Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-13| Geodezja, Prawo, Software

O informatyzacji geodezji z perspektywy Systherm-Info

Jak w praktyce korzystać z operatu elektronicznego, podpisu elektronicznego czy formatu wymiany danych GML? Między innymi o tym dyskutowano podczas dzisiejszej wideokonferencji GUGiK (13 października) poświęconej oprogramowaniu geodezyjnemu poznańskiej firmy Systherm-Info.


O informatyzacji geodezji z perspektywy Systherm-Info <br />
Zbigniew Figas
Zbigniew Figas

Było to drugie spotkanie GUGiK dotyczące systemów PZGiK różnych producentów. Przypomnijmy, że pierwsze odbyło się 30 września, a jego tematem było oprogramowanie firmy Geomatyka-Kraków. Dzisiejsza wideokonferencja przyciągnęła przed ekrany komputerów ponad 500 osób – przedstawicieli wykonawców, Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz Systherm-Info.

Jak zaznaczył na wstępie Zbigniew Figas – prezes Systherm-Info, oprogramowanie geodezyjne tej firmy jest już w pełni zgodne ze znowelizowanymi przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Wyraził także uznanie dla zmian wprowadzonych przez tę ustawę w zakresie informatyzacji geodezji. Jednocześnie dodał, że nowelizacja ta zrodziła pewne problemy, które rozwiążą szykowane w GUGiK nowe rozporządzenia. Przykładem jest chociażby przechowywanie w EGiB informacji o dzierżawach, co każdy powiat robi na swój sposób. Zdaniem Zbigniewa Figasa warto więc, by przepisy te weszły w życie jak najszybciej.

W odpowiedzi główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zapewnił, że prace nad tymi aktami idą pełną parą. Zakres szykowanych zmian jest jednak na tyle duży, że nie było możliwości wprowadzenia ich razem z ustawą – podkreślił GGK.

Operat elektroniczny: jeden plik czy wiele?

Jak zapowiada Systherm-Info, jeszcze przed końcem tego roku ukaże się nowa wersja oprogramowania tej firmy, która wprowadzi pełną obsługę operatu elektronicznego. Wprawdzie już teraz narzędzia dostępne w Geo-Info pozwalają stosować tego typu dokumenty, ale aktualizacja systemu pozwoli usprawnić i zautomatyzować ich wysyłanie, odbieranie czy weryfikację. Funkcje te mają być wdrażane na życzenie poszczególnych powiatów.

Dłuższą dyskusję wzbudziło to, czy jeden operat elektroniczny może składać się z wielu plików. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych powinien być to jeden plik w formacie PDF podpisany przez kierownika pracy. Przedstawiciele Systherm-Info argumentowali jednak, że taka regulacja utrudnia pracę zarówno ODGiK-owi, jak i wykonawcy. W oprogramowaniu tej firmy wdrożono bowiem narzędzia, które pozwalają określić zasięg przestrzenny poszczególnych dokumentów operatu w postaci georeferencji, a to znacząco usprawnia wyszukiwanie materiałów niezbędnych geodecie. Dlatego podczas konferencji pojawiły się postulaty, by wprowadzić fakultatywne stosowanie operatów składających się z wielu plików.

Główny geodeta kraju nie pozostawił jednak wątpliwości – nowe standardy już weszły w życie i nie ma planów ich modyfikacji w tym zakresie. Podkreślał także, że kwestionowana regulacja jest kluczowa dla efektywnej informatyzacji geodezji.

Podczas dyskusji padło także pytanie, co z archiwalnymi operatami, które zostały poddane digitalizacji. Zgodnie z obowiązującymi wówczas wymogami podczas cyfryzacji podzielono je na poszczególne dokumenty. Czy nowe rozporządzenie będzie wymagało ich łączenia? Waldemar Izdebski stwierdził, że nie jest to jeszcze przesądzone i z pewnością będzie to przedmiotem dyskusji towarzyszącej konsultacjom społecznym.

Meandry podpisu elektronicznego

Na wideokonferencji dyskutowano także o podpisie elektronicznym. Przedstawicielka jednego z powiatów wyrażała np. wątpliwość, jak zgodnie z prawem archiwizować i udostępniać operaty elektroniczne podpisane profilem zaufanym, w przypadku których sygnatura zapisana jest w odrębnym pliku XML.

GGK podkreślił, że zgodnie z prawem PZ jest dozwoloną formą podpisu, nie ma więc możliwości wykluczenia jego stosowania. Dodał też, że wątpliwości w tym zakresie powinno rozwiać specjalne szkolenie, które z inicjatywy GUGiK odbędzie się 20 października.

Przedstawiciele Systherm-Info zapowiedzieli z kolei, że szykują aktualizację swojego systemu, która znacznie ułatwi posługiwanie się podpisem elektronicznym. Pozwoli np. na jego automatyczną weryfikację przez ODGiK czy składanie go z poziomu aplikacji tej firmy.

Uporządkować GML

Podobnie jak podczas poprzedniej wideokonferencji, tak i dziś w dyskusji pojawił się temat GML-a. Prezes Systherm-Info Zbigniew Figas zapewnił, że oprogramowanie jego firmy pozwala zarówno na eksport, jak i import plików w tym standardzie. Przyznał, że choć pojawiają się problemy z obsługą tego formatu, to ich źródło leży przede wszystkim w wadliwych schematach danych i walidatorach niż w samym oprogramowaniu. Wyraził jednocześnie nadzieję na rychłą poprawę tego standardu w szykowanych przez GUGiK nowych rozporządzeniach.

Blokowanie obiektów

Skoro o formatach wymiany danych mowa, warto wspomnieć też o tzw. blokowaniu obiektów do edycji. Dyskusja na ten temat rozgorzała podczas spotkania poświęconego systemowi Geomatyki-Kraków. Dziś, w odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników, przedstawiciele Systherm-Info zapewniali, że w ich oprogramowaniu takiej funkcji nie ma. Dotyczy to danych wydawanych geodetom zarówno w otwartym formacie GML, jak i zamkniętym GIV.

Jak jednak podkreślił Aleksander Danielski – dyrektor ds. rozwoju w Systherm-Info, korzystanie z plików GIV wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Umożliwia bowiem bieżące synchronizowanie roboczej bazy danych geodety z bazą ośrodka. To z kolei pozwala uniknąć ewentualnych problemów, które mogą się pojawić, gdy kilku geodetów pracuje na tym samym obiekcie. Ponadto dla ODGiK-u oznacza to znacznie sprawniejszą aktualizację swoich baz wynikami pracy geodezyjnej. Jeśli natomiast wykonawca chce korzystać z plików GML, to oprogramowanie Systherm-Info pozwala generować dla określonych przez geodetę dat różnicowych plików w tym formacie – wyjaśnił Aleksander Danielski.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS