wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-10| Geodezja

Popularyzacja e-operatów wyhamowuje

Do końca roku odsetek e-operatów składanych do PZGiK powinien osiągnąć 100%. Tymczasem w maju wyniósł 41%, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej – wynika z danych opublikowanych przez GUGiK.


Popularyzacja e-operatów wyhamowuje
Popularyzacja e-operatów wyhamowuje <br />
Dane za okres styczeń-maj br.
Dane za okres styczeń-maj br.
Popularyzacja e-operatów wyhamowuje <br />
Dane za okres styczeń-maj br.
Dane za okres styczeń-maj br.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym od 22 sierpnia ubiegłego roku nowym rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych stosowanie operatów elektronicznych jest obowiązkowe. Przepisy przejściowe dopuszczają jednak składanie przez wykonawców dokumentów papierowych, ale tylko do końca tego roku. Od 1 stycznia analogowy operat nie będzie mógł zatem zostać przyjęty do PZGiK.

Jak pokazują statystyki udostępniane co miesiąc przez GUGiK, po kilku miesiącach konsekwentnego wzrostu w maju odsetek składanych e-operatów przestał się zwiększać. W całym 2020 roku złożono tylko 11% takich dokumentów, a od stycznia do kwietnia br. wartość ta wzrosła z 30 do 41%.

W ujęciu za ostatnie 5 miesięcy odsetek ten wynosi 37%. Bez zmian liderem pozostają województwa pomorskie i śląskie, gdzie w całym bieżącym roku już blisko 2/3 operatów złożono w formie elektronicznej. Z kolei w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim i mazowieckim wskaźnik ten wynosi około 40%.

Na szarym końcu wciąż plasuje się województwo lubelskie, gdzie w tym roku tylko 6% operatów złożono w formie elektronicznej. To właśnie tam jest najwięcej samorządów, w których od początku bieżącego roku wykonawcy nie złożyli ani jednego takiego dokumentu. Są to powiaty parczewski i włodawski oraz miasto Chełm. Podobna sytuacja jest również w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim. Warto w tym miejscu odnotować, że wg danych GUGiK za marzec takich powiatów bez ani jednego e-operatu było 7.

GUGiK: e-operat to same korzyści

Jak przekonuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii pełne wprowadzenie e-operatu pozwoli uniknąć wprowadzania do obiegu nawet 1 mln papierowych dokumentów rocznie, a jego stosowanie to udogodnienie zarówno dla wykonawców prac geodezyjnych, jak i ośrodków dokumentacji. Tym pierwszym zapewnia możliwość szybkiego przesłania dokumentów do PODGiK, a w czasie pandemii ogranicza ryzyko zakażenia wirusem. Ponadto ze względu na wykorzystanie popularnego formatu PDF taki dokument jest łatwy w przygotowaniu.

Wśród korzyści dla ośrodków GUGiK wskazuje na brak konieczności skanowania e-operatów, łatwiejszą weryfikację oraz natychmiastową publikację dokumentu w internecie dla innych geodetów.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
.. u nas w powiecie 70% operatów w postaci cyfrowej, są to przede wszystkim operaty syt-wys i inwentaryzacje. Sporadycznie zdarzają się prawne. My jesteśmy przygotowani, geodeci w 95 % na naszym terenie też. U nas większość operatów analogowych to operaty prawne (podziały, wznowienia, itp) Geodeci wolą oryginały protokołów, zwrotek przekazać do PODGIK, bo nie wiedzą co z tymi dokumentami zrobić jak oddadzą operat elektroniczny.
 3 
odpowiedz zgłoś
! Przyczyny spadku ilości operatów elektronicznych: 1.W większości PODGiKi nie są przygotowane do odbierania tych operatów i e-operaty się zawieruszają 2.Podpisy elektroniczne nie posiadają wszyscy weryfikatorzy, więc kolejka u tego z podpisem się wydłuża 3.Ośrodki pracują w trybie zdalnym - papierowy można wziąść do domu i zweryfikować a dostęp do e-operatu jest z domu utrudniony 4.Po robić e-operat z mapy prawnej skoro i tak trzeba się zameldować w PODGiKu po czerwoną pieczątkę 5.Atrakcyjność e-operatu można podnieść poprzez pierwszeństo w przyjęciu e-operatów i mapy prawne traktować ja mapy do celów projektowych
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
operat podpisany elektronicznie. od 1 stycznia wzrośnie "ilość wziętych kredytów" na tych geodetów uprawnionych którzy podbijają innym operaty.Ci którzy teraz "oddali pieczątki innnym" przekażą od 01.01.2022 swoje dane do podpisu elektronicznego.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Pieczątki Przecież wiadomo, czemu między innymi takie niskie statystki...patogeodezja...pieczątkarze...pieczą tki w "legalnym" lub nielegalnym obrocie geodezyjnym...:-D
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Pieczątki Taka prawda. Jak dziadek emeryt ma teraz podpisać jak nie ma podpisu. To niech mu młody kupi ...
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Pieczątki Będzie całkiem interesująco, jeśli banki zechcą udzielać kredytów na podpis elektroniczny a notariusze sprzedawać nieruchomości. Oj będzie się działo, jak ktoś odda swoją tożsamość elektroniczną.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Pieczątki to co napisałeś jest równoznaczne z podpisaniem się za kogoś. Cóż zrobić ja dziadek podpisał ostatnią stronę a ktoś potem to do wniosku kredytowego dołączył. Czy masz statystyki ile było takich przypadków?
 1 
zgłoś
odp: odp: Pieczątki Przeklejenie podpisu elektronicznego do wniosku kredytowego czy innego dokumentu jest praktycznie nie możliwe. W obecnym stanie techniki jego podrobienie jest mało realne.
 1 
zgłoś
odp: Pieczątki DZIADEK, dziadek kto by takiemu inżynierowi a nawet magistrowi podpisał? Dziadek,patogeodezja...pieczątkarze...pieczą. Jakie mamy społeczeństwo wykształcone i kulturalne lubiące starszych obrażać. Czy tego nauczyli się na uniwersytetach, politechnikach? Narzekać, kombinować. Dla magistrów egzamin na uprawnienia to pestka. Dziadek nauczy się podpisu.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Pieczątki To taka zamiana. Kiedyś młodzi po studiach pracowali przy łopacie u dziadków, teraz dziadki pracują u młodych, którzy zakładają geoinformatyczne firmy już trakcie studiów. Kiedyś były jeszcze kameralistki pośrodku. I co z tego, jeśli wszystko odbywa się za pieniądze i na umowach lub kontraktach?
zgłoś
Błąd w informacji na stronie Geoportalu "Obowiązek stosowania operatów elektronicznych został wprowadzony nowym rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych, OD 22 SIERPNIA 2021 r., przy czym do 31 grudnia 2021 roku dopuszcza się jeszcze przekazywanie operatów tradycyjnych." NIE OD 22 sierpnia 2021 !
odpowiedz zgłoś
kolorowe mapki może warto porównać na jakichś kolorowych diagramach i wrzucić na geoportal korelację spadku tempa składania e-operatów ze spadkiem tempa szczepień. Zobaczymy przy okazji, czy pokrywa się z mapą preferencji wyborczych i stopniem cyfryzacji odgik-ów.
 3 
odpowiedz zgłoś
No mnie tym operatem elektronicznym zrazili w momencie kiedy czekałem 4 tygodnie na ODBIÓR operatu bo Pan NIE zauważył, że wysłałem. Na papierze jest pieczątka, a w systemie przesyłania daty zmienili sobie na rok-miesiąc (było rok-miesiąc-dzień) żeby nie było widać jak ciężko im z tym idzie. Jak tak gramy to ja mogę zanosić papier do 31.12.2021.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
operat elektroniczny Najdziwniejsze jest to że operat papierowy należy zeskanować w PODGiK. Ciekawe czy skan operatu jest wykonywany w PODGiK, po jego ewidencji od 31 maja 2021 r. Może warto zapytać geodetów powiatowych ile operatów analogowych zaewidencjonowano po 31 maja i ile z nich zeskanowano?
 1 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS