|2021-06-10|
Geodezja
Popularyzacja e-operatów wyhamowuje
Do końca roku odsetek e-operatów składanych do PZGiK powinien osiągnąć 100%. Tymczasem w maju wyniósł 41%, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej – wynika z danych opublikowanych przez GUGiK.
|
Dane za okres styczeń-maj br.
|
|
Dane za okres styczeń-maj br.
|
|
|
|
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym od 22 sierpnia ubiegłego roku nowym rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych stosowanie operatów elektronicznych jest obowiązkowe. Przepisy przejściowe dopuszczają jednak składanie przez wykonawców dokumentów papierowych, ale tylko do końca tego roku. Od 1 stycznia analogowy operat nie będzie mógł zatem zostać przyjęty do PZGiK.
Jak pokazują statystyki udostępniane co miesiąc przez GUGiK, po kilku miesiącach konsekwentnego wzrostu w maju odsetek składanych e-operatów przestał się zwiększać. W całym 2020 roku złożono tylko 11% takich dokumentów, a od stycznia do kwietnia br. wartość ta wzrosła z 30 do 41%.
W ujęciu za ostatnie 5 miesięcy odsetek ten wynosi 37%. Bez zmian liderem pozostają województwa pomorskie i śląskie, gdzie w całym bieżącym roku już blisko 2/3 operatów złożono w formie elektronicznej. Z kolei w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim i mazowieckim wskaźnik ten wynosi około 40%.
Na szarym końcu wciąż plasuje się województwo lubelskie, gdzie w tym roku tylko 6% operatów złożono w formie elektronicznej. To właśnie tam jest najwięcej samorządów, w których od początku bieżącego roku wykonawcy nie złożyli ani jednego takiego dokumentu. Są to powiaty parczewski i włodawski oraz miasto Chełm. Podobna sytuacja jest również w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim. Warto w tym miejscu odnotować, że wg danych GUGiK za marzec takich powiatów bez ani jednego e-operatu było 7.
GUGiK: e-operat to same korzyści
Jak przekonuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii pełne wprowadzenie e-operatu pozwoli uniknąć wprowadzania do obiegu nawet 1 mln papierowych dokumentów rocznie, a jego stosowanie to udogodnienie zarówno dla wykonawców prac geodezyjnych, jak i ośrodków dokumentacji. Tym pierwszym zapewnia możliwość szybkiego przesłania dokumentów do PODGiK, a w czasie pandemii ogranicza ryzyko zakażenia wirusem. Ponadto ze względu na wykorzystanie popularnego formatu PDF taki dokument jest łatwy w przygotowaniu.
Wśród korzyści dla ośrodków GUGiK wskazuje na brak konieczności skanowania e-operatów, łatwiejszą weryfikację oraz natychmiastową publikację dokumentu w internecie dla innych geodetów.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|