Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-10-13| Geodezja, Sprzęt

Riegl prezentuje nowe lotnicze skanery laserowe

Podczas wirtualnych targów Intergeo Digital austriacka firma Riegl zaprezentowała cztery nowe modele lotniczych skanerów laserowych. Nowości przeznaczone są zarówno dla platform załogowych, jak i bezzałogowych.


Riegl prezentuje nowe lotnicze skanery laserowe <br />
Riegl VUX-120
Riegl VUX-120
Riegl prezentuje nowe lotnicze skanery laserowe <br />
Riegl miniVUX-3UAV
Riegl miniVUX-3UAV

Lekki i szybki Riegl VUX-120

Model Riegl VUX-120 promowany jest jako kolejny przełom w dziedzinie lidarów dla dronów. Przy wymiarach 225 x 120 x 125 mm instrument waży raptem 2 kg. Jednocześnie posiada laser pracujący z częstotliwością 1,8 MHz, co w praktyce przekłada się na pomiar nawet 1,5 mln punktów na sekundę. Skaner może rejestrować nawet 15 odbić pojedynczego impulsu, co powinno usprawnić penetrowanie gęstej roślinności.

W ocenie Riegla skaner VUX-120 idealnie nadaje się do integracji z bezzałogowymi płatowcami na potrzeby pomiarów korytarzowych. Dzięki szerokiemu polu widzenia oraz specjalnemu wzorowi skanowania (NFB – Nadir/Forward/Backward) instrument powinien sprawdzić się również w inwentaryzacjach linii energetycznych.

Jeszcze szybszy Riegl miniVUX-3UAV

Kolejna nowość tej marki to Riegl miniVUX-3UAV – jest to trzeci model skanera dla dronów z popularnej serii miniVUX. Najnowszą generację skanera wyróżnia przede wszystkim laser pracujący z częstotliwością 300 kHz (zamiast 100 lub 200 kHz w starszych modelach), co przekłada się na znacznie gęstszą wynikową chmurę punktów. Podobnie jak reszta rodziny miniVUX nowy lidar można łatwo integrować z różnymi kamerami i jednostkami IMU/GNSS.

VPX-1 dla śmigłowców

Jeśli chodzi o nowości dla systemów załogowych, warto wspomnieć o zasobniku VPX-1. Wyposażony jest on w skaner VUX-240 oraz 3 cyfrowe kamery, a jego głównym przeznaczeniem jest precyzyjne kartowanie linii elektroenergetycznych z pokładu śmigłowca.

Jeszcze wyższe loty z VQ-1560II-S

Austriacka spółka zaprezentowała również nową odsłonę dwukanałowego lotniczego skanera VQ-1560. Model VQ-1560II-S wyróżnia przede wszystkim mocniejszy laser, który pozwala mierzyć z wysokości 1,6 km (przy częstotliwości lasera na poziomie 4 MHz) lub nawet 4 km (dla 540 kHz). Znacząco zwiększa to produktywność nalotu. Przykładowo, VQ-1560II-S potrafi pozyskiwać chmurę o gęstości 4 pkt/m kw. nawet z prędkością 1130 km kw. na godzinę.

Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów (stan na listopad 2019 r.), a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama