wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-25| Geodezja, GIS, Instytucje

Szykują się spore zmiany w Małopolskiej IIP

Małopolska Infrastruktura Informacji Przestrzennej zmieni nazwę i logo, a także zaoferuje nowe narzędzia i wiarygodne dane.


Szykują się spore zmiany w Małopolskiej IIP
Szykują się spore zmiany w Małopolskiej IIP

Prace nad nową wersją wojewódzkiego geoportalu realizowane są w ramach projektu „Regionalny System Cyfrowych Rejestrów Geodezyjnych” o wartości ponad 15 mln zł. Za blisko 10 mln zł wykonuje je wrocławska firma GIS Partner. Choć na efekty prac poczekamy jeszcze dwa lata, to już teraz zaprezentowano nową nazwę i logo MIIP. W nowej odsłonie serwis będzie funkcjonować już jako „Mapy Małopolski”.

Modernizowany system ma wyróżniać m.in. wiarygodność prezentowanych w nim danych. – Informacja przestrzenna stanowi odzwierciedlenie rzeczywistości tylko wtedy, gdy można ją pozyskać z potwierdzonego źródła, a najlepiej bezpośrednio od organu, który ją tworzy, jak na przykład z urzędu gminy. I właśnie w ten sposób gromadzimy dane do portalu, co jest gwarantem ich wiarygodności – tłumaczy marszałek województwa Witold Kozłowski. – Teraz, sprawdzając rejestr zabytków, przebieg sieci ciepłowniczej czy wreszcie rejestr aptek, będziemy mieli do czynienia z danymi, nad którymi faktycznie czuwa konkretny urzędnik lub wydział – zaznacza. Jest to możliwe, dzięki temu, że w ten innowacyjny projekt zostało włączonych ok. 170 gmin i 22 powiatów z całego województwa – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Gromadzić i udostępniać dane będą mogli nie tylko użytkownicy instytucjonalni, ale także obywatele. Wystarczy założyć konto i stworzyć własną kompozycję mapową. Tak utworzone mapy będzie można przesłać innym użytkownikom, osadzić na własnej stronie internetowej czy wykorzystać jako prywatną bazę danych w ramach np. pracy, hobby czy w czasie planowania wycieczek.

W Mapach Małopolski uruchomiony zostanie ponadto panel analityczny, który będzie pozwalał na jednoczesną prezentację danych w formie tabel, map, wykresów czy diagramów. Uruchomiona zostanie też usługa pozwalająca na prezentacje opracowań z zakresu geodezji rolnej wraz z wizualizacją wyników analiz.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mała prośba. Czy można liczyć, że będą wszystkie szlaki PTTK? Aktualne ścieżki rowerowe? Wszystkie VELO? Dobra aplikacja mobilna?
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS