wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-21| GIS, Mapy, Prawo

Ruszają konsultacje specyfikacji danych zagospodarowania przestrzennego

Wczoraj (20 maja) Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało do konsultacji projekt specyfikacji danych dla tematu „Planowanie przestrzenne”.


Ruszają konsultacje specyfikacji danych zagospodarowania przestrzennego

Jak wyjaśnia resort, dokument został opracowany z wykorzystaniem zarówno języka naturalnego, jak i języka schematów pojęciowych. Specyfikacja definiuje sposób tworzenia i udostępniania zborów danych przestrzennych obejmujących akty planowania przestrzennego (APP), tj.:

 • plan zagospodarowania przestrzennego województwa,
 • studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
 • miejscowy plan odbudowy,
 • miejscowy plan rewitalizacji.

Zdefiniowane tu wymagania oraz rekomendacje są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Specyfikacja określa wynikowy zbiór danych, a nie jego proces produkcyjny i jest oparta na normie ISO 19131 – zastrzega resort.

Ten ponad 200-stronicowy dokument definiuje wymagania dla zbiorów danych przestrzennych APP na poziomie podstawowym, który został określony w obowiązujących przepisach, tj. obejmującym jedynie zasięg aktu oraz jego rysunek z nadaną georeferencją.

Konsultacje projektu trwają do 30 czerwca br. Projekt specyfikacji dostępny jest na stronie MRPiT.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przykład błędów w tak oczekiwanej Specyfikacji Str. 37. "Wartość składowej przestrzeni nazw (przestrzenNazw) identyfikatora obiektu przestrzennego musi być zgodna z wzorcem wartości wyspecyfikowanym w § 5. ust. 1 pkt 1 [Rozporządzenie APP]: PL.ZIPPZP./-". Nie może być znaku "/" bo np. walidator zaszyty w ministerialnej wtyczce APP do QGIS tego nie przepuści. Tyle razy to już było sygnalizowana oni dalej to samo. Do str. 31 są same "zamulacze", jak w słabych pracach dyplomowych. Tu przydałby się obecny Główny Geodeta Kraju. On jest mocny w sprawach geoinformacji i ma dar skracania.
odpowiedz zgłoś
odp: Przykład błędów w tak oczekiwanej Specyfikacji Czy przez przypadek redaktor prowadzący nie brał udziału chyba we wszystkich specyfikacjach MPZP. Które się nie sprawdziły: w Parsęcie, w BGWM i poprzedniej wersji specyfikacji MIR, która dziwnym trafem nie ujrzała światła dziennego. Jak rozumiem, do czterech razy sztuka?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Przykład błędów w tak oczekiwanej Specyfikacji PL.ZIPPZP./- taka postać jest dopuszczalna. Niedopuszczalny jest jedynie znak '/' w atrybucie gml:id wtedy należy go zmienić na '_' - tak jak to już robią sensowniejsze oprogramowania.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Przykład błędów w tak oczekiwanej Specyfikacji No nie wiem, skoro znak '/' jest niedopuszczalny to również ciąg znaków zawierający '/' jest niedopuszczalny. Ale mogę się mylić.
 1 
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS