Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-16| GNSS, Sprzęt, Przetargi

Politechnika Warszawska kupuje wysokiej klasy generator sygnałów GNSS

Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej podpisał umowę o wartości 1,6 mln zł na dostawę generatora sygnałów GNSS. Posłuży on m.in. do testowania odbiorników satelitarnych oraz aplikacji lokalizacyjnych.


Politechnika Warszawska kupuje wysokiej klasy generator sygnałów GNSS <br />
fot. ESA
fot. ESA

Jak czytamy w dokumentacji zamówienia, generator kupowany jest w ramach wartego blisko 25 mln zł projektu CENAGIS (Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych), którego liderem jest WGiK PW. Jednym z celów przedsięwzięcia jest uruchomienie laboratoriów do testowania odbiorników GNSS, a także aplikacji nawigacyjnych i lokalizacyjnych. Kluczowym wyposażeniem tych jednostek ma być zakupiony właśnie generator. Instrument posłuży także do opracowania laboratoryjnych procedur badania i oceny niepewności pomiarowej mobilnych skanerów laserowych, a także w badaniach związanych z zabezpieczeniem użytkowników systemów GNSS przed cyberatakami.

Zakup generatora zrealizowano w procedurze „z wolnej ręki”. Jak wyjaśniono w dokumentacji zamówienia, w ramach CENAGIS planowano zakupić generator najwyższej klasy, a rozeznanie rynku wykazało, że tylko urządzenie oferowane przez firmę Spirent Communication spełnia wymagania projektu. Kluczowe jest tu przede wszystkim:

  • generowanie empirycznych modeli scyntylacji, co pozwoli wygenerować bardziej realistyczne efekty scyntylacji w sygnałach GNSS,
  • generowanie szyfrowanych sygnałów GPS oraz Galileo: P(Y), P(M) oraz PRS (Public Regulated Service),
  • umożliwienie rozbudowy wyjść antenowych RF do minimum siedmiu,
  • generowanie sygnału z częstotliwością do 1000 Hz przy jednoczesnej dokładności generowania pseudoodległości nie gorszej niż 0,3 mm RMS.

Żaden inny dostępny na rynku generator nie oferował wszystkich powyższych funkcji, dlatego WGiK PW zdecydował się zakupić instrument marki Spirent oferowany przez firmę Systemics-Pab z Warszawy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS