wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-04| Geodezja, Prawo

PTG: zmieniajmy standardy, ale rozważniej

Popieramy sam pomysł nowelizacji niedawno wydanego rozporządzenia, ale apelujemy o wyciągnięcie wniosków z błędów popełnionych przy jego tworzeniu – pisze Polskie Towarzystwo Geodezyjne w uwagach do projektu zmiany nowych standardów geodezyjnych.


PTG: zmieniajmy standardy, ale rozważniej

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych. Głównym celem zmian – jak wyjaśnia resort – jest doprecyzowanie zapisów, których stosowanie przez pół roku obowiązywania tego aktu rodziło problemy. Termin składania uwag do projektu nowelizacji standardów upłynął 1 stycznia.

Szybka nowelizacja przepisem na kolejne problemy

Oprócz konkretnych uwag do projektu Polskie Towarzystwo Geodezyjne apeluje w liście do Jarosława Gowina o zmianę stylu wprowadzania nowych przepisów geodezyjnych. „Próba szybkiej zmiany treści rozporządzenia, które weszło w życie zaledwie kilkanaście tygodni temu, jest dowodem na brak dostatecznego dopracowania zarówno samej koncepcji rozporządzenia, jak i konkretnych przepisów, które na to rozporządzenia się składają” – podkreśla organizacja. Dodaje jednocześnie, że ekspresowe konsultacje tego aktu sprawią, że zamiast rozwiązać problemy tkwiące w nowych standardach, może on je powielić.

W ocenie PTG stosowanie nowych standardów ujawniło słabość nie tylko samych przepisów, ale i instytucji, które nie były w stanie sprostać wyzwaniom postawionym przez zmienione regulacje. Wiele problemów dałoby się zawczasu rozwiązać, gdyby zostały dokładnie omówione już na etapie tworzenia rozporządzenia. W praktyce akcja edukacyjna głównego geodety kraju została przeprowadzone dopiero po wejściu w życie nowych przepisów. Dlatego zdaniem PTG dyskusja nad zmianami prawa powinna się odbyć jeszcze przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego. Tryb prowadzenia konsultacji społecznych uniemożliwia bowiem równoprawną dyskusję z autorami przepisów.

„Ograniczanie głosu środowiska zawodowego jedynie do komentarzy konkretnych propozycji, których wybór i treść została dyrektywnie ustalona przez administrację centralną działającą pod widocznym naciskiem niedostatecznie merytorycznie i organizacyjnie przygotowanymi organami administracji geodezyjnej szczebla powiatowego, odbiera szansę na dostrzeżenie rzeczywistych problemów i zagrożeń wynikających z istniejących i projektowanych przepisów prawa” – podkreśla PTG.

Nie zmieniajmy kierunku zmian

Jeśli chodzi o konkretne uwagi do przepisów, PTG zwraca uwagę, że w nowelizacji rząd próbuje się wycofać ze słusznego kierunku zmian przyjętego w nowych standardach. Chodzi tu w szczególności o wprowadzenie obowiązku sporządzania mapy porównania z terenem i szkicu polowego w każdym przypadku, gdy realizowany jest pomiar. W ocenie Towarzystwa dla niektórych prac geodezyjnych (np. inwentaryzacji powykonawczej) taka regulacja jest nieracjonalna i zbędna. „Wprowadzenie obowiązku wykonania szkicu polowego, który powinien być wykonany ręcznie w trakcie wykonywania pomiaru geodezyjnego, jest zaprzeczeniem idei postępu technologicznego. W dobie wysoko rozwiniętej techniki wykonywania pomiarów geodezyjnych sprzętem umożliwiającym automatyczne kodowanie i łączenie pomierzonych punktów szczegółów sytuacyjnych bezpośrednio w trakcie pomiaru nałożenie dodatkowego obowiązku wykonania ręcznie szkicu polowego nie znajduje racjonalnego uzasadnienia” – argumentuje PTG.

W ocenie organizacji niezasadne jest również wyłączenie stosowania podpisu zaufanego. Wbrew argumentom autorów projektu podpis ten jest bowiem zintegrowany z plikiem PDF, a tryb jego weryfikacji jest identyczny jak w przypadku innych podpisów elektronicznych.

Polskie Towarzystwo Geodezyjne sceptycznie pochodzi ponadto do zmiany kontrowersyjnego § 31, który określa, kiedy przy sporządzaniu mapy do celów projektowych należy wykonywać pomiar punktów granicznych. Zdaniem organizacji zmiana tego zapisu nie rozwiąże problemów z jego stosowaniem, za to pogłębi chaos związany z niespójnością regulacji dotyczących ustalania i dokumentowania przebiegu granic nieruchomości. Problematyczne pozostanie już samo zbadanie, czy spełnione jest kryterium odległości 3 i 4 metrów określone w przedmiotowym paragrafie.

PTG postuluje ponadto:

 • przywrócenie zasady płynącej z § 72 rozporządzenia ws. standardów z 2011 r., że zakres, forma i treść dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego określa umowa zawarta między zamawiającym a wykonawcą,
 • zmianę § 25 celem stworzenia otwartego katalogu dokumentów i materiałów, które wykorzystuje się do sporządzania map do celów prawnych,
 • stworzenia w § 26 katalogu otwartego w zakresie treści map do celów prawnych,
 • zmiany § 24 ust. 1 pkt 1 lit. c poprzez zastąpienie frazy „mapami z projektem podziału nieruchomości rolnej lub leśnej” na „mapami podziału nieruchomości rolnej lub map podziału nieruchomości leśnej”.

Uwagi PTG do projektu rozporządzenia

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
art.36 Ja ostatnio dostałem protokół ze brak w operacie szkicu i mapy wywiadu?? A przepis mówi jasno ze ma byc o ile był wykonany !! I co z tym zrobic ?? Ustawy, rozporządzenia, artykuły paragrafy a parafrazując klasyka "weryfikator się uparł i mu daj".
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
2084 JEST PANDEMIA I TEŻ GEODEZJA NIE CHCE POMÓC GEODETOM ŻEBY NA RAZIE opłat w strzymac za bazę
odpowiedz zgłoś
PTG wcześniej alarmowało o inwestycjach liniowych czy dopiero teraz zauważyło ten zapis?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: PTG wcześniej alarmowało o inwestycjach liniowych Ale o co Ci chodzi z tym momentem zauważenia jakiegoś tam zapisu? Jakie to ma znaczenie dla oceny przepisów? Bo ja z jestem ciekawy co tak naprawdę Cię ciekawi.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: PTG wcześniej alarmowało o inwestycjach liniowych ma takie, że kto najgłośniej krzyczy łapać złodzieja?
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: PTG wcześniej alarmowało o inwestycjach liniowych Historyk, to jakaś mgła mózgowa, czy co, bo nie nadal nie wiadomo o co Ci chodzi? Czy może PTG ci coś ukradło? Ale to do policji, do prokuratora... dopóki pamiętasz co.
 1 
zgłoś
heheh Drodzy geodeci jeżeli podgik chce szkic niech za niego zapłacić . Podgik chce operat niech płaci. Co to ma być że ktoś coś chce za darmo. Nie ma nic za darmo. Chcą szkic ok ale niech za niego zapłacą. Chcą robocza bazę danych proszę zapłacić. Jak chcą za darmo to ja chcę zacząć sam sprzedawać mapę zasadnicza. Nie ma nic za darmo
 8 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: heheh Plik do modyfikacji albo szkic i wykaz współrzędnych....
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: heheh Plik do modyfikacji - pewnie tak sobie wyobrażał GGK naszą geodezję tworząc pierwotną wersję rozporządzenia. Ale... pewnie nie wszędzie odbywa się to przy pomocy pliku modyfikacyjnego a jeśli nawet, to pewnie mało który weryfikator jest go w stanie przeanalizować. No to dostosowujemy rozporządzenie do realiów a nie normatywów naszego zasobu, i do możliwości a nie do zadań weryfikatorów... taka tam smutna prawda.
 2 
zgłoś
do Veodety branżysta szkic robisie dla branż i podaję się trochę inne informacje niż dla Podgikto dlaczego mam robić dwa szkice skoro mam zapłacone za jeden wiadomo który. Tyło nie mów że można zrobić kopie po w Podgik nie chcą takiego szkicu oni chcą po ichniejszemu
 8 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: do Nie wiem co bierzesz ale to coś wyraźnie ci szkodzi.
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
PTG - grupa mącicieli Panowie z PTG chyba nie wykonują inwentaryzacji bo trzeba być dyletantem i to niezłym by nie wiedzieć, że każda branża chce szkic mapę z inwentaryzacji.
 12 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: PTG - grupa mącicieli Branża weryfikatorów? No z całą pewnością.
 6 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: PTG - grupa mącicieli zadzwoń sobie np. do gazowni ( PSG ) i się zapytaj co chcą do odbioru przyłącza ? Potem się wymądrzaj
 12 
 6 
zgłoś
odp: odp: PTG - grupa mącicieli No wyobraź sobie, że wielokrotnie robiłem inwentaryzacje przyłączy (PGiNG) i nie chcieli ani szkicu, ani mapy porównania z terenem. A o tym była mowa. Jak Twoje PSG zechce żebyś robił szlaczki z kwiatkami na marginesach tych szkiców i Ty oczywiście będziesz je robił, bo niby czemu nie jak Ci zapłacą, to chcesz żebym ja też robił tak jak Ty? No czekam... powymądrzaj się.
 3 
 10 
zgłoś
odp: PTG - grupa mącicieli Dyletantem to ty jesteś. A do tego chyba nie geodetą. Robisz co ci każą gazownicy, elektroenergetycy. Dajesz się naciągać bo tak chcą. A wyraźnie jest powiedziane co jest potrzebne do odbioru - mapa powykonawcza. Ale Pan chce to piesek przyniesie. Żenada. Normalna firma chce mapę i ewentualnie plik dwg lub dxf.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: PTG - grupa mącicieli Oczywiście że robi co mu każą klienci o ile oczywiście zapłacą i jest to mniej więcej poukładane. A ty nie ?
 3 
zgłoś
odp: odp: PTG - grupa mącicieli kto kiedykolwiek zainwentaryzował przewód przed zakopaniem niech pierwszy rzuci srebrnikami.
 1 
zgłoś
odp: odp: PTG - grupa mącicieli Phi... czyś Ty się czytał? Coś Ci się rzuciło na głowę ale to nie były srebrniki :-P Swoją drogą ostatnio w komentarzach na Geoforum pojawiło się więcej tekstów w tym stylu, czyżby ktoś zmienił firmę zajmującą się jego public relations na taką bardziej... konopną? Ale jakby co to ten klimat mi się bardziej podoba, tak trzymać :-).
 2 
zgłoś
szkic polowy przywracanie konieczności szkicu polowego to jak przywracanie, nakazywanie pomiarów metodą ortogonalną. Szkic polowy konieczny był w trakcie takich pomiarów. Dawniej to skład operatu miał sens, dokumentem wyjściowym była mapa, operat zawierał wszystkie niezbędne dokumenty przejściowe, dzienniki pomiarowe, szkice osnowy, szkice polowe, protokoły graniczne. Bez tych "notatek" niemożliwe było wykonanie mapy, obecnie te notatki wykonuje sprzęt pomiarowy i jest zbędny w procesie wykonania mapy. Powiedzmy otwarcie lobby pseudo weryfikatorów trzymają się szkicu tłumacząc wokół jaki to niezbędny dokument. Dzisiaj wykonywałem pomiary (nowy pomiar wszystkich szczegółuw) przez 7 godzin bez szkicownika. Istnieją sposoby weryfikacji takich pomiarów bez szkicu polowego ale to nie mapa jest najważniejsza tylko ględzenie pseudo inspektorów, którzy opowiadają jaka to dawniej była geodezja.
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
Filip z Konopi A to z niemłodych już główek się wyrwało.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Filip z Konopi Nie Filip a Waldek, a co do wieku to parę młodych osób w tym GUGiKu przecież jest. To widać po niektórych pomysłach-domysłach.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
Co wy chcecie, przecież wiadomo że prawo będzie się dostosowywało do życia. Metodą prostą i geodezyjną czyli kolejnych przybliżeń. Szkoda tylko że czas między przybliżeniami się skraca.
 5 
odpowiedz zgłoś
Powiem krótko. Popieram. Ale co z tego jak Izdebski i tak zrobi swoje.
 1 
 13 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS