wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-03| Teledetekcja

Zapowiedź kontynuacji misji Radarsat-2

Kanadyjska firma MDA zapowiedziała zainicjowanie prac nad satelitą radarowym, który będzie kontynuował misję Radarsat-2.


Zapowiedź kontynuacji misji Radarsat-2

Misja Radarsat-2 stanowi partnerstwo publiczno-prywatne między MDA a kanadyjskim rządem. W jej ramach w 2007 roku wystrzelono w kosmos satelitę radarowego, który działa do dziś, wykonując 75 tys. zobrazowań rocznie, z których każde pokrywa powierzchnię od 144 km do 265 tys. km kw. W ocenie MDA kluczową zaletą satelity jest wysoka elastyczność jego pracy – może bowiem zbierać dane w 20 różnych trybach.

Wczoraj (2 lutego) firma zapowiedziała wystrzelenie satelity, który zapewni jej klientom dalszy dostęp do danych, jakie dotychczas dostarczał Radarsat-2. Jednak tym razem drogi tej spółki i kanadyjskiego rządu się rozejdą. Nowy aparat ma być bowiem całkowicie komercyjny. Z kolei rząd w Ottawie w 2019 r. zainicjował własną radarową misję RADARSAT Constellation Mission (RCM).

Na razie jednak szczegóły radarowego przedsięwzięcia MDA nie są znane. Spółka nie podaje ani parametrów obrazowania szykowanego satelity, ani planowanej daty jego wystrzelenia. Wiadomo, że podobnie jak Radarsat-2, aparat będzie obrazować w paśmie C promieniowania radarowego. Nowa misja ma też zaoferować kilka innowacji, jak np. wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji, w celu sprawniejszego zarządzania dużymi zbiorami danych i zwiększenia możliwości analitycznych.

Jak zapewnia MDA, szczegóły nowej misji mają zostać podane do publicznej wiadomości najpóźniej za kilka miesięcy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS