Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-02| Przetargi

Zobacz, jak Sentinel-2 pomaga monitorować ruch drogowy

W maju pisaliśmy o ciekawym pomyśle wykorzystania zobrazowań optycznych w pomiarach ruchu ciężarówek. Dziś praktyczną realizację tego rozwiązania można już testować w internecie.


Zobacz, jak Sentinel-2 pomaga monitorować ruch drogowy <br />
Wyniki analizy w portalu RACE
Wyniki analizy w portalu RACE
Zobacz, jak Sentinel-2 pomaga monitorować ruch drogowy <br />
Ciężarówki wykryte w okolicach Warszawy (fot. ESA, Sentinel-2 data processed by EuroDataCube)
Ciężarówki wykryte w okolicach Warszawy (fot. ESA, Sentinel-2 data processed by EuroDataCube)

Para europejskich satelitów optycznych Sentinel-2 dostarcza darmowe zobrazowania świata w rozdzielczości 10 metrów. Od rozpoczęcia ich udostępniania w 2015 roku znalazły one multum zastosowań wielu dziedzinach. Kilka nowych wymyślono przy okazji konkursu zorganizowanego w tym roku przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jego przedmiotem było wymyślenie oryginalnego skryptu, który pozwalałby wykorzystać zobrazowania satelitarne w monitorowaniu skutków pandemii koronawirusa.

Jeden z uczestników konkursu, Henrik Fisser z Uniwersytetu w Wurzburgu, wpadł na pomysł, by użyć danych z Sentinela-2 do monitorowania ruchu ciężarówek. Choć pojazdy te są za małe, by były widoczne na tych zobrazowaniach, to zostawiają na drogach charakterystyczny ślad tęczy. Pomysł ten jako jeden z dwóch zwyciężył w konkursie ESA, co pozwoliło autorowi zabrać się za jego praktyczną realizację. W ramach swoich prac Henrik Fisser m.in. zwalidował dane dostarczane przez swój algorytm z wykorzystaniem pomiarów ruchu prowadzonych na niemieckich autostradach.

Rezultaty były na tyle dobre, że narzędzie zaprzęgnięto do przeanalizowania ogromnych zasobów zobrazowań Sentinel-2 z lat 2017-2020, a wyniki analizy udostępniono w internecie. Można je przeglądać w specjalnym europejskim serwisie RACE (Rapid Action on COVID-19 with Earth Observation), gdzie prezentowane są różnorodne wskaźniki ilustrujące skutki pandemii COVID-19 dla rolnictwa, gospodarki czy środowiska. Wyniki analiz Fissera dostępne są w zakładce „Global Indicators”.

Dane te wskazują m.in., że w wyniku pandemii ruch pojazdów ciężarowych w Unii Europejskiej spadł o 11%, w tym o 15% na autostradach i o 7% na pozostałych drogach głównych. Jeden z większych spadków (aż o 40%) zanotowano na drodze E40 między Belgią a Francją.

„Rozwiązanie Henrika Fissera jest bardzo eleganckie i innowacyjne, ponieważ ciężarówki zwykle nie są widoczne na obrazach Sentinel-2. Jednocześnie zasada ich wykrywania jest prosta i skalowalna” – mówi Patrick Griffiths, inżynier ds. danych obserwacji Ziemi w ESA. „Sektor logistyki został silnie dotknięty przez koronawirusa, wyniki Henrika są więc potencjalnie bardzo istotne dla oceny skutków pandemii”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS