Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-10| Geodezja

Popularyzacja e-operatów wyhamowuje

Do końca roku odsetek e-operatów składanych do PZGiK powinien osiągnąć 100%. Tymczasem w maju wyniósł 41%, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej – wynika z danych opublikowanych przez GUGiK.


Popularyzacja e-operatów wyhamowuje
Popularyzacja e-operatów wyhamowuje <br />
Dane za okres styczeń-maj br.
Dane za okres styczeń-maj br.
Popularyzacja e-operatów wyhamowuje <br />
Dane za okres styczeń-maj br.
Dane za okres styczeń-maj br.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym od 22 sierpnia ubiegłego roku nowym rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych stosowanie operatów elektronicznych jest obowiązkowe. Przepisy przejściowe dopuszczają jednak składanie przez wykonawców dokumentów papierowych, ale tylko do końca tego roku. Od 1 stycznia analogowy operat nie będzie mógł zatem zostać przyjęty do PZGiK.

Jak pokazują statystyki udostępniane co miesiąc przez GUGiK, po kilku miesiącach konsekwentnego wzrostu w maju odsetek składanych e-operatów przestał się zwiększać. W całym 2020 roku złożono tylko 11% takich dokumentów, a od stycznia do kwietnia br. wartość ta wzrosła z 30 do 41%.

W ujęciu za ostatnie 5 miesięcy odsetek ten wynosi 37%. Bez zmian liderem pozostają województwa pomorskie i śląskie, gdzie w całym bieżącym roku już blisko 2/3 operatów złożono w formie elektronicznej. Z kolei w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, małopolskim, dolnośląskim i mazowieckim wskaźnik ten wynosi około 40%.

Na szarym końcu wciąż plasuje się województwo lubelskie, gdzie w tym roku tylko 6% operatów złożono w formie elektronicznej. To właśnie tam jest najwięcej samorządów, w których od początku bieżącego roku wykonawcy nie złożyli ani jednego takiego dokumentu. Są to powiaty parczewski i włodawski oraz miasto Chełm. Podobna sytuacja jest również w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim. Warto w tym miejscu odnotować, że wg danych GUGiK za marzec takich powiatów bez ani jednego e-operatu było 7.

GUGiK: e-operat to same korzyści

Jak przekonuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii pełne wprowadzenie e-operatu pozwoli uniknąć wprowadzania do obiegu nawet 1 mln papierowych dokumentów rocznie, a jego stosowanie to udogodnienie zarówno dla wykonawców prac geodezyjnych, jak i ośrodków dokumentacji. Tym pierwszym zapewnia możliwość szybkiego przesłania dokumentów do PODGiK, a w czasie pandemii ogranicza ryzyko zakażenia wirusem. Ponadto ze względu na wykorzystanie popularnego formatu PDF taki dokument jest łatwy w przygotowaniu.

Wśród korzyści dla ośrodków GUGiK wskazuje na brak konieczności skanowania e-operatów, łatwiejszą weryfikację oraz natychmiastową publikację dokumentu w internecie dla innych geodetów.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS