wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-26| GIS, Prawo

Nowe funkcje związane z MPZP w serwisach e-mapa.net

W związku z niedawnymi zmianami w prawie dotyczącymi planowania przestrzennego firma Geo-System wprowadziła modyfikacje w portalach mapowych wykorzystujących jej technologie iMPZP oraz iGeoPlan.


Nowe funkcje związane z MPZP w serwisach e-mapa.net

Z punktu widzenia jednostek samorządowych istotną zmianą jest uruchomienie modułu dotyczącego przystąpień do sporządzeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Obywateli czy inwestorów zainteresują z kolei zmiany związane z funkcją Wykazu MPZP. Link do tego dokumentu został przeniesiony w bardziej widoczne miejsce, tj. do paska narzędzi znajdującego się nad mapą.

W samym wykazie MPZP dodano kolumnę „Pobierz rysunek”, gdzie użytkownik może ściągnąć rysunek planu w wymaganym prawem formacie GeoTIFF. Domyślnie umieszczane są tam rysunki dostarczone na sesję, ale w przypadku ich braku (np. we wszystkich starszych planach) automatycznie generowany jest GeoTIFF z zawartości dostępnej w ramach warstwy „Zagospodarowanie Przestrzenne” w danym serwisie.

Dzięki takiemu ułatwieniu każdy użytkownik może pobrać wygenerowany rysunek MPZP z georeferencją do narzędzia GIS/CAD w celu pracy off-line. Jednak do bieżącej pracy z dostępem do internetu firma Geo-System zaleca wykorzystanie usługi sieciowej WMS. Jej adres udostępniono nad wykazem MPZP.

Adresy lokalnych serwisów e-mapa.net dostępne są na Geoportalu w warstwie Portale gminne (grupa: Portale Mapowe)

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
xy A czemu w plikach gml są odwrotnie podane współrzędne niż w geotif? Pobrałam sobie pliki dla gminy by sprawdzić, gdzie leżą i gml ląduje zupełnie gdzie indziej niż mapa (mapa jest ok)?
odpowiedz zgłoś
odp: xy Jaki system ?
odpowiedz zgłoś
odp: xy A może Geo-System byłby uprzejmy ustawić białe tło przy wydaniu zamiast zalewać na tif w trakcie cyklu produkcyjnego czarne otoczki ? Czarne opisy nie będą wtedy prawie nieczytelne. Choć według niektórych na niewielu rzeczach się znam i niewiele osiągnąłem, jak to niektórzy lubią sobie powtarzać to jednak takie rzeczy robiłem już z 15 lat temu. Oczywiście tych którzy lubią tak mówić serdecznie
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: xy W qgisie najnowszym - v.3.14
odpowiedz zgłoś
odp: odp: xy Zamień sobie tekstowo w gml ciąg znaków urn:ogc:def:crs:EPSG::2180 na EPSG:2180 to będzie w porządku. :)
zgłoś
odp: odp: xy Dziękuję :) Ale to nie powinno być już tak zmienione w samym pliku? Czemu qgis tego nie czyta prawidłowo? ?
zgłoś
odp: odp: xy Qgis czyta prawidłowo - ten który plik tworzy jeśli jest odpowiedzialny testuje swoje rozwiązanie na różnych oprogramowaniach. Tutaj widać ktoś sobie zmienił jeden format zapisu układu współrzędnych na drugi bez testowania. To problem dostawcy danych a nie Qgisa. ;)
zgłoś
no no Chyba informatycy tam pracują bo walidacja notepadem nie pokazuje mi żadnych błędów. Plik pobrałem 3 minuty temu.
odpowiedz zgłoś
odp: no no No zobacz, wystarczy napisać na geoforum żeby podwójne znaczniki znikły i błędy się poprawiły. Tylko czy wtyczka waliduje czy nie waliduje ? :)
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: no no To dalej waliduj notepadem - PL.ZIPPZP.2803_142102-MPZP_XV.163.2019_P1_00001|BL AD|26|Element element 'zasiegPrzestrzenny' w przestrzeni nazw 'https://www.gov.pl/static/zagospodarowanieprzestr zenne/schemas/app/1.0' ma nieprawidłowy element podrzędny element 'Polygon' w przestrzeni nazw 'http://www.opengis.net/gml/3.2'. Lista oczekiwanych możliwych elementów: element 'MultiSurface' w przestrzeni nazw 'http://www.opengis.net/gml/3.2'. Wyjaśnić co to znaczy czy tzw. informatycy dadzą sobie radę ?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: no no Wtyczka już waliduje z XSD określonym na stronie ministerstwa po aktualizacji i nawet zaczęła pokazywać błędy. To miło, szkoda tylko że GML Geo-Systemu odwołują się do ścieżki na gov.pl gdzie jest schemat w innej wersji niż na stronie ministerstwa rozwoju które schemat opublikowało, a już nie chce mi się nawet sprawdzać czy wtyczka nie działa z jeszcze inną wersją XSD. Grunt że przynajmniej nie miksują się już wersje 2.0 i 3.2 GML w jednym pliku co jest prostym błędem. Ktoś widzę się uczy, szkoda tylko że w ramach wdrażania rozporządzeń i schematów do nich. Koniec porad a jest jeszcze co poprawiać. :)
 1 
zgłoś
Uwaga APP serwowane przez portale Geo-Systemu nie walidują się ze schematem XSD. Po ściągnięciu GML należy edytować plik GML i usunąć na początku i na końcu znacznik i zostawiając tylko - po tej operacji w Qgis będzie można zobaczyć poszczególne dokumenty planu i prawidłowe kolumny. Oczywiście niezgodne ze specyfikacją GML są również gml:id zawierają bowiem znaki które nie mogą występować w tym ciągu. Wtyczka APP która miała to sprawdzać nie waliduje xml schematem XSD więc nie pokazuje błędów mimo że szumnie nazywa się walidatorem. Dziękuję za uwagę.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Uwaga Należy usunąć znacznik gml:featureMembers na początku na końcu zostawiając gml:featureMember. Geoforum wycięło znaczniki.
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS