wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-23| GIS, Instytucje

GIAP wskazuje Liderów Dostępności Danych Przestrzennych

Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych rozstrzygnął III edycję konkursu Lider Dostępności Danych Przestrzennych INSPIRE, w którym wyróżniono najpopularniejsze samorządowe serwisy mapowe działające w technologii INSPIRE-Hub rozwijanej przez tę stołeczną spółkę.


GIAP wskazuje Liderów Dostępności Danych Przestrzennych

W tym roku zwycięzców wyłoniono w trzech kategoriach: głównej, Zaangażowani Mieszkańcy oraz Aktywny Geodeta.

Liderem Dostępności Danych Przestrzennych w 2020 roku został Urząd Miasta i Gminy w Aleksandrowie Łódzkim z największą roczną liczbą wejść na portal, tj. 20 677. Jak komentuje GIAP, jest to imponujący wynik, który świadczy o wysokiej świadomości mieszkańców, a także pokazuje, że sposób prowadzenia polityki przestrzennej i umieszczania informacji na oficjalnych stronach urzędu jest jasny i przystępny. Na drugim miejscu uplasował się Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym (19 506 odsłon), a na trzecim – Gmina Dobra Szczecińska (12 326 wejść).

W kategorii Zaangażowani Mieszkańcy nagrodzone zostały gminy, w których liczba wejść na portal mapowy w stosunku do liczby mieszkańców była największa. Tu na podium znalazły się:

 1. Gmina Nowosolna z liczbą wejść przekraczającą liczbę mieszkańców gminy o ponad 70%.
 2. Gmina Kunice z wynikiem ponad 90% liczby odsłon w stosunku do liczby mieszkańców.
 3. Gmina Stara Kamienica, gdzie wskaźnik ten sięgnął blisko 90%.

Nowością w konkursie GIAP jest kategoria Aktywny Geodeta, w której wyróżniono gminy, gdzie liczba pobrań w zakładce dla geodetów była największa. W top 3 znalazły się: Urząd Miejski w Zawierciu, Urząd Miasta i Gminy w Aleksandrowie Łódzkim oraz Urząd Gminy w Nędzy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jedyny konkurs, w którym nie wygra Mińsk Mazowiecki
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Jedyny konkurs, To jest konkurs dla gmin, a nie powiatów. Swoją drogą, jak już jesteśmy przy geodezji, to jaka jest podstawa prawna udostępniania przez GIAP lub Urząd Miasta danych geodezyjnych? Z ustawy to zadanie powiatu.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jedyny konkurs, najlepiej nic nie udostępniać. Po co to ludziom.
zgłoś
odp: odp: Jedyny konkurs, Zadaniem powiatu jest udostępnianie treści mpzp? Bo to jest do pobrania w portalach Giap...
zgłoś
odp: odp: Jedyny konkurs, Chłop ojo - a czytać ze zrozumieniem potrafią? Człowiek/kobieta pyta o DANE GEODEZYJNE: wklejam ze strony inspire hub: "Działka Wybierz obręb Numer działki albo Format wyjściowy: CSV DXF GML KML ESRI Shapefile Układ współrzędnych: PL-2000 strefa V (EPSG: 2176) PL-1992 (EPSG: 2180) WGS 84 / Pseudo-Mercator (EPSG: 3857) WGS-84 (EPSG: 4326) inny (podaj kod EPSG): Dostępne warstwy: Działki ewidencyjne
zgłoś
odp: odp: Jedyny konkurs, I co, wg ciebie dane geodezyjne to jedynie ewidencja i znajduje się tylko w powiecie? W swoim ctrl-c/ctrl-v pominąłeś, że główne dane do pobrania to mpzp. A te działki pochodzą z ULDK, o czym jestinfo w portalu, więc w ogóle nie wiadomo jaki masz problem...
zgłoś
odp: odp: Jedyny konkurs, No nic. Dziękuję za zaangażowanie na poziomie przedstawicielu firmy. Człowiek zwrócił uwagę, że pobieranie działek jest wątpliwe, bo zgodnie ustawą prawo GEDOEZYJNE i kartograficznie dane w zakresie geometrii działek i budynków są bezpłatne, ale nadal udostępnia je powiat. Stąd słuszne zdziwienie Skiernewice. ULKD to o ile dobrze pamiętam służy do wyszukiwania działek a nie ich pobierania, więc to raczej nietrafiony argument. Zalecam na przyszłość więcej pokory i czytanie przepisów i respektowanie ich w geodezji. Geodezja to nie planowanie przestrzenne.
zgłoś
odp: odp: Jedyny konkurs, Skoro są bezpłatne to udostępnia je każdy kto chce. Na tym polega idea bezpłatności. Jeśli pobiorę wszystkie działki i jutro je udostępnię to będę mógł to zrobić. Bo są rozumiesz bezpłatne. Jak chcesz się czepiać, czep się tramwaju.
zgłoś
odp: odp: Jedyny konkurs, Różnie firmy na tym forum odpowiadały, ale tak jeszcze nie. Idzie nowe, razem z mierniczymi.
zgłoś
odp: odp: Jedyny konkurs, A co mi mają odpowiedzieć ? Żebyś poczytał ustawę która mówi że te dane są za darmo ? Pobieranie geometrii działek i budynków jest uwolnione. Po co dyskutować z internetowymi Jarosławami co nie czytają przepisów ? I skąd szerloku w szlafroku wywnioskowałeś że odpowiedziała ci firma ? Wyjaśnij mi o wielki trollu z butelki.
 2 
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS