wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-15| Geodezja, GIS, Przetargi

Wrocław podpisał umowę na przygotowanie do uwolnienia danych PZGiK

Utworzenie i udostępnienie zbioru otwartych danych PZGiK w technologii sieci semantycznej – to przedmiot umowy zawartej niedawno przez Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we Wrocławiu.


Wrocław podpisał umowę na przygotowanie do uwolnienia danych PZGiK

Zamówienie ma przede wszystkim dotyczyć danych, które zostały uwolnione na mocy niedawnej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a więc dotyczących:

 • szczegółowych osnów geodezyjnych,
 • działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii,
 • budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według klasyfikacji środków trwałych.

W ramach umowy powyższe dane mają zostać dostosowane do standardu Linked Open Data (LOD). Przygotowany ma także zostać system do ich udostępniania i zarządzania.

Prace za 544 tys. zł wykona Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI). Na ich realizację spółka ma 4 miesiące.

Częścią zamówienia było także przeprowadzenie zewnętrznego audytu bezpieczeństwa dwóch systemów teleinformatycznych wdrażanych w ramach projektu. Do zadania tego nie zgłosił się jednak żaden chętny.

Przetarg jest częścią projektu „Podniesienie dostępności e-usług danych przestrzennych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego we Wrocławiu” o wartości 4 mln zł, realizowanego w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego.

Czym jest LOD i sieć semantyczna (tzw. web 3.0)?

Szerszą odpowiedź na powyższe pytanie można znaleźć w artykule opublikowanym w GEODECIE w 2017 roku. W tym miejscu pokrótce wyjaśnijmy, że sieć 3.0 i standardy LOD (np. URI, RDF czy OWL) pozwalają opisywać dane w taki sposób, który umożliwia maszynom i programom przetwarzanie informacji w sposób odpowiedni do ich znaczenia. Otwiera to zupełnie nowe możliwości wyszukiwania i przetwarzania tych zasobów. Jeśli chodzi o dane przestrzenne, standardy te zostały wdrożone m.in. dla części centralnego zasobu geodezyjnego, w wybranych urzędach marszałkowskich czy w Narodowym Instytucie Dziedzictwa oraz w Państwowym Instytucie Geologicznym.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
niech zasadniczą doprowadzą do porządku Nie znam się na tym co to se tam będą robić, ale za tę kasę mogli by dopracować mapę zasadniczą - bo to co teraz jest po "przejściu" na geoinfo to jedna wielka tragedia, nie neguję oprogramowania bo każde ma swoje plus i minusy.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
manipulacja informacją Kiedy jest mowa o pieniądzach dla firmy to nie pojawia się nazwisko p. prezesa Iwaniaka, a kiedy jest mowa o radzie IIP (https://geoforum.pl/news/29681/rada-iip-o-otwiera niu-danych-i-udostepnianiu-numerow-ksiag-wieczysty ch) jest on przedstawiany jako przedstawiciel UP we Wrocławiu... Byle by tylko nieświadomy czytający nie połączył tych faktów, że wcale nie reprezentuje uczelni tylko swoje interesy. Droga redakcjo! Czy to rzetelne dziennikarstwo?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
:) "przygotowanie danych do uwolnienia......które zostały uwolnione na mocy niedawnej nowelizacji....." :):):) A tak swoją drogą to drogi ten WIZIPiSI, 0,5 melona za tak abstrakcyjne wdrożenie.....
 2 
odpowiedz zgłoś
A dziękuję maszyny doskonale przetwarzają GML włącznie z wiązaniami do innych rejestrów. Nawet automatycznie przetwarzają dane do RDF. Tylko czy raz przetworzone dane coś dają ? Czy takie PRNG z 2018 w formacie RDF który można znaleźć na stronie GUGiK sprawiają, że maszyna może automatycznie przeczytać aktualne czy archiwalne dane ? Oczywiście pod warunkiem że wiązania w środku są poprawne ;)
 1 
odpowiedz zgłoś
Bzdura To sobie Pan Iwaniak zarobi na nową furę. Przecież te standardy nie mają praktycznego zastosowania.
 1 
odpowiedz zgłoś
Aż zazdrość bierze, a my tu dalej format A-1 i skala 2880 Niektórzy to są do przodu. My ciągle mamy mapy 2880 lub dane z wektoryzacji LPIS lub WMK. Kiedy dojdziemy do: " dane mają zostać dostosowane do standardu Linked Open Data (LOD)". Czy ten LOD działa lepiej niż GML. KCD, GIV, bo może się skuszę.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS