Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-12| GIS, Software

Spółka HyperView wyróżniona za system SOWA

W ostatnim czasie gliwicka spółka geoinformatyczna HyperView została doceniona za swój System Obsługi Wniosków Administracyjnych (SOWA), który od 16 lat wspiera pracowników jednostek samorządu terytorialnego w realizacji bieżących zadań.


Spółka HyperView wyróżniona za system SOWA

Po pierwsze, firma otrzymała nominację do tytułu „Made in Poland 2021” za istotny wpływ na kształt i rozwój gospodarki narodowej, wiedzę, doświadczenie i najwyższą jakość oferowanych projektów. Po drugie, znalazła się na mapie innowacyjnych firm technologicznych, które współpracują z samorządami we wdrażaniu i rozwoju idei smart city. W analizie przygotowanej przez Polski Fundusz Rozwoju SA firma została wyróżniona jako dostawca rozwiązań w zakresie informacji przestrzennej. Po trzecie, jej system SOWA został zaprezentowany jako przykład dobrych praktyk w ramach spotkania szkoleniowego dla organów administracji architektoniczno-budowlanej z udziałem przedstawicieli starostw biorących udział w pilotażu serwisu e-budownictwo w 2020 r.

Czym jest SOWA?

W ramach modułów dedykowanych poszczególnym wydziałom SOWA pozwala na kompleksowe i zgodne z prawem prowadzenie postępowań, tworzenie i prowadzenie rejestrów oraz ewidencji, a także realizację w oparciu o gromadzone informacje różnego rodzaju analiz w takich obszarach tematycznych jak:

  • architektura, budownictwo i planowanie przestrzenne– pozwolenia na budowę/rozbiórkę, ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, rejestry i wnioski w zakresie planowania przestrzennego;
  • geodezja – rozgraniczenie lub podział nieruchomości, ewidencja gruntów i budynków: decyzje ewidencyjne;
  • ochrona środowiska – naliczanie opłat za wycinkę drzew i krzewów, decyzje środowiskowe, pozwolenia wodnoprawne, gospodarka odpadami, gospodarka wodna, wymiana źródeł ciepła, zarządzanie jakością powietrza;
  • gospodarka nieruchomościami – lokale, nieruchomości zabudowane, nieruchomości niezabudowane, garaże, procedury sprzedaży nieruchomości, rejestr przekształceń prawa użytkowania wieczystego na prawo własności, dzierżawy, mienie gminy;
  • ewidencja miejscowości ulic i adresów;
  • oferty inwestycyjne;
  • zabytki – Gminna Ewidencja Zabytków, Rejestr Zabytków.

Istotną cechą systemu SOWA jest interoperacyjność, czyli otwartość na integrację z innymi systemami i e-usługami w tym z systemami obiegu dokumentów, elektroniczną skrzynką podawczą czy też mechanizmami składania wniosku przez internet. Dodatkową zaletą jest elastyczność i skalowalność rozumiana jako możliwość dostosowania SOWY do indywidualnych potrzeb klienta, u którego system jest wdrażany. Aplikacja SOWA z powodzeniem może funkcjonować jako dedykowane rozwiązanie dostępne w chmurze, np. Oracle.

System SOWA ściśle współpracuje z rozwiązaniami mapowymi HyperView, umożliwiając powiązanie wniosków, pism oraz prowadzonych spraw z bazami referencyjnymi w tym z geometrią obiektów (np. działek, budynków, adresów, dowolnych obszarów itp.) oraz wizualizację toczących się spraw bezpośrednio na odpowiednio skonfigurowanej mapie.

HyperView oferuje ponadto dwie aplikacje przeglądarkowe – SOWA PIECE oraz EOZ. Ta pierwsza wspomaga proces obsługi wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ogrzewania oraz prowadzenie inwentaryzacji źródeł ogrzewania w mieście. Aplikacja EOZ (Elektroniczna Obsługa Zabytków) służy z kolei do prowadzenie Gminnej Ewidencji Zabytków wraz z bazą zabytkowych cmentarzy oraz archiwum.

Jednym z pierwszych użytkowników SOWY w wielu obszarach tematycznych jest Urząd Miasta Kielce. Prowadzi on przy pomocy tego systemu prawie 70 ewidencji oraz ponad 500 rejestrów. Kielecka SOWA posłużyła do procedowania ponad 160 tys. spraw oraz obsługi 200 tys. pism. Inni użytkownicy SOWY to Urząd Miasta w Bytomiu, Urząd Miasta w Sosnowcu, Urząd Miasta w Tychach, Urząd Miast w Tarnowie, Urząd Miasta w Piekarach Śląskich, Urząd Miasta w Mysłowicach, Urząd Miasta w Bielsku-Białej.

Źródło: HyperView, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS