wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-08| Geodezja, Firma

Pandemia a wybór ofert pracy w geodezji

Czy pandemia koronawirusa wpłynęła istotnie na liczbę ofert pracy publikowanych na Geoforum.pl?


Pandemia a wybór ofert pracy w geodezji
Pandemia a wybór ofert pracy w geodezji <br />
Liczba ofert publikowanych na geoforum.pl/praca
Liczba ofert publikowanych na geoforum.pl/praca

Jak wynika z analizy ogłoszeń publikowanych na stronie geoforum.pl/praca, w ubiegłym roku ich liczba była o ponad 1/5 mniejsza niż w roku 2019, osiągając poziom z roku 2017. Największy spadek dotyczy ogłoszeń „Dam pracę” (o 1/4), natomiast w przypadku ofert „Szukam pracy” zmiana jest znacznie mniejsza i wynosi 8%.

Związek tego spadku z pandemią widać najlepiej, gdy rozbić te dane na miesiące. Jedne z najniższych wartości odnotowaliśmy bowiem w marcu i kwietniu, a więc po wprowadzeniu lockdownu. Gdy obostrzenia poluzowano, liczba ofert szybko wzrosła, choć w kolejnych miesiącach nie osiągnęła już poziomu z poprzedniego roku.

Oczywiście może paść argument, że ubiegłoroczne spadki są związane z mniejszą liczbą użytkowników serwisu. Ta jednak wzrosła. W 2020 r. strona zanotowała o 22% odwiedzin więcej niż rok wcześniej.

Naturalnie należy zaznaczyć, że podanych wyżej danych nie należy traktować jako reprezentatywnych dla całej branży geodezyjno-kartograficznej, choć z pewnością są one istotną wskazówką dotyczącą aktualnej sytuacji na rynku pracy. Bardziej precyzyjną diagnozę zapewnią dane o bezrobociu, które – jak co roku – opublikujemy w marcowym wydaniu GEODETY. Przypomnijmy, że z zaprezentowanych w ubiegłym roku statystyk za 2019 r. wynika, że liczba geodetów i kartografów poszukujących pracy była najniższa od 19 lat, czyli odkąd prowadzimy obserwacje.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a ja nie rozumiem jednej rzeczy skoro tyle osób z branży narzeka, to ja zapytam? To po kiego grzyba wybraliście ten zawód, co wami kierowało? Przecież obecnie w dobie internetu można spokojnie w 5 minut zorientować się jakie są zarobki po tym kierunku? To po co teraz narzekacie? Ubierać gumiaki i w pole z tyczką zasuwać!
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: a ja nie rozumiem jednej rzeczy tylko że tu narzekający mówią o wielu latach doświadczenia, w różnych firmach czy urzędach. Myślę, że średnia ich wieku to sporo powyżej 45 a zawód wybierali jakoś na początku lat 90-tych. Mówiąc "obecnie w dobie internetu" raczej sugerujesz licealistom żeby wybrali rozsądnie kierunek studiów bo niewielu doświadczonych kolegów po fachu namówisz dziś na kolejne 5 lat studiów żeby się "przebrażnowić". Dlatego też piszą o "magazynach i biedronkach" bo tam może iść każdy, i bez szkoły i z doktoratem w beznadziejnej dziedzinie.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: a ja nie rozumiem jednej rzeczy To skoro mają już tyle lat to dlaczego przy tylu organizacjach nie zmieniają tego złego prawa, które ich wywłaszcza ze swojej pracy? Tkwią dalej i mają zawód z ustawy z 89 roku, kiedy mamy 2021 rok. No ale to geodeci, kto ich zrozumie?
 1 
zgłoś
odp: a ja nie rozumiem jednej rzeczy Hmmmm. Gdy wiedział co to będzie 25 lat temu to pewnie geodezje omijałbym z daleka ????
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: a ja nie rozumiem jednej rzeczy a kto narzeka : GEODETA W FIRMIE BUDOWLANEJ - 10000 brutto tj. 7150 netto (tyle mam) GEODETA W FIRMIE GEODEZYJNEJ - 4000 brutto tj. 2900 netto 1000 pod stołem (tyle mi proponują) jest różnica ?
 1 
odpowiedz zgłoś
hmm w znanych sieciach handlowych typu Biedra czy lidl już od kilku lat trwa walka o pracownika i zarobki kształtują się na poziomie 3-4k na rączkę - wymagania: wykształcenie średnie i nieznajomość przepisów |:D o czym my rozmawiamy??? trzeba mieć braki intelektualne żeby pracować w geodezji - nawet w urzędach powiatowych specjalista zarabia na podobnym poziomie co pracownik sieciówek tylko jaka różnica wykształcenia, znajomości prawa, i odpowiedzialności ... po 20 latach pracy zastanawiam się nad przebranżowieniem na układacza towaru na półkach - kasa podobna i spokojny sen
 4 
odpowiedz zgłoś
Kto w geodezji pracował to się w cyrku nie śmieje umowy pod stołem, zaleganie z wypłatami, stawki jak na magazynie Amazona tylko że na magazynie na głowę nie pada a wyższego nikt tam nie wymaga i wypłata na czas
 3 
odpowiedz zgłoś
NO nie znam nikogo kto by się w Geodezji nie nabiegał zanim osiągnął jakiś poziom i godnie zarabiał z wyzysku studentów. Jeśli po 3 latach pracy w firmie słup PROFESORA Z UCZELNI na umowę zlecenie w zamian za lojalność proponują Ci przejście na umowę o dzieło bo mają na twoje miejsce kolejnych miłośników klepania kodu po geoinformatyce to masz zmarnowane te 3 lata chłopie! Geoinformatyka to g***o! łatwiej informatyka nauczyć geodezji niż geodetę informatyki! Ot takie moje smutne doświadczenie!
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Jeśli praca to tylko w urzędzie i firma na słupa. Obecnie jest to bardzo popularny może del działania nie tylko szeregowych pracowników ale i tzw. urzędników wysokiego szczebla. Rozwiązanie takie ma wiele zalet.
 6 
odpowiedz zgłoś
praca a zarobki Jestem geodetą z 20 letnim doświadczeniem oraz z 5 letnim stażem w firmie budowlanej na stanowisku geodety. Jak pracowałem w firmach geodezyjnych to standardem była praca za najniższą krajową reszta pod stołem. W firmie budowlanej jestem traktowany na tym samym poziomie co kierownik robót (mostowy, drogowy itp.), około 10 tys. brutto. Nigdy więcej już nie przekroczę progu firmy geodezyjnej. Tam panuje tylko wyzysk, wiem co piszę bo spędziłem w firmach geodezyjnych 15 lat. Później się dziwią że absolwenci się przebranżawiają i nie ma rąk do pracy. Ps. Do wszystkich pseudo właścicieli firm geodezyjnych : Jeżeli geodecie z kilkuletnim doświadczeniem zaoferujecie 7-8 tys. brutto, to na pewno nie będziecie pisać że jest brak rąk do pracy. Uczciwość i pokora a nie nowy samochód co dwa lata.
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: praca a zarobki Nowy samochód? Geodeta?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: praca a zarobki Super, kierownik robót to najniższe stanowisko po studiach budowlanych
 5 
 2 
zgłoś
~Też geo najpierw jest inżynier robót, później kierownik robót.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Jasne Geodezja to nędza. W żadnej ofercie nie jest napisane jakie zarobki. Jak zadzwonisz to się pytają ile chcialbys zarabiać a nie ile oferują. Cyrk na kółkach. Omijajcie geodezje gdyż zwyczajnie wpakujecie się w biedę.
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: Jasne to ile byś chciał zarobić? Może warto podać stawke....
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jasne 4 do ręki
 1 
 7 
zgłoś
odp: odp: Jasne ojoj 4 do ręki !!! Toż u nas trza 10 wyrysów zrobić żeby 4 tysie brutto zarobić. ajajaj
 5 
zgłoś
odp: odp: Jasne 4k do reki to 7k kosztów...
zgłoś
odp: dziadek Widać że jesteś frajer dziadku
 4 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS