wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-16| GNSS, Sprzęt, Przetargi

Politechnika Warszawska kupuje wysokiej klasy generator sygnałów GNSS

Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej podpisał umowę o wartości 1,6 mln zł na dostawę generatora sygnałów GNSS. Posłuży on m.in. do testowania odbiorników satelitarnych oraz aplikacji lokalizacyjnych.


Politechnika Warszawska kupuje wysokiej klasy generator sygnałów GNSS <br />
fot. ESA
fot. ESA

Jak czytamy w dokumentacji zamówienia, generator kupowany jest w ramach wartego blisko 25 mln zł projektu CENAGIS (Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych), którego liderem jest WGiK PW. Jednym z celów przedsięwzięcia jest uruchomienie laboratoriów do testowania odbiorników GNSS, a także aplikacji nawigacyjnych i lokalizacyjnych. Kluczowym wyposażeniem tych jednostek ma być zakupiony właśnie generator. Instrument posłuży także do opracowania laboratoryjnych procedur badania i oceny niepewności pomiarowej mobilnych skanerów laserowych, a także w badaniach związanych z zabezpieczeniem użytkowników systemów GNSS przed cyberatakami.

Zakup generatora zrealizowano w procedurze „z wolnej ręki”. Jak wyjaśniono w dokumentacji zamówienia, w ramach CENAGIS planowano zakupić generator najwyższej klasy, a rozeznanie rynku wykazało, że tylko urządzenie oferowane przez firmę Spirent Communication spełnia wymagania projektu. Kluczowe jest tu przede wszystkim:

 • generowanie empirycznych modeli scyntylacji, co pozwoli wygenerować bardziej realistyczne efekty scyntylacji w sygnałach GNSS,
 • generowanie szyfrowanych sygnałów GPS oraz Galileo: P(Y), P(M) oraz PRS (Public Regulated Service),
 • umożliwienie rozbudowy wyjść antenowych RF do minimum siedmiu,
 • generowanie sygnału z częstotliwością do 1000 Hz przy jednoczesnej dokładności generowania pseudoodległości nie gorszej niż 0,3 mm RMS.

Żaden inny dostępny na rynku generator nie oferował wszystkich powyższych funkcji, dlatego WGiK PW zdecydował się zakupić instrument marki Spirent oferowany przez firmę Systemics-Pab z Warszawy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS