Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-28| Geodezja, Prawo

Resort rozwoju reaguje na raport NIK dotyczący gleboznawczej klasyfikacji

Czy po druzgocącym raporcie NIK ws. gleboznawczej klasyfikacji gruntów Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zamierza znowelizować Prawo geodezyjne i kartograficzne zgodnie z zaleceniami Izby?


Resort rozwoju reaguje na raport NIK dotyczący gleboznawczej klasyfikacji

Przypomnijmy, że w swoim niedawnym raporcie NIK nie zostawiła suchej nitki na sposobie przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Kontrola wykazała, że klasyfikacja gruntów odbywa się de facto na zlecenie ich właścicieli, a prowadzą ją opłacani przez nich gleboznawcy. Skutkuje to często zaniżaniem klasy ziemi, a w konsekwencji – odprowadzaniem mniejszych podatków i unikaniem opłat za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej lub leśnej. Co gorsza, ten niepokojący proceder odbywa się przy biernej postawie starostów. Wprawdzie kontrola objęła tylko województwo kujawsko-pomorskie, ale autorzy raportu zakładają, że w innych regionach kraju sytuacja wygląda niewiele lepiej.

W jednym z wniosków pokontrolnych NIK rekomenduje resorowi nadzorującemu sprawy geodezji i kartografii pilne wprowadzenie zmian legislacyjnych w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Miałyby one określać niezbędne kwalifikacje dla osób uprawnionych do przeprowadzania czynności klasyfikacyjnych w ramach gleboznawczej klasyfikacji gruntów, tak aby zapewnić odpowiedni poziom merytoryczny ich opinii.

Jak wielokrotnie informowaliśmy na Geoforum.pl, ten postulat nie jest niczym nowym. Jest bowiem powtarzany od ponad dekady przez rzeczników praw obywatelskich, zaś jego słuszność potwierdzają kolejne rządy. Dlaczego zatem zmiany te wciąż nie weszły w życie? Głównym powodem jest przepychanka kompetencyjna między resorem rolnictwa a ministerstwem odpowiedzialnym za sprawy geodezji. Każdy z tych urzędów utrzymuje, że to nie on powinien być odpowiedzialny za procedowanie tej nowelizacji. Ze wspomnianego raportu NIK wynika np., że w ostatnich latach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już trzykrotnie zgłaszało do resortu nadzorującego geodezję propozycję stosownej nowelizacji Pgik, ta jednak za każdym razem przepadała.

Wreszcie przełom?

Po publikacji raportu NIK zwróciliśmy się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z pytaniem, czy zamierza zrealizować skierowanie do niego wnioski. Wygląda na to, że wreszcie można liczyć na przełom w tej sprawie. W lakonicznej odpowiedzi resort wyjaśnia bowiem, że jest obecnie na etapie przygotowania stosownych propozycji zmian legislacyjnych w Pgik, które następnie, zgodnie z zaleceniem NIK, będą podlegały uzgodnieniom z ministrem rolnictwa. Resort rozwoju nie precyzuje jednak, kiedy taka nowelizacja mogłaby wejść w życie.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS