyzacji procesów, np. transferu danych pomiędzy różnymi modelami i formatami danych, transformacji między układami współrzędnych, wydzielania fragmentów danych z użyciem kryteriów przestrzennych i semantycznych.

Dzięki możliwościom Platformy FME oraz jej wydajności jest ona również częściowo wykorzystywana do analiz Big Data oraz do przetwarzania danych na bardzo dużą skalę i wykonywania wielu projektów jednocześnie dla całego kraju.

Licencje FME będą również dostępne na wirtualnych środowiskach dla pozostałych użytkowników, którzy będą korzystać z architektury oraz wszelkich dostępnych zasobów CENAGIS w realizacji prac badawczo-rozwojowych oraz prac naukowych.

Aby móc realizować projekty komercyjne, będzie też istniała możliwość „przyniesienia” własnej zakupionej licencji oprogramowania FME, zainstalowania jej na architekturze CENAGIS i wykorzystania tych zasobów do realizacji danego projektu.

Ponadto ze względu na eksperymentalny charakter infrastruktury naukowcy z Politechniki Warszawskiej wraz z partnerami będą testować oprogramowania FME, a wyniki tych testów będą mogły przyczynić do dalszego rozwoju tej platformy.

Prace nad Platformą CENAGIS trwają od ponad dwóch lat. Obecnie Politechnika Warszawska wraz z konsorcjantami i całym zespołem projektowym finalizują budowę systemu. Aby mieć pewność, że proponowane rozwiązania zagwarantują niezawodną i wydajną realizację wielu projektów równocześnie, konieczne jest jeszcze wykonanie kompleksowych testów. W związku z tym uruchomienie Platformy CENAGIS i oddanie jej do szerszego użytkowania nastąpi jesienią 2021 roku.

Źródło: Globema, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS