wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-25| Mapy, Prawo

Resort rozwoju szykuje reformę planowania przestrzennego

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zorganizowało serię spotkań on-line, których przedmiotem były prekonsultacje reformy planowania przestrzennego.


Resort rozwoju szykuje reformę planowania przestrzennego

Do prekonsultacji zaproszono ekspertów i praktyków zaangażowanych w planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, którzy reprezentują zarówno administrację publiczną, naukę czy sektor prywatny, jak i ruchy miejskie oraz organizacje pozarządowe. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

– Musimy zmierzyć się z czekającymi nas wyzwaniami: starzeniem się społeczeństwa, dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jednocześnie obserwujemy, że obecny system nie zapewnia odpowiednich mechanizmów zabezpieczających przed rozlewaniem się zabudowy. Odpowiedzią na te problemy mogą być dobrze zaplanowane miasta, zapewniające mieszkańcom dostęp do niezbędnej infrastruktury i usług – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Założenia reformy

Głównym celem reformy jest uproszczenie i uregulowanie systemu planowania przestrzennego oraz dostosowanie go do zmieniającego się otoczenia. Jak wyjaśnia MRPiT, nacisk zostanie położony na kwestie związane z dostępnością przestrzeni, adaptacją do zmian klimatu czy bezpieczeństwem. Reforma będzie również odpowiedzią na problemy, z jakimi mierzą się współczesne miasta – suburbanizacją, rozlewaniem się zabudowy czy miejskimi wyspami ciepła. Nowe założenia pozwolą też na zwiększenie aktywności społeczeństwa. Przyczynią się do tego, że procedury będą bardziej przejrzyste i inkluzywne.

Reforma zakłada wprowadzenie nowego, dwustopniowego systemu planowania przestrzennego. Jego podstawą będzie plan ogólny – akt prawa miejscowego obejmujący zasięgiem cały obszar gminy oraz wyznaczający ramowe założenia zagospodarowania przestrzeni. Konkretne przeznaczenie terenów będzie wskazywane na podstawie planu zabudowy, Zintegrowanego Projektu Inwestycyjnego lub decyzji lokalizacyjnej. W niepamięć ma odejść „wuzetka”, czyli warunki zabudowy.

Opracowane zostaną też standardy urbanistyczne gwarantujące mieszkańcom dostęp do odpowiedniej infrastruktury i niezbędnych usług. Będą one stanowiły mechanizm ograniczający wydawanie decyzji lokalizacyjnych dla terenów niedostosowanych do potrzeb przyszłych mieszkańców.

Pytania i odpowiedzi

Na razie resort rozwoju nie udostępnia publicznie projektu proponowanych rozwiązań prawnych. Nie precyzuje też, kiedy reforma mogłaby wejść w życie. Na stronie resortu znajdziemy natomiast odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie zadano podczas wspomnianych spotkań eksperckich. Dotyczą one np. zawartości proponowanych typów planów (kwestią dyskusyjną jest np. uwzględnianie w planie ogólnym uzbrojenia terenu), relacji między tymi dokumentami czy wyznaczania stref funkcjonalnych i jednostek urbanistycznych. Z punktu widzenia geodezji i kartografii ciekawić może, czy wspomniane plany będą mieć formę rastra z georeferencją (jak wymagają nowe przepisy), a może bardziej nowoczesny format wektorowy. Niestety, tego odpowiedzi resortu nie precyzują.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pitu pitu pitu pitu pitu pitu
 2 
odpowiedz zgłoś
To Trzeba szybko WZ załatwiać zanim zabronią
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
To będzie kolejna kompromitacja tego Ministerstwa W dniu 31.10.2020 r. weszły w życie zmienione przepisy Ustawy o Planowaniu i Zagosp. Przestrzennym zmuszające gminy do tworzenia plików GML (tzw. pliki APP i metadane do zbiorów itd.). Treść tych przepisów i ich koszmarny sposób wprowadzenia to jedna wielka porażka. Gminy są w ciężkim szoku. Plany miejscowe stanęły, bo błędy w plikach GML (de facto XML) mogą skutkować negatywną oceną Wojewody. Był już w tym rządzie taki mądrala, który chciał "na siłę" wprowadzić KUB (Kodeks Urbanistyczno-Budowlany) i tylko napsuł wiele krwi i zmarnował czas wielu ludzi. Niech Ministerstwo rozmawia tylko z dużymi miastami i tylko z informatykami, a klęska będzie gwarantowana. Zachęcam Urzędy Gmin, aby zarzucać Ministerstwo tysiącami uwag do ww. zmian prawa, aby poczuli co nabroili.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS