wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-23| GIS, Prawo, Software

Geo-System udostępnia aplikację do generowania MPZP w GML

W związku z niedawnymi zmianami prawnymi stołeczna firma Geo-System przygotowała bezpłatny moduł APP służący do prostego i skutecznego generowania plików GML do uchwalanych aktów planowania przestrzennego (APP).


Geo-System udostępnia aplikację do generowania MPZP w GML
Geo-System udostępnia aplikację do generowania MPZP w GML

Aplikację znajdziemy na stronie e-mapa.net/app. Jest ona przeznaczona dla urbanistów oraz pracowników samorządów zajmujących się planowaniem przestrzennym bez ograniczeń terytorialnych.

Moduł pozwala w kilku prostych krokach wygenerować plik GML APP stanowiący załącznik do uchwały miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na sesję rady gminy. Jak zapewnia producent, został on zaprojektowany tak, by był przyjazny w obsłudze. Poza atrybutami opisowymi użytkownik musi, zgodnie z rozporządzeniem, dysponować również linkami do plików zawierających granicę opracowania, rysunek planu, legendę oraz tekst uchwały. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól system wygeneruje gotowy GML do wykorzystania w procesie uchwalania planu i przesłania uchwały do dziennika urzędowego województwa.

W najbliższym czasie aplikacja zostanie rozbudowana o funkcje kontrolne pozwalające walidować poprawność zarówno wprowadzonych danych, jak i geometrii granicy oraz w przyszłości również parametrów załącznika graficznego.

Funkcje tej aplikacji są odpowiedzią na nowe wymogi prawne obowiązujące od 31 października, tj. nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (obowiązującą od 31 października), a także rozporządzeniem ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
fajne, ale trochę błędów jest Fajne, proste narzędzie, ale ma kilka błędów "wieku dziecięcego": - nie ma opcji dodania kilku linków do rysunków (co jest często przy suikzp), - nie ma opcji dodania dokumentów innych niż uchwała, - nie ma opcji dodania kilku linków do jednego dokumentu, - nazwa APP generuje się na sztywno jako tożsama z nazwą uchwały, - przy dodawaniu spakowanego shp współrzędne nie generują się prawidłowo -> zapętlają się cały czas współrzędne XY pierwszego punktu, - błąd powyżej działa nawet jak się "wytnie" fragment GMLa i wklei w okienko -> dalej błędnie zaciąga XY z shape'a. Dodatkowo, jeśli korzystaliście z kodu źródłowego ze wtyczki app, to jak najbardziej nie ma problemu, ale pamiętajcie, że jest on na licencji GPL 3.0. Pozdrawiam,
odpowiedz zgłoś
odp: fajne, ale trochę błędów jest Dziękujemy za uwagi. Serwis nie korzysta z kodu wtyczki APP. Narzędzie powstało przede wszystkim w odpowiedzi na liczne pytania osób, dla których wtyczka jest zbyt skomplikowana w obsłudze, stąd już w założeniu ograniczenie formularza do podstawowych pól. Nie wykluczamy jednak, że możliwość dodania np. kolejnych rysunków czy dokumentów zostanie wprowadzona w ramach rozwoju aplikacji. Jeśli chodzi o problem ze współrzędnymi to mógł on wynikać z nieprawidłowego rozpoznania układu w pliku shp (obecnie narzędzie powinno obsługiwać układy 1992, 2000 i EPSG:4326). Pozdrawiamy
odpowiedz zgłoś
A co z brakującymi przestrzeniami nazw MPZP gmin w ewidencji zbiorów i usług?
odpowiedz zgłoś
odp: A co jeśli nie mają to muszą zgłosić wniosek do GUGIK o uzyskanie identyfikatora EZiUDP?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: A co tak
zgłoś
odp: odp: A co Może mi się tylko wydaje ale czy GGK w ramach nowelizacji ustawy o IIP nie miał przypadkiem weryfikować tych danych? Dawno temu poznałem takie dwa pojęcia weryfikacja ilosciowa i weryfikacja jakosciowa. Ilościowa oznacza weryfikację czy wszystkie uprawnione podmioty zgłosiły zbiory które z mocy prawa powinny prowadzić, jakościowa czy nie ma np. podwójnych zgłoszeń albo czy zgadzają się np. Teryty i Organy. Jasne już?
 1 
zgłoś
odp: odp: A co zupełnie niejasne to co napisałeś. Jak nie mają identyfikatora, to mają obowiązek zgłosić. Czego tu nie rozumieć?
 1 
zgłoś
odp: odp: A co W sumie fakt, a czy GGK proszący w wielu pismach o różne ciekawe lub mniej ciekawe rzeczy wystosował pismo do gmin żeby zgłosili ? Takie działanie proaktywne rozwiązujące problem ? I do dwóch powiatów bez Egib ? I do ilustam gmin bez Emuia ? Da się korespondencją seryjną na podstawie wykazu gmin z MSWiA coś takiego puścić ?
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS