|2020-09-15|
Geodezja, GIS, Przetargi
Wrocław podpisał umowę na przygotowanie do uwolnienia danych PZGiK
Utworzenie i udostępnienie zbioru otwartych danych PZGiK w technologii sieci semantycznej – to przedmiot umowy zawartej niedawno przez Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we Wrocławiu.
Zamówienie ma przede wszystkim dotyczyć danych, które zostały uwolnione na mocy niedawnej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a więc dotyczących:
- szczegółowych osnów geodezyjnych,
- działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii,
- budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według klasyfikacji środków trwałych.
W ramach umowy powyższe dane mają zostać dostosowane do standardu Linked Open Data (LOD). Przygotowany ma także zostać system do ich udostępniania i zarządzania.
Prace za 544 tys. zł wykona Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI). Na ich realizację spółka ma 4 miesiące.
Częścią zamówienia było także przeprowadzenie zewnętrznego audytu bezpieczeństwa dwóch systemów teleinformatycznych wdrażanych w ramach projektu. Do zadania tego nie zgłosił się jednak żaden chętny.
Przetarg jest częścią projektu „Podniesienie dostępności e-usług danych przestrzennych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego we Wrocławiu” o wartości 4 mln zł, realizowanego w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego.
Czym jest LOD i sieć semantyczna (tzw. web 3.0)?
Szerszą odpowiedź na powyższe pytanie można znaleźć w artykule opublikowanym w GEODECIE w 2017 roku. W tym miejscu pokrótce wyjaśnijmy, że sieć 3.0 i standardy LOD (np. URI, RDF czy OWL) pozwalają opisywać dane w taki sposób, który umożliwia maszynom i programom przetwarzanie informacji w sposób odpowiedni do ich znaczenia. Otwiera to zupełnie nowe możliwości wyszukiwania i przetwarzania tych zasobów. Jeśli chodzi o dane przestrzenne, standardy te zostały wdrożone m.in. dla części centralnego zasobu geodezyjnego, w wybranych urzędach marszałkowskich czy w Narodowym Instytucie Dziedzictwa oraz w Państwowym Instytucie Geologicznym.
JK
|