wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-08| GIS, Mapy

Dużo więcej 3D na Mapach Apple

Wraz z wprowadzeniem systemu operacyjnego iOS 15 Apple udostępni sporo istotnych zmian na swoich cyfrowych mapach.


Dużo więcej 3D na Mapach Apple
Dużo więcej 3D na Mapach Apple
Dużo więcej 3D na Mapach Apple

Przede wszystkim będzie można je przeglądać w trzech wymiarach – od poziomu wirtualnego globusa do modelu 3D miasta. Nie będą to jednak takie trójwymiarowe modele, jakie znamy z Map Google, a więc typu mesh z teksturami. Apple szykuje bowiem modele wektorowe, które będą uwzględniać nie tylko bryły budynków, ale także drzewa, wiadukty, mosty, a nawet poszczególne pasy ruchu, przejścia dla pieszych czy sygnalizację świetlną. Co ciekawe, przygotowano nawet specjalną nocną wizualizację tej bazy.

W ocenie korporacji tego typu modele znacznie ułatwią kierowcom korzystanie z trybu nawigacji, szczególnie przy pokonywaniu bardziej skomplikowanych skrzyżowań. Szczegółowe dane 3D zostaną udostępnione pod koniec tego roku. Niestety, na początek będzie można z nich korzystać jedynie w 7 miastach – Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, Filadelfii, San Diego, San Francisco oraz Waszyngtonie. Apple zapowiada jednak systematyczne rozbudowywanie tej bazy.

Przydatne nowości przygotowano również dla pasażerów komunikacji miejskiej oraz pieszych. Ci pierwsi mogą liczyć na udoskonalony tryb nawigacji, który np. podpowie, kiedy należy wysiąść z autobusu lub tramwaju. Piesi zyskają z kolei funkcję podobną do Google Live View, która będzie prezentować precyzyjne wskazówki nawigacyjne w trybie rzeczywistości rozszerzonej, a więc na obrazie z kamery iPada lub iPhone’a. Narzędzie ma ułatwić orientację w nieznanym terenie, np. po wyjściu ze stacji metra – tłumaczą przedstawiciele Apple.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS