wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-31| Geodezja

Przegląd lokalnej prasy: o modernizowaniu EGiB bez uprawnień

W gminie Góra Świętej Małgorzaty (pow. łęczycki, woj. łódzkie) na jaw wychodzą kolejne błędy popełnione podczas modernizacji EGiB. Jak informują lokalne media, prace miały wykonywać osoby bez uprawnień.


Przegląd lokalnej prasy: o modernizowaniu EGiB bez uprawnień

Sprawą zajął się łódzki oddział TVP3 oraz portal leczyca.naszemiasto.pl. Przedmiotowa modernizacja EGiB została przeprowadzona w 2017 roku na zlecenie Starostwa w Łęczycy kosztem około 200 tys. zł. Jednak dopiero teraz część właścicieli gruntów dowiaduje się o błędach popełnionych w trakcie tych prac.

Według informacji powiatu dotychczas zastrzeżenia zgłoszono do 18 działek na ponad tysiąc objętych modernizacją. Jeden z przykładów w rozmowie z portalem Nasze Miasto przytacza radny gminy Góra Św. Małgorzaty Łukasz Frątczak. Otóż po modernizacji działka jego ciotki zmniejszyła się prawie o połowę z 0,73 ha na 0,47 ha. Nieprawidłowości w EGiB potwierdził nie tylko wynajęty przez niego geodeta, ale i wojewódzka inspekcja w Łodzi. W ocenie WINGiK-a błędy powinny zostać naprawione przez wykonawcę, sęk w tym, że – jak podaje TVP – ten zdążył już ogłosić upadłość.

Na tym jednak nie koniec kontrowersji wokół tej modernizacji. Jak bowiem informują lokalne media, prace modernizacyjne miały wykonywać osoby bez uprawnień geodezyjnych. Ówczesny starosta łęczycki (a obecnie wicestarosta) Wojciech Zdziarski broni się, że taka praktyka jest zgodna z prawem. Uprawnienia musi bowiem posiadać kierownik pracy geodezyjnej, i tak też było w tym przypadku. Geodeci pracujący w terenie pod jego nadzorem nie musieli natomiast legitymować się tym dokumentem.

Tymczasem wg relacji obu portali geodeta uprawniony, który miał kierować modernizacją, dziś utrzymuje, że wcale nie wykonywał tej pracy, a jego podpisy zostały sfałszowane. W związku z tym radny Łukasz Frątczak wysłał już do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa ma być ponadto przedmiotem najbliższej sesji rady powiatu.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Geodezja-uprawnienia A ile innych prac różnego typu wykonują osoby bez uprawnień. Robią i niczego się nie boją bo nie mają nic do stracenia.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
A to Polska wlasnie Lokalna wojenka samorządowców. W Radzie się tłucze opozycja i rządzący i szukają na siebie haków.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: A to Polska wlasnie i głupi geodeta że się wyparł, teraz będzie miał przesr....
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: A to Polska wlasnie A o tym nie przekonamy się zanim nie poznamy protokołu kontroli - panie Wingiku gdzie możemy go znaleźć ?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
A teraz poczytajmy oryginał https://leczyca.naszemiasto.pl/wazne-prokuratura-z ajmie-sie-afera-geodezyjna-w-starostwie/ar/c1-8207 641 Taki cytat "W czasie tych prac powiadomiłem głównego geodetę kraju, Łódzki Urząd Wojewódzki (wydział nadzoru i geodezji) i poprosiłem o objęcie nadzoru nad modernizacją. Główny geodeta zlecił kontrolę urzędowi wojewódzkiemu. Kontrola się odbyła. Protokół udało się staroście ukrywać przez dwa lata." Można znaleźć np. taką informację w powyższym tekście ? Gdzie jest protokół z tej kontroli na stronie łódzkiego Wingika ? Co na to GGK ?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
nie ma co geodeta nie uczestniczył? pewnie że nie uczestniczył, młodzi zapierniczają po krzakach a geodeta tylko kasę liczył.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: nie ma co stary liczył kasę, liczył na młodych i prężnych a stary się przejechał przez młodych bo wszechznają się na wszystkim :)
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: nie ma co Jak było co liczyć. W geodezji to mało prawdopodobnie.
odpowiedz zgłoś
termin a może ta modernizacja wykonywana była w ramach powiat w 2 lata?
 2 
odpowiedz zgłoś
kontrola i to szczególowa takie roboty jeśli miałyby być robione to powinny podlegać weryfikacji przez ośrodki i to szczegółowej łącznie z kontrolą w terenie nie tak jak jest teraz, że nikt tego nie sprawdza
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: kontrola i to szczególowa Nie, są nawet powoływani inspektorowie lub PMK (podmioty monitrująco-kontrolujące), ale wg zasady wygrywam robotę i proszę aby inspektorem był p. Jan Kowalski. Firma A kontroluję firmę B, a firma B na innym obiekcie nadzoruje firmę A. Same starostwa chcą "dobrych" inspektorów, aby nie przeszkadzali, bo trzeba szybko i sprawnie rozliczyć projekty unijne. EGiB wraca do PRL?
 2 
odpowiedz zgłoś
a gdyby była samorząd A kiedy to EGB wyszła z PRL, że teraz wraca? Za PRL to zresztą EGB była bliżej rozgraniczania niż obecnie, to właśnie cud specustaw, LPIS-u i naciski na szybkie mapy pod drogi i światłowody i dopłaty dla rolników sprawiły, że trzeba było zmienić przepisy na te obecne. Gdzie "wykonawca" to firma, nie geodeta uprawniony. To wykonawca robi modernizację, nawet nie ma obowiązku, żeby geodeta podpisywał protokoły z ustalania granic. Geodeta tylko "kieruje" dla jakiejś geokorporacji na śmieciowej umowie za stawkę mniejszą od kierowcy TIR-a. I tak, to prawda, jak ktoś pisze poniżej, wielu geodetów wciąż myśli, że są funkcjonariuszami państwowymi od wymierzania działek według własnego uznania, robiłem z takimi w terenie za młodu i nie wiedziałem, gdzie oczy podziać, jak strofowali ludzi na ich własnych działkach. Teraz są inspektorami, bronią swojego świętego systemu rękami i nogami, straszą, że samorząd to tylko wyciąganie kasy i niszczenie ich zasobu. Samorządu najbardziej boją się partacze.
 2 
 5 
zgłoś
odp: kontrola i to szczególowa takie mamy prawo
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: kontrola i to szczególowa A od kiedy to ośrodki mają pojęcie o co chodzi z granicami, tytułami własności czy całą tą specyfiką dotyczącą pomiarów do celów prawnych? Prawda jest taka, że ludzi którzy wiedzą o co chodzi jest coraz mniej i będzie tylko gorzej. Wiedza o tych sprawach nie jest już przekazywana bo nikomu nie jest potrebna a rzetelność w tych sprawach tylko utrudnia życie. Branża w tym obszarze coraz głębiej pogrąża się w bagnie niekompetencji przy pełnej aprobacie rządzących tą branżą.
 4 
odpowiedz zgłoś
Modernizacja... powinna być prawnie zakazana a w to miejsce czyste wznowienie/ustalenie/rozgraniczenie. Na moim podwórku była modernizacja gdzie uprawniony faktycznie latał w terenie, mierzył, znaczył i spartolił. Skłócił ludzi, porobił granice sporne itd. Po nim poszedł chłopaczek bez uprawnień i co zrobił ? ano granice sporne poprostował, ludzi pogodził i jeszcze udowodnił, że uprawniony nie przyłożył się do swojej roboty. Także te uprawnienia to sobie można... wiecie gdzie włożyć.
 7 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: Modernizacja... Co Ty opowiadasz "uprawniony" spartolił niemożliwe .
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Modernizacja... Ten chłopaczek bez uprawnień wszystko poprawił. Bez uprawnień....?
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Modernizacja... tak poprawił. Oczywiście kierownika ma więc podbite, zapłacone i ludzie szczęśliwi. Tutaj nie chodzi o uprawnienia tutaj chodzi, że niektórzy z geodetów nie potrafią nawet po wielu latach rozmawiać z ludźmi na gruncie. Nie potrafią wytłumaczyć, doradzić itd. Są też tacy co swoją gębą od razu zrażają do siebie. W tym zawodzie też trzeba mieć to coś i smykałkę.
 4 
 12 
zgłoś
odp: Modernizacja... Jak obserwuję to modernizacje są do wyrywania kasy przy nikłych efektach. W moich stronach przetarg na modernizację wygrała firma z Rzeszowa (bo tak zapewne być musiało) a wykonywała ze Szczecina (ogłosiła upadłość). prosząc lokalnych geodetów o wykonywanie pomiarów za 5zł od budynku (tak mi zaproponowano). Błędów jest co nie miara. Najgorsze w tym jest że wg prawa roboty zlecane przez GUGiK oraz dziadostwa powiatowe nie podlegają weryfikacjom. Jakie g. zostanie stworzone to takie g. ma być przyjęte do ewidencji. Firma z Rzeszowa zapewne nawet nie wie gdzie jest gmina Miastko.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Modernizacja... Usłyszałem od jednego Geodety pare dni temu takie zdanie: "18 działek na 1000? To w zasadzie tyle co nic przy takiej robocie." Najgorsze jest to, że takie podejście jest dość powszechne wśród "przedsiębiorców", a obecne przepisy niestety dają takie możliwości przy przetargach na mod. EGiB.. masakra. Nie dziwi mnie zatem fakt, że przy MDCP boicie się albo raczej Wam się nie chce ruszać granic lub nie potraficie.. trzeba przecież wziąć jakieś pieniądze za zlecenie ale nie odpowiedzialność za cały przekazany asortyment. Wstyd.
 1 
 1 
zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS