wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-12| GIS, Prawo

Geotagowane zdjęcia dokumentem urzędowym

Fotografia wzbogacona o współrzędne geograficzne jej wykonania będzie mogła służyć w postępowaniach ARiMR jako dokument urzędowy – przewiduje opublikowany w tym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.


Geotagowane zdjęcia dokumentem urzędowym

Celem proponowanych przepisów jest dostosowanie do unijnego prawa obowiązujących regulacji dotyczących dopłat dla rolników. Jedna ze zmian zakłada, że zdjęcia geotagowane wykonane i przesłane przez stronę postępowania będą mogły służyć jako dowód w sprawach realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na podstawie takiej fotografii będzie można rozstrzygnąć np. kwestie związane z potwierdzeniem lub też zanegowaniem deklaracji rolnika bądź wypełnienia przez niego określonych zobowiązań.

Jak przypominają autorzy projektu, agencje płatnicze w państwach członkowskich mają możliwość stosowania geotagowanych zdjęć już od roku 2018. W Polsce takie rozwiązanie dopiero zaczyna być stosowane. Testowo wdrożono je w wybranych województwach, a służy do tego specjalna mobilna aplikacja przygotowana przez ARiMR.

Na mocy nowelizacji zdjęcia geotagowane będą stanowiły dokument urzędowy zgodnie z art. 76, § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. W myśl tego przepisu dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Nastąpi zatem doprecyzowanie przepisów, które przyczyni się do wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych w postępowaniach sądowoadministracyjnych – tłumaczą autorzy projektu. Jak zapewniają, rozwiązanie takie będzie korzystne zarówno dla rolników, jak i ARiMR.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS