Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-29| Teledetekcja

30 cm z orbity: pierwszy satelita Pleiades Neo wystartował

Wczoraj (28 kwietnia) z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej z powodzeniem wystrzelono pierwszego z czterech wysokorozdzielczych satelitów obserwacyjnych Pléiades Neo.


30 cm z orbity: pierwszy satelita Pleiades Neo wystartował

Satelita został zbudowany przez europejskie konsorcjum Airbus i to ono będzie operatorem tej konstelacji. Firma podkreśla, że to dla niej przełomowy moment. Aparaty Pléiades Neo będą bowiem dostarczać zobrazowań z rekordowym pikselem 30 cm. Dotychczas takie możliwości oferowały jedynie satelity WorldView-3 i -4 operowane przez amerykańską spółkę Maxar. Dla porównania bliźniacze aparaty starszej serii Pléiades dostarczały zobrazowań w rozdzielczości 70 cm.

Dziennie każdy satelita Pléiades Neo będzie w stanie obrazować w rozdzielczości 30 cm obszar o powierzchni nawet pół miliona kilometrów kwadratowych. Dla całej konstelacji będzie to zatem 2 mln km kw.

Kolejnym wyróżnikiem Pléiades Neo jest możliwość transmisji przy użyciu europejskiej Kosmicznej Autostrady Danych, znaną także pod nazwą European Data Relay System (EDRS). Dzięki temu satelity będą w stanie dostarczyć zamówione zobrazowanie nawet po 30-40 minutach od wygenerowania zlecenia. Będzie to nieoceniona możliwość chociażby w zarządzaniu kryzysowym.

W pierwszej kolejności na orbitę wyniesiono aparat oznaczony numerem 3. Pierwsze zdjęcia Ziemi powinien on przesłać na Ziemię już w przyszłym tygodniu. Nim jednak zobrazowania te trafią do regularnej sprzedaży, aparat będzie musiał przejść kalibrację sensorów.

Wkrótce powinien dołączyć do niego Pléiades Neo 4. Docelowo konstelacja będzie składać się z czterech aparatów, dzięki którym możliwie będzie zobrazowanie dowolnego zakątka naszej planety nawet dwa razy dziennie, a więc 5 razy częściej niż w przypadku starszej generacji plejad.

„Wystrzelenie pierwszego satelity Pléiades Neo utoruje drogę do nowych usług i wielkich możliwości dla naszych klientów. Konstelacja ta definitywnie wzmocni rynek zdjęć w rozdzielczości 30 cm, wnosząc wiele innowacji i możliwości obrazowania dla zastosowań komercyjnych i rządowych – powiedział François Lombard, szef ds. rozpoznania w firmie Airbus Defence and Space.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS