wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-10| Geodezja

Bezrobocie geodetów i kartografów 2019

W marcowym wydaniu GEODETY prezentujemy coroczny raport z rynku pracy. Na koniec grudnia ubiegłego roku odnotowano najniższą stopę bezrobocia od czasu przemian ustrojowych – na poziomie 5,1%. Również liczba 1156 geodetów i kartografów bez pracy była najniższa, odkąd prowadzimy obserwacje, czyli od 19 lat.


Bezrobocie geodetów i kartografów 2019 <br />
Udział wśród bezrobotnych geodetów i kartografów osób z wyższym wykształceniem w województwach [%], oprac. własne
Udział wśród bezrobotnych geodetów i kartografów osób z wyższym wykształceniem w województwach [%], oprac. własne
Główny Urząd Statys­tyczny szacuje tempo wzros­­tu gos­po­darczego w 2019 r. na 4%. We wcześ­niejszych dwóch latach wynosiło ono 5,1% i 4,6%, więc gos­podarka nieco wyhamowała. Natomiast bezrobocie w tym czasie systematycznie spada.

• W kraju

Na koniec ubiegłego roku wśród bezrobotnych w Polsce (GUS odnotował ich 866 tys.) geodeci i kartografowie stanowili 1,3 promila. W całym roku liczba geodetów i kartografów bez pracy spadła o 12%, a bezrobotnych ogółem – o 11%. Trendy te ilustruje wykres, na którym pokazujemy procentowe zmiany liczby bezrobotnych w branży i w Polsce ogółem w poszczególnych latach. Punktem odniesienia jest rok 2001, kiedy zaczęliś­my zbierać i pub­likować dane z urzędów pracy. Obie krzywe, które szczególnie w latach 2009-2013 wyraźnie się rozeszły, obecnie się do siebie zbliżają.

• W regionach

Jeśli spojrzymy na regiony, zauważymy, że w 15 woje­wództwach sytuacja poprawiła się w stosunku do wyników z roku 2017. Wyjątkami są woj. warmińsko-mazurskie i pomorskie. Z kolei w porównaniu z rokiem 2018 (patrz GEODETA 3/2019) spadek liczby bezrobotnych w branży odnotowano w 13 województwach. Największy był w woj. opolskim (o 33,3%) i małopolskim (o 23,7%). Co ciekawe, w woj. warmińsko-mazurskim, które rok temu było niechlubnym wyjątkiem od tendencji spadkowych, wynik jest tym razem lepszy od ubiegłorocznego o 16,7%. Natomiast pogorszenie sytuacji odnotowano w woj. świętokrzyskim (o 12,8%), pomorskim (6,5%) i zachodniopomorskim (2,9%).

W końcu ub.r. najwięcej geodetów i kartografów bez pracy było tradycyjnie w województwie ...

W artykule prezentujemy wybrane wskaźniki dotyczące bezrobocia w branży, m.in.: napływu bezrobotnych w ciągu całego 2019 r. oraz zgłoszonych dla nich ofert pracy, udziału wśród osób bez pracy kobiet, absolwentów czy osób z wyższym wykształceniem. Przyglądamy się sytuacji ogółem w Polsce, ale także w poszczególnych województwach oraz dla konkretnych zawodów i specjalności. Sytuację na rynku pracy komentują też dla nas przedsiębiorcy geodezyjni.


Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Powodem jest przebranżowienie, już nie pracują w zawodzie.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
_ Czego oczekujecie? Geodeta jest kształcony w szkołach obok tak szacownych profesji jak: psi fryzjer, florysta, manikiurzystka itp. Nie może być dobrze jak otwiera się tak bardzo dostęp do zawodu.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
do Dno i półtora metra mułu Czyli jedna uczelnia w kraju która kształciłaby na poziomie mgrów, a reszta osób do techników geodezyjnych gdzie nauczono by ich zawodu , to twoim zdaniem zły pomysł?
 1 
odpowiedz zgłoś
cd ~geodeta i na rozmowie kwalifikacyjnej na pytanie na czym polega geodezja a na czym polega kartografia ? odpowiada, że nie wie. Pytam dalej. Nie korciło sprawdzić w wikipedii ? odpowiedź NIE bo i po co!.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
SzczęśliwyNieGeodeta... gratuluje a ~geodeta. Chłopie opamiętaj się. Przykro mi to pisać, ale poziom kształcenia inżynierów i magistrów geodezji osiągnął ? DNO. Wczoraj pani inżynier budownictwa na magisterce poprosiła mnie, o wyjaśnienie niwelacji (jak obliczyć różnicę pomiędzy dwoma kondygnacjami przy pomocy niwelatora). Gdybym wcześniej nie spotkała na budowie matoła po wyższej szkole jakiejś tam to bym tego problemu nie znał. Sam niwelacji nauczyłem się w technikum ? geodezyjnym ? bez innowacji.. takim zwykłym, gdzie były podstawy, liczyliśmy zadania z wykorzystaniem kalkulatorów, ( ja miałem bolka ? współczułem tym co mieli lolka, a zazdrościłem tym co mieli casio, albo Texas Instruments, i nie mieliśmy internetu, ani podręczników. Jak ktoś dorwał się do książkę z wykładami Lazzariniego ? Zwykle na roku jedna max dwie osoby miały komplet podręczników. Chłonęliśmy wiedzę jak gąbka. A teraz pracy szuka Inżynier Geodezji i Kartografii z tytułem (inż. geodezji i kartografii) uczelni w przyrodniczej w Poznaniu
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
do Hmm czuję kupę A wyobraź sobie , takim cudem że nie zarabiają na usługach geodezyjnych. W firmie geodezyjnej musiałem pracować na szefa nowy samochód co dwa lata i dom a tu pracuję na siebie. W końcu mnie stać żeby zabrać rodzinę na wakacje. Czy pod nickiem "Hmm czuję kupę" stoi właśnie taki pseudo właściciel takiej firmy geodezyjnej ?
 3 
odpowiedz zgłoś
Pracownik *geodeta .
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Pracownik gazeta w firmie budowlanej Jest lepsze to na wszystko się zgodzi wszystko naciągnie lina wszystkim napiszę że zgodnie z projektem
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
inz geodeta do jakich zawodów sie przebranżawiacie ? też nad tym się zastanawiam
 2 
odpowiedz zgłoś
? Chciałbym wiedzieć w jakiej firmie budowlanej takie stawki? Może koledzy się pochwalą?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
do hmm nick fekalny, przepraszam, fatalny, ale sens wypowiedzi należy rozważyć.
 1 
odpowiedz zgłoś
niezłe geo i Mer - wstawajcie, z***cie się. Szkoda tylko, że w firmie geodezyjnej o dużo niższych kosztach miałeś marną pensję bo ceny usług marne. Właściciel wcale nie zarabiał milionów. Jakim cudem ogromne molochy, płacąc dwa razy więcej i dając służbówkę mają niby zarabiać tam, gdzie stary wycieruch 15-letnią corollą nie mógł wyjść na plus? Dziwne, nie?
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
gdzie pracować? Coraz więcej geodetów ucieka z firm geodezyjnych do firm budowlanych. Firmy budowlane zorientowały się że tworzenie u siebie komórek geodezyjnych wychodzi im na plus. Sam pracuję w takiej firmie 9000 brutto samochód służbowy. W firmie geodezyjnej oczywiście zarabiałem połowę tego i na papierze najniższa krajowa.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
do SzczęśliwegoNieGeodety Witam, masz dużo racji ale nie do końca. Problem z zarobkami w geodezji nie leży w jakości nauczania tylko w ilości uczelni. Poziom nauczania w Polsce jest podobny na wszystkich uczelniach a i tak wiadomo nie od dzisiaj że kilkuletnia praktyka robi z nas fachowców a nie najlepsza uczelnia. Sam jestem technikiem z wieloletnim doświadczeniem i jak widzę dzisiejszych mgrów to mi się nóż w kieszeni otwiera. Po co wszyscy się pchacie na te studia a później i tak wykonujecie pracę pomiarowego. Mgr inż powinien siedzieć w biurze i pisać algorytmy a nie inwentaryzować studzienki kanalizacyjne, z tym śmiało poradzilibyście sobie po technikum geodezyjnym. Za dużo uczelni, za dużo mgr, za dużo inż. Jedna uczelnia w kraju stanowczo by wystarczyła. Do tego w każdym województwie technikum geodezyjne i mamy receptę na szybką poprawę sytuacji z zarobkami w kraku.
 4 
odpowiedz zgłoś
Zarobki Prawda jest taka, że wiekszość Geodetów niewiele potrafi. Mają nawet problem z wyceną pracy, a wynika to często z tego, że biorą roboty o których nie mają pojęcia. Ja nie narzekam, w tym zawodzie też da się zarobić. Pracuje od wielu lat jako geodeta w firmie budowlanej, zarobki 7000 na ręke, auto służbowe delegacja
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Tylko nie geodezja! Kończyłem technikum geodezyjne, a następnie studia na PW. Ani ja, ani większość moich znajomych z technikum, a także duża część znajomych ze studiów nie pracujemy w geodezji. Wszyscy zmieniliśmy branżę. Zaraz zaczną się komentarze że byliśmy słabi, wykształciuchy, że dla profesjonalistów zawsze jest praca ... itp. Prawda jest taka, że wszędzie zarabia się więcej niż w geodezji ... Najgorsze jest to, że osoby z ambicjami, genialnie napisanymi maturami, najlepszymi ocenami na dyplomach, corocznymi stypendiami rektora PW, obecnie wektoryzują ortofotomapy ...
 12 
odpowiedz zgłoś
Uczelnie Widać chyba kto rozmontował cały rynek. Olsztyn, Kraków produkuje bezrobotnych "specjalistów". Sytuację ratują tylko stawki w Biedronce, to trzeba i u Nas trzymać minimalny poziom płacowy.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Liczba bezrobotnych geodetów spadła o 12%. Zapomnieli podać ile z tych 12% się przekwalifikowało i znalazło zatrudnienie w innej branży.
 12 
odpowiedz zgłoś
szkoły Więcej szkółek geodezyjnych, więcej...
 10 
odpowiedz zgłoś
praca Praca jest. Pytanie tylko za ile?
 7 
odpowiedz zgłoś
20 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS