wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-11| GNSS

Ćwierć miliarda dolarów na dalszy rozwój GPS

Administrator amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej podpisał kontrakt o wartości 228 mln dolarów na budowę segmentu naziemnego GPS nowej generacji, tzw. OCX 3F.


Ćwierć miliarda dolarów na dalszy rozwój GPS

Umowę zawarto pomiędzy United States Space Force’s Space and Missile Systems Center (SMC) a firmą Raytheon.

Głównym celem zamówienia jest dostosowanie segmentu naziemnego GPS do możliwości satelitów nawigacyjnych bloku IIIF. Kontrakt na ich budowę, wart 1,4 mld dolarów, od 2018 roku realizuje firma Lockheed Martin. Zakłada on wybudowanie do 2027 roku 22 sztuk satelitów. Nowe aparaty ma wyróżniać m.in. nawiązywanie bezpośredniej łączności między satelitami czy też selektywne zwiększanie mocy nadawanego sygnału w odpowiedzi na tymczasową pogorszoną jakość pozycjonowania.

Ale nim ruszy OCX 3F, konieczne jest ukończenie prac nad pierwszą generacją segmentu OCX. Te prace mają się zakończyć w przyszłym roku i pozwolą w pełni korzystać z możliwości III generacji satelitów GPS (na razie wystrzelono ich tylko 4). A oferują one m.in. nadawanie nowego, lepszego cywilnego sygnału L1C i lepszy wojskowy sygnał M. OCX zapewni także lepszy monitoring systemu GPS oraz zapewnienie wyższego poziomu cyberbezpieczeństwa.

Segment OCX 3F ma być gotowy w 2025 r. Na marginesie warto dodać, że budowa pierwszej generacji OCX, również realizowana przez Raytheon, napotkała na spore opóźnienia oraz znaczące przekroczenia kosztów. Kosztem 1,5 mld dolarów firma Raytheon miała go zbudować do 2015 roku. Cena systemu wzrosła jednak do 5,5 mld dolarów, a termin oddania do użytku przesunięto na rok 2022.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS