wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-09| Geodezja

Przegląd lokalnej prasy: coraz więcej nieprawidłowości przy modernizacji łęczyckiej EGiB

Badając kontrowersyjną modernizację EGiB w gminie Góra św. Małgorzaty, radni powiatu łęczyckiego odkrywają coraz bardziej zaskakujące nieprawidłowości.


Przegląd lokalnej prasy: coraz więcej nieprawidłowości przy modernizacji łęczyckiej EGiB

Przypomnijmy, że lokalne media zainteresowały się tą sprawą w marcu br. Choć przedmiotowa modernizacja została przeprowadzona na zlecenie Starostwa w Łęczycy jeszcze w 2017 roku, to dopiero niedawno na jaw zaczęły wychodzić błędy wykonane podczas tych prac. Na przykład działka ciotki jednego z radnych skurczyła się o połowę z 0,73 ha na 0,47 ha. Te i inne stwierdzone wówczas nieprawidłowości potwierdzili nie tylko wynajęci przez właścicieli geodeci, ale także wojewódzka inspekcja w Łodzi. W ocenie WINGiK-a błędy powinny zostać naprawione przez wykonawcę, sęk w tym, że ten zdążył już ogłosić upadłość. Co więcej, okazało się, że geodeta uprawniony, który miał kierować pracami modernizacyjnymi, twierdzi, iż nie miał z nimi nic wspólnego, a jego podpisy zostały sfałszowane.

Mając na uwadze te nieprawidłowości, modernizacji EGiB w gminie Góra św. Małgorzaty zaczęli przyglądać się powiatowi radni. Czynności śledcze podjęli ponadto prokuratura oraz policja. O najnowszych ustaleniach w tej sprawie pisze portal leczyca.naszemiasto.pl.

Z lektury artykułu wynika, że nieprawidłowości przy tych pracach było znacznie więcej. Jak w rozmowie z portalem wylicza łęczycki radny Michał Czekalski, w trakcie prac – wbrew zapisom umowy – nie dokonywano odbiorów częściowych, a spisano jedynie protokół odbioru końcowego. Wykonawca miał ponadto prowadzić dziennik prac, co pozwalałoby zamawiającemu kontrolować postępy modernizacji. Firma nie wywiązała się jednak z tego obowiązku. W swojej ofercie wykonawca zadeklarował, że prace będzie wykonywać własnymi siłami, jednak w rzeczywistości korzystał z pomocy podwykonawców, w tym firmy żony kierownika wydziału geodezji Starostwa w Łęczycy.

Kolejna nieprawidłowość dotyczy opóźnień w realizacji prac. Zdaniem Michała Czekalskiego powinny one skutkować nałożeniem kar umownych. Zamiast tego z wykonawcą podpisano aneks, uzasadniając to wystąpieniem sytuacji nadzwyczajnej, tj. powodzi. Sęk w tym, że żadnych podtopień w tym miejscu i czasie nie było.

W artykule zwrócono również uwagę na pismo do łódzkiego WINGiK-a, jakie w odpowiedzi na skargę jednego z radnych wystosował ówczesny starosta (a dziś wicestarosta). Otóż stwierdził w nim, że wbrew zarzutom pomiary na jednej z działek się odbyły, co może potwierdzić właścicielka nieruchomości. Sęk w tym, że kobieta nie żyła już od 35 lat.

Tymczasem ówczesny starosta zrzuca winę na pracowników wydziału geodezji oraz byłego geodetę powiatowego. Radni zarzucają mu natomiast próbę tuszowania afery.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a GUGIK milczy. urzędniczy winni, firma wykonawcza winna. a jak to się ma do kierownika robót ? czy nie powinien stracić uprawnień ?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: a GUGIK milczy. Proponowałbym najpierw poćwiczyć zdolność czytania ze zrozumieniem a dopiero po osiągnięciu, jako takiej sprawności, zabierać głos publicznie. Kierownika robót nie było. Ten którego wpisano nic na temat swojego bycia kierownikiem nie wiedział a jego podpisy sfałszowano.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: a GUGIK milczy. wiedział, mój znajomy pracował w tej firmie i opowiedział mi jak to działało.
 1 
 5 
zgłoś
odp: odp: a GUGIK milczy. Chyba nie wiesz co piszesz, kierownik zawsze wiedział ze był wpisywany, wiem jak to działało. Pracowałem kilka w tej formie. Ale jak zobaczyłem co odstawiają i jak zachowuje się dyrektor zarządzający tym działem, szybko odeszłem.
 1 
 1 
zgłoś
odp: a GUGIK milczy. właśnie, ciekawe co na to dyrektor działu że kierownik robót się wyparł uczestnictwa?
 2 
odpowiedz zgłoś
szkoda tylko urzędników Przez niekompetentny zarząd firmy ze Szczecina teraz obrywa się każdemu. Czy zarząd firmy będzie pociągnięty do odpowiedzialności? Czy upadłość firmy powoduje bezkarność zarządu firmy ze Szczecina?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
ciekawe .... Zawsze w takich sytuacjach na osoby związane z wykonawstwem zapada zasłona tajemniczości, to wykonywała ta firma z północnego zachodu, gdzie prezesem był pan który kiedyś był w państwowej służbie geodezyjnej? No i ... właśnie będzie jak zwykle, kogo teraz jest problem, starostwa a przede wszystkim ludzi ...
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Proroctwo www.kawazmierniczym.pl
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Proroctwo Bo te pomiary to Bierut razem z Trockim robili, a Lenin podbił pieczątkę.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Tak a ty trzymałeś Lenina za?.. Pióro ?
zgłoś
Grzech pierworodny ustanowienia samorządowej geodezji. Geodezyjne rejestry publiczne (mapa zasadnicza czy tez BDOT500 albo GESUT oraz EGiB) dotyczą całego kraju i są zadaniami rządowymi przez nieporozumienie przekazane powiatom. Taki jest efekt wolnoamerykanki. Nikt nad tym nie panuje, kasa idzie w błoto. Piszę to jako geodeta powiatowy uzależniony od szczątkowych dotacji Skarbu Państwa oraz zdany na łaskę i niełaskę starosty czyli polityka który na nieszczęście jest ORGANEM służby geodezyjnej, ja jestem tylko pionkiem albo raczej sługusem, mogę tylko żebrać i prosić o wszystko...kasa, zatrudnienie itd. Wyprowadzić geodezję z powiatów, stworzyć agencję, podporządkowanie służbowe, jednolita interpretacja prawa, rzeczywisty a nie urojony nadzór itd innej drogi nie widzę
 4 
 20 
odpowiedz zgłoś
odp: Grzech pierworodny Dokładnie, zgadzam się z Panem w 100%. Pytanie, dlaczego jako urzędnicy do tego nie dążycie, choćby i poprzez SGP?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
to właśnie Polska jakież to wszystko jest takie po prostu "polskie".
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
gdzie ci poszukiwacze afer "Co więcej, okazało się, że geodeta uprawniony, który miał kierować pracami modernizacyjnymi, twierdzi, iż nie miał z nimi nic wspólnego, a jego podpisy zostały sfałszowane." - czy prokuratura już zajmuje się sprawą? Co na to OLAF?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: gdzie ci poszukiwacze afer ten geodeta co niby twierdzi, że nie uczestniczył w tym projekcie, tak naprawdę uczestniczył we wszystkich projektach modernizacyjnych w tej firmie. firma upadła i skończył się dopływ gotówki. dlatego teraz najlepiej powiedzieć że się nie uczestniczyło.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: gdzie ci poszukiwacze afer A osoba która zarządzała tym działek który robił ten projekt, aktualnie założyła swoją firmę i "psuje" teraz bazy GESUT/BDOT500, tak więc raczę uważać.
 1 
zgłoś
To tylko wierzchołek góry lodowej Sygnalizowany przypadek, to tylko drobny przykład skoku na kasę jaki dokonał się ostatnio w polskiej geodezji. Kto to nadzorował i czy został zmuszony do podpisania protokołu odbioru "bo pieniądze przepadną"? Za chwilę (31 lipca 2021 r.) wejdą zmiany w przepisach i tak zamaskują te wszystkie dziury i braki.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS