wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-05| GIS, Mapy, Prawo

Geo-System udostępnia walidator GML dla aktów planowania przestrzennego

Stołeczna firma Geo-System udostępniła internetowe narzędzie Walidator APP. Pozwala ono na zweryfikowanie poprawności, zgodności ze schematem oraz podejrzenie zawartości pliku GML stanowiącego załącznik do uchwały miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jaki ma zostać wysłany do Dziennika Urzędowego Województwa.


Geo-System udostępnia walidator GML dla aktów planowania przestrzennego

By skorzystać z narzędzia, należy wejść na stronę e-mapa.net/app, a następnie wybrać zakładkę „Walidacja APP”. W dalszej kolejności należy z dysku wskazać plik GML, który zostanie poddany procesowi walidacji. Po walidacji na ekranie komputera zostanie wyświetlony stosowny komunikat wraz z treścią pliku GML przedstawioną w klarowny sposób.

Elementem dodatkowym dostępnym po walidacji jest sekcja obrazująca zakres przestrzenny danego aktu planowania przestrzennego na tle aktualnych danych ewidencyjnych (pochodzących z usługi KIEG) czy też planów miejscowych. Okienko mapowe dostępne jest w schemacie zwalidowanego pliku GML.

Dodatkowo firma Geo-System wzbogaciła narzędzie prezentujące wykaz planów w danej jednostce administracyjnej o kolumnę, za pomocą której użytkownicy mogą pobrać rysunek w formacie GeoTIFF w wersji 24-bitowej. Dzięki temu załączniki te będą mogły być wczytywane, zgodnie z oczekiwaniami i prośbami użytkowników, również do programów geodezyjnych oraz programów CAD w starszych wersjach.

Źródło: Geo-System, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ograniczenia Jako działanie proaktywne na plus, ale na razie przy każdym pliku z dzienników wojewódzkich wywala błąd: Element '{http://www.opengis.net/wfs/2.0} FeatureCollection': No matching global declaration available for the validation root. Wygląda też na to, że walidator sprawdza wyłącznie zgodność ze schematem, a ograniczenia z załącznika nr 1 do rozporządzenia nie są wprowadzone (np. weryfikacja dat).
odpowiedz zgłoś
odp: ograniczenia Tak, zgodnie z informacją na stronie sprawdzanie odbywa się na podstawie schematu XSD. Schemat nie posiada ograniczeń co do dat, a z drugiej strony opiera się na bazie elementów gml:, a nie wfs: (których de facto nie powinno być w przykładowych plikach, bo to nie jest usługa WFS), stąd takie wyniki walidacji.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ograniczenia Dlatego właśnie potrzebny jest model jakości. Szczegóły np. ISO 19157
zgłoś
odp: odp: ograniczenia do ~pozdrawiam. Norma jak wiesz nie jest za darmo, a do tego te normy nic nie wnoszą do rzeczywistej jakości danych. Przykład EGiB. Mamy nawet jakieś modele do ZSIN a dalej tragedia. Obijamy się od ściany (prawnicy) do ściany (informatycy), jak pijani, ale nie ruszamy do przodu. Cyfryzację MPZP tak strasznie spalono (niejasne przepisy, UML i rozp. w ostatniej chwili), że przez następne 10 lat samorządy nie pozwolą na żaden ruch w tym kierunku.
zgłoś
GML Walidator mądrzejszy od schematu xsd Walidator Geo-System traktuje jako błędne wszystkie pliki, nawet te ze strony Ministerstwa pokazane jako wzorcowe: https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenn e/przykladowe-dane. Nie ma co udawać, wtyczki i walidatory nie wystarczą (to tylko nieudane protezy), potrzebne są w urzędach gmin prawdziwe bazy. Jeśli gmina ma MPZP dla całego obszaru i 70 zmian, po 6 co roku (część zmian dotyczy rysunku, część tylko tekstu, a do tego rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody itp.), to z Wtyczką APP do QGIS można się zapłakać na śmierć. Musi być porządna baza podobna do EMUiA lub EGiB.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: GML Walidator mądrzejszy od schematu xsd Każdy rejestr i producent będzie miał swój walidator, każdy producent będzie miał swoją wersje XSD, każdy inaczej będzie traktował np. wersje, i już problem w przyszłości gotowy. Będą wersje "producenckie" gml z APP. A co na to organ wiodący według ustawy o IIP którego rolą jest koordynacja ?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: GML Walidator mądrzejszy od schematu xsd nie będą. Są dzienniki wojewódzkie, które będą stać na straży i sprawdzać pliki GML. Juz przez to przechodziłem.
zgłoś
odp: odp: GML Walidator mądrzejszy od schematu xsd Widziałem ostatnio urwany GML opublikowany w dzienniku wojewódzkim jako treść wklejona do aktu. Czyli nie będą tego sprawdzały.
zgłoś
odp: odp: GML Walidator mądrzejszy od schematu xsd Może, ale daleki jestem od wyciągania wniosków na podstawie jednego pliku. 3 miesiące temu niektóre urzędy wojewódzkie wręcz zachęcały gminy, żeby odłożyły uchwalanie planów bo nie wiadomo co zrobić z GML. Teraz jest już odpowiednie miejsce w legislatorze, potrafią nawet sprawdzić apką z ministerstwa, więc nie jest tak źle. Warto poszerzyć horyzonty i zdobyć nowe doświadczenia.
 2 
zgłoś
odp: odp: GML Walidator mądrzejszy od schematu xsd No to dorzućmy powiedzmy app Procadu https://sztum2.e-geoportal.pl/spis-danych-przestrz ennych/plan/2 jakie wnioski wyciągniesz z APP opublikowanego na tej stronie ? Dla ułatwienia poszukaj w linii 30 xml. A lokalnyId w postaci np. 2 lub 3 jest w porządku ? Tak właśnie wygląda nieprzemyślana informatyzacja, która skończy się mnóstwem danych do poprawy i totalnym bałaganem. Wszystko zaczyna się od opracowania poprawnego schematu. Łatwo sprawdzić czy jest zrobiony zgodnie ze sztuką - Qgis wtyczka GML Application Schema Toolbox - spróbuj za pomocą schematu XSD wczytać jakiś plik app. Rozszerz horyzonty i powodzenia. ;)
zgłoś
standardy A co ze schematem w oparciu, o który odbywa się walidacja ? Jest on gdzieś opisany w prawie - pytam bo nie wiem, bez podtekstów :) ? W geodezji pan GGK wyrzuca wszelkie schematy z rozporządzeń więc walidatory nie będą miały wzorców.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: standardy odpowiedzi na wszelkie wstydliwe pytania udzieli skarbnica wiedzy w tym zakresie: https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenn e. Powodzenia!
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: standardy Jak już ktoś utworzy model jakości dla tych danych to dajcie znać. Na razie każdy gml w zależności od producenta i użytego narzędzia jest nieco inny.
 1 
zgłoś
odp: standardy przecież jest: https://www.gov.pl/web/zag ospodarowanieprzestrzenne/sch ematy-aplikacyjne
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS