wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-12| Teledetekcja

Nowe wcielenie konstelacji RADARSAT

W środę 12 czerwca rakieta Falcon 9 z powodzeniem wyniosła na orbitę okołoziemską 3 kanadyjskie satelity radarowe konstelacji RADARSAT.


Nowe wcielenie konstelacji RADARSAT

Przypomnijmy, że wcześniej wystrzelono już dwa aparaty teledetekcyjne o tej nazwie, oznaczone numerami 1 (start w 1995 roku) oraz 2 (2007 r.). Aparaty te funkcjonowały jednak samodzielnie, tymczasem celem misji „RADARSAT Constellation Mission” (RCM) jest zbudowanie konstelacji, która zapewni znacznie krótszy czas rewizyty.

Przedsięwzięcie jest realizowane na zlecenie kanadyjskiego rządu i to on będzie dysponentem danych gromadzonych przez te aparaty. Posłużą one m.in. do monitorowania mórz i oceanów (w tym śledzenia ruchu statków, wykrywania plam oleju, kartowania zasięgu pokrywy lodowej) oraz lądów (w rolnictwie, leśnictwie czy ochronie przyrody), a także w zarządzaniu kryzysowym.

Misja ma koncentrować się na mapowaniu terytorium Kanady – przykładowo daleka północ tego kraju ma być obrazowana przez te satelity nawet 4 razy dziennie. Oczywiście dane te będą udostępniane również odbiorcom międzynarodowym. Konstelacja będzie bowiem obrazować niemal raz na dobę około 90% powierzchni naszej planety (pozostałe 10% to rejon wokół bieguna południowego).

Aparaty RCM będą gromadzić dane w paśmie C promieniowania radarowego z maksymalną rozdzielczością 1 x 3 metry. Będą ponadto wyposażone w sensor AIS (Automatic Identification System) do śledzenia ruchu statków.

Planowany czas pracy konstelacji to 7 lat.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS