wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-10| Geodezja, GIS

Odczyt i wizualizacja plików GML w geoportalach Geobidu

Serwisy mapowe działające w technologii firmy Geobid zostały wzbogacone o funkcję odczytu i wizualizacji plików GML o strukturze zgodnej z rozporządzeniami ws. GESUT, BDOT500 oraz EGiB. Dzięki temu zawartość pliku można wyświetlić na tle map udostępnianych w danym geoportalu.


Odczyt i wizualizacja plików GML w geoportalach Geobidu
Odczyt i wizualizacja plików GML w geoportalach Geobidu

Funkcja dostępna jest zarówno w trybie publicznym, jak i niepublicznym. Umożliwia doczytywanie kolejnych plików GML, zmianę skali, skalowanie grubości linii, zamianę reprezentowania przewodów w zależności od średnicy, niezależne włączanie poszczególnych warstw tematycznych oraz niezależne załączanie/wyłączanie etykiet.

Ważną funkcją jest też pobieranie informacji o obiektach – służy do tego przycisk Informacje. Po wskazaniu punktu na mapie wyświetlana jest lista wszystkich obiektów występujących w danym miejscu (punktowych, liniowych, powierzchniowych) wraz z atrybutami oraz możliwością ich dodatkowego wizualnego oznaczenia.

Płynność wyświetlania zależy od ilości wczytanych danych i szybkości komputera.

Jak podkreśla firma Geobid, całość przetwarzana plików GML jest po stronie przeglądarki. Żadne dane nie są zatem przesyłane na serwer, co jest o tyle istotne, że dane EGiB mogą zawierać także dane osobowe.

Warto przypomnieć, że w lutym br. serwisy mapowe Geobidu zostały wzbogacone o funkcję wyświetlania plików DXF.

Obecnie geoportale Geobidu działają w 154 powiatach i miastach na terenie całego kraju. Ich lista wraz z linkami dostępna jest na stronie firmy.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nareszcie Nareszcie po tylu latach od wydania rozporządzeń Geobid stanął na wysokości zadania. A ile kosztuje taka modyfikacja powiatowego portalu ? Pytam bo za chwilę pan GGK w legislacyjnym pędzie do przodu zrujnuje istniejące rozporządzenia, modele, strukturę gml, narobi nowych błędów analogicznie jak w rozporządzeniu o standardach i Geobid od początku będzie uruchamia i wdrażał :)
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Nareszcie A czy powiatowe "systemy" Geo-Systemu obsługują GML ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Te portale to super sprawa. Nagłe przejscie z map analogowych na geoportal powiatowy to jak przesiadka z malucha do mercedesa.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Te Ktoś się chyba zahibernowal, gdzie w Polsce są jeszcze mapy rastrowe? Wróciliśmy do lat 90 ?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Te Sosnowiec?
 2 
zgłoś
odp: odp: Te Zgierz
zgłoś
Niezgodność szkoda tylko, ze te wszystkie wizualizacje są częściowo niezgodne z rozporządzeniem w sprawie BDOT, na szczęście dla firm geoinformatycznych nie podlegają one weryfikacji przez inspektorów :)
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS