wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-22| Geodezja, GIS, Software

Bentley wręczył Infrastrukturalne Oscary

Podczas wirtualnej konferencji Year In Infrastructure 2020 firma Bentley Systems nagrodziła najbardziej ambitne projekty infrastrukturalne zrealizowane przy użyciu jej oprogramowania. Wśród laureatów nie brakuje ciekawych przedsięwzięć z zakresu geoinformacji.


Bentley wręczył Infrastrukturalne Oscary <br />
Model 3D Helsinek
Model 3D Helsinek
Bentley wręczył Infrastrukturalne Oscary <br />
Model 3D Maskatu
Model 3D Maskatu

W pierwszym etapie konkursu 16 niezależnych zespołów jury wybrało 57 finalistów spośród ponad 400 nominacji nadesłanych przez 330 organizacji z 60 krajów. Finaliści mieli okazję zaprezentować swoje przedsięwzięcia podczas dorocznej konferencji Year In Infrastructure (YII), w tym roku odbywającej się wirtualnie. Spotkanie zwieńczyło uroczyste ogłoszenie laureatów. Z ich pełną listą można zapoznać się na stronie Bentley Systems. W tym miejscu skupimy się natomiast na zwycięzcach w kategoriach najbardziej związanych z geodezją.

Model 3D dla każdego

W kategorii „Cyfrowe miasta” zwyciężył projekt „Synergia cyfrowego miasta” realizowany przez Urząd Miasta Helsinki. Stolica Finlandii już od dawna może pochwalić się kompletnym i aktualnym modelem 3D zabudowy. Lokalne władze doszły jednak do wniosku, że opracowanie to będzie znacznie bardziej przydatne, jeśli znajdzie szerokie grono użytkowników.

W tym celu w jego współtworzenie i wykorzystanie zaangażowano wszystkie miejskie departamenty. W efekcie opracowanie wzbogacono o różnorodne dane tematyczne, które pozwoliły stworzyć „cyfrowy bliźniak miasta”. Model zaczęto ponadto wykorzystywać w różnorodnych działaniach magistratu, jak przygotowanie strategii osiągnięcia neutralności węglowej do 2035 roku.

Nacisk położono także na popularyzację tego opracowania wśród obywateli i biznesu. W tym celu stworzono otwartą platformę internetową, dzięki której model 3D miasta może być przeglądany i bezpłatnie pobierany, a także przeprowadzono liczne działania promocyjne. Jak chwalą się władze Helsinek, starania te odnoszą zamierzony skutek. Opracowanie znalazło bowiem wiele różnorodnych zastosowań, np. w grach komputerowych, konsultacjach społecznych czy badaniach naukowych.

Dron dużo może

W kategorii „Modelowanie rzeczywistości” nagrodę YII 2020 przyznano projektowi pn. „Geo-enabling Reality Model Tips and Tricks”, który w stolicy Omanu zrealizowała firma architektoniczno-projektowa Khatib & Alami.

Celem przedsięwzięcia było wykonanie pomiarów 250 km kw. miasta Maskat, a następnie opracowanie na tej podstawie modeli 3D 43. tys. budynków w szczegółowości LoD 3 (tj. uwzględniających tekstury oraz szczegóły architektoniczne). Wszystkie prace należało wykonać w ciągu 125 dni. Wynikowe dane miały być wykorzystane do różnorodnych analiz przestrzennych związanych z zagrożeniami środowiskowymi.

Projekt udowodnił, że przyjmując odpowiednią metodykę, tak duże zlecenie z napiętym harmonogramem można zrealizować przy użyciu drona. Co więcej, firmie udało się zakończyć zlecenie znacznie przed czasem (35 dni wcześniej), rozszerzając go o dodatkowe 30 km kw. oraz osiągając wyższą dokładność danych niż oczekiwano (5 cm).

Cyfrowe bliźniaki w centrum zainteresowań

Wspólnym mianownikiem większości finałowych projektów konkursu YII 2020 było wykorzystanie „cyfrowych bliźniaków infrastruktury” (digital twins). Temat ten przewijał się także przez niemal wszystkie konferencyjne wystąpienia.

Czym jest ów bliźniak? Jak wyjaśnia firma Bentley Systems, to kolejny krok w rozwoju branży architektoniczno-budowlanej po BIM (modelowaniu informacji o budynkach). O ile w przypadku BIM mamy do czynienia ze statycznym modelem 3D infrastruktury, o tyle cyfrowy bliźniak jest opracowaniem systematycznie aktualizowanym, prezentowanym w geograficznym kontekście i udostępnianym szerokiemu gronu odbiorców przez przeglądarkę internetową, aplikacje mobilne czy okulary wirtualnej rzeczywistości.

W ocenie zarówno firmy Bentley Systems, jak i użytkowników cyfrowych bliźniaków, digital twins znacznie usprawniają komunikację między poszczególnymi zespołami pracującymi przy projekcie infrastrukturalnym. Pomaga to unikać błędów na etapie projektowania i budowy, prowadząc do wymiernej oszczędności czasu i pieniędzy.

Wielu prelegentów YII 2020 było zgodnych – dostępne obecnie technologie pomiarowe są wystarczające, by efektywnie tworzyć cyfrowe bliźniaki oraz je aktualizować. W szczególności wymieniano tu dopasowanie zdjęć z dronów, ale także różne formy skanowania laserowego. Jednak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie skutecznego wykorzystania tych ogromnych zbiorów danych, i tu jest dziś główne pole do popisu dla twórców oprogramowania inżynierskiego.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS